Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)

Anoreksja, napadowe objadanie się, bulimia.

przez niosaca_radosc 06 wrz 2012, 21:39
A ja się ostatnio zastanawiałam kiedy wymiotowanie jest wymiotowaniem, a kiedy już bulimią? Albo kiedy niejedzenie jest niejedzeniem, a kiedy już anoreksją? Jak często trzeba wymiotować/jak długo należy nie jeść, żeby stwierdzić daną jednostkę chorobową? Z ciekawości pytam.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

przez sleepwalker 06 wrz 2012, 22:10
Myślę, że wyrzuty sumienia są tu podstawą do stwierdzenia.
Saying all I know is I gotta get away from me.

przez bretta 06 wrz 2012, 22:39
klamczucha_88, też mnie to zawsze zastanawiało... W jakiś taki realny sposób, nigdy nie uważałam się za osobę z ed, wiem jednak że mam problem z jedzeniem... Ale nigdy nie chciałam się do tego przyznawać, klasyfikować... Kiedy chciałam iść na jakąś terapie grupową dla osób z ed, zawsze rezygnowałam chyba nie chcąc się przyznać sama przed sobą. Dalej nie uważam że mam bulimie mimo że moje epizody trwają już prawie dwa lata... Udaje że tego nie widzę, że to stres... Myślę że to jeden z objawów tego, że jednak to mam... Zaprzeczanie temu... To chyba trudne.

A tu są kryteria diagnostyczne wg ICD-10
Anoreksja:
A. Spadek wagi lub, u dzieci, brak przybytku wagi prowadzący do masy ciała o co najmniej 15% poniżej prawidłowej lub oczekiwanej stosownie do wieku i wzrostu.
Spadek wagi jest narzucony samemu sobie przez unikanie "tuczącego pożywienia".
C. Samoocenianie siebie jako osoby otyłej oraz zaburzający strach przed przytyciem, co prowadzi do narzucanie samemu sobie niskiego progu masy ciała.
D. Obejmujące wiele układów zaburzenia endokrynne osi przysadkowo-gonadalnej przejawiają się u kobiet zanikiem miesiączkowania, a u mężczyzn utratą seksualnych zainteresowań i potencji (wyraźnym wyjątkiem jest utrzymywanie się krwawień z pochwy u kobiet anorektycznych stosujących substytucyjne leczenie hormonalne, najczęściej w postaci przyjmowania leków antykoncepcyjnych).
E. Zaburzenie nie spełnia kryteriów A i B dla żarłoczności psychicznej (bulimia nervosa).

Bulimia
A. Występują nawracające epizody przejadania się (co najmniej 2 razy tygodniowo w przeciągu 3 miesięcy), w czasie których w krótkim okresie czasu spożywane są duże ilości pokarmu.
B. Utrzymuje się uporczywa koncentracja na jedzeniu i silne pragnienie lub poczucie przymusu jedzenia (głód).
C. Pacjent usiłuje przeciwdziałać efektom "tycia" za pomocą jednej lub więcej z następujących metod:

prowokowanie wymiotów,
prowokowanie wydalania stolca,
kolejne okresy głodowania,
stosowanie: leków obniżających łaknienie, preparatów tarczycy, leków moczopędnych; w przypadku bulimii u chorych na cukrzycę, mogą oni bagatelizować leczenie insuliną.

D. Samoocenianie siebie jako osoby otyłej oraz zaburzający strach przed przytyciem (zwykle prowadzące do niedoboru masy ciała).

-- czwartek, 6 września 2012, 22:40 --

ale jak teraz czytam, to nie pasuje do żadnych kryteriów bo np. nigdy się nie objadam. Czyli jednak jestem zdrowa? heh..
Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobie myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie myśleć i tyle samo bym wymyślił.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez L.E. 07 wrz 2012, 08:56
bretta, mnie te kryteria ni cholery nie przekonują. Skoro mowa o zaburzeniach w psychice to jak można je diagnozować tylko na podstawie objawów fizycznych?
'Każdy z nas jest łodzią, w której może się z potopem mierzyć,
cało wyjść z burzowej chmury, musi tylko w to uwierzyć"

przez bretta 07 wrz 2012, 09:19
L.E., dokładnie. Ale niestety niektórzy lekarze patrzą na kryteria i więcej ich nie interesuje...
Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobie myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie myśleć i tyle samo bym wymyślił.

przez Artemizja 07 wrz 2012, 09:43
Ciekawe pytania stawiacie.Dużo do rzeczy ma obraz samego siebie.Jeśli wymiotowanie bądź głodzenie się jest z tym bezpośrednio związane,jedzenie powoduje wyrzuty sumienia,to już coś jest nie tak.Ale jest to jedynie pobieżna interpretacja i moje subiektywne odczucie.Diagnostą w tym zakresie nie jestem.W tym wypadku,jestem jedynie pacjentką,która została zdiagnozowana i którą poinformowano,że sposób myślenia i zachowania odnośnie jedzenia jest zaburzony.Myślę,że wiele zależy od interpretacji diagnosty.Obawiam się,że w dużej mierze diagnoza zależy od subiektywnego punktu widzenia,bo kryteria diagnostycznie nie są precyzyjne,stale "są w ruchu" i założę się,że za kilka lat mogą zostać zmodyfikowane...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez bretta 07 wrz 2012, 10:19
w opinii publicznej (i wielu lekarzy niestety) albo masz bulimie albo anoreksje. Jeżeli nic do końca to nic Ci nie jest... A przecież najczęściej występują właśnie postacie mieszane...

przez niosaca_radosc 10 wrz 2012, 20:17
ale jak teraz czytam, to nie pasuje do żadnych kryteriów bo np. nigdy się nie objadam. Czyli jednak jestem zdrowa? heh..

Tak wygląda lista zaburzeń odżywiania:
F50.0 Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa)
F50.1 Jadłowstręt psychiczny atypowy
F50.2 Żarłoczność psychiczna (Bulimia nervosa)
F50.3 Atypowa żarłoczność psychiczna
F50.4 Przejadanie się związane z innymi czynnikami psychologicznymi
F50.5 Wymioty związane z innymi czynnikami psychologicznymi
F50.8 Inne zaburzenia odżywiania się
F50.9 Zaburzenia odżywiania się, nie określone

Czyli teoretycznie możesz mieć zaburzenia odżywiania, które po prostu nie są typową anoreksją czy bulimią. Teoretycznie, bo w praktyce, to różnie bywa. Stąd moje poprzednie pytanie.
U mnie jest tak, że nie przejadam się kosmicznie, ale wymiotuję gdy uważam, że zjem zbyt dużo. Potem zazwyczaj dodatkowo stosuję środki przeczyszczające. Ale nie spożywam 10000 kcal na raz, więc wg kryteriów bulimii nie mam.
Po okresie wymiotowanie przychodzi okres głodzenia się. Ok 10 dni praktycznie bez jedzenia. Ale mam nadwagę, więc anoreksji też nie mam.
I w takim przypadku pewnie skończy się diagnozowanie. Bulimia niet, anoreksja niet - wynik: zdrowa. Następny proszę...
Taa, zdrowa. Tylko, że żyć się normalnie nie da, bo nienawidzi się własnego ciała, bo uważa się za grubą świnię, bo ciągle myśli się o jedzeniu, bo każde zjedzenie czegokolwiek rodzi wyrzuty sumienia... Ale radź se sama, bo nie wpasowałaś się w jakieś durne kryteria...
Czy też Was tak to wkurza?
Moderator

przez bretta 10 wrz 2012, 20:26
klamczucha_88, tak, dokładnie... :(

przez niosaca_radosc 10 wrz 2012, 20:29
bretta, a Ty z czym się zmagasz?
Moderator

przez bretta 10 wrz 2012, 20:57
klamczucha_88, ogólne spaczenie na tle jedzenia...
Moje życie obraca się w okół jedzenia i nie umiem tego kontrolować... miałam okres nie jedzenia (ale to już dość dawno), potem (dość długo...) wymiotowanie właśnie, ale bez objadania tylko właśnie kiedy stwierdziłam że zjadłam za dużo... i obecnie próbuje się pozbierać z tego, zacząć jakoś normalnie. Miałam trzy tygodnie diety i było lepiej (czyt. nie jadłam za dużo, ale nie wymiotowałam), potem był tydzień regresu i stresu i od dzisiaj znnowu zaczęłam diete. Czuje jakby to się miało nigdy nie skończyć, jakby to była walka z wiatrakami..

przez niosaca_radosc 10 wrz 2012, 21:02
bretta, i oczywiście brak diagnozy, bo nie masz ani typowej bulimii, ani anoreksji?
Moderator

przez bretta 10 wrz 2012, 22:07
klamczucha_88, taaa... Jedna psychiatra mi dała skierowanie na oddział z diagnozą F61 - Zaburzenia osobowości mieszane i inne. A na to że wymiotuje tylko się nagadała co mi grozi przez to i powiedziała że to głupie i musze przestać. No i skoro się nie obiadam ani nie głodze to jakieś moje fanaberie tylko..

przez kaja123 11 wrz 2012, 13:58
Dziewczyny a dlaczego musicie być "zaszufladkowane" w jakimś F. Zaburzenia są a czy nazywa się to bulimia czy anoreksja czy zwał jak zwał to chyba nie jest najważniejsze. Co człowiek to ma trochę odmienne objawy - ważne jest chyba to żeby sobie z tym poradzić jeśli nam to przeszkadza. A to jakie mamy F to myślę jest nieistotne. :D

Sortuj wg