Diagnoza Zespołu Aspergera u dorosłej osoby.

Inne zaburzenia.

przez no-body 29 kwi 2015, 18:11
Witam, sprawa wygląda tak że podejrzewam u siebie ZA. Bardzo chciałbym tą kwestię wyjaśnić, niezależnie od tego z jakim to będzie wynikiem. Znalazłem stronę poradni która wykonuje diagnozy pod kątem ZA u osób dorosłych, ale koszt jest dosyć wysoki - aż 750 zł. Nie mogę sobie na taki wydatek pozwolić. Na dodatek poradnia jest w Warszawie, duża odległość, zapewne jeden lub nawet dwa dni z życia wycięte :).

Mimo to bardzo zależy mi na tej diagnozie, i jeżeli nie ma wyboru to za jakiś czas, kiedy będę mógł sobie na to finansowo pozwolić, pojadę i się przebadam. Ale z drugiej strony bardzo mi się spieszy bo ta sprawa strasznie mi głowę zaprząta i marnuje cenny czas, lub rozprasza podczas innych zajęć.

W związku z tym chciałbym bardzo dowiedzieć się:
1. Czy tak wysoka cena to normalka ? Jeżeli nie, to jak ogólnie wyglądają ceny ?
2. Czy muszę udać się do jakiejś wyspecjalizowanej placówki ?
3. Czy taką diagnozę robią też zwykli psychiatrzy / psychologowie ?
4. Jak oceniacie jakość diagnozy przeprowadzonej przez zwykłego psychiatrę / psychologa, w stosunku do jakiejś wyspecjalizowanej placówki ? Oczywiście zdaję sobie sprawę że większość zależy od indywidualnych umiejętności psychiatry / psychologa.

PS
Zapomniałbym dodać, mam około 25 lat :)

przez Candy14 29 kwi 2015, 18:44
no-body, znam kilka osob doroslych z ZA ale przyznam ze zaden z nich nie jest tego swiadomy
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez blah! 29 kwi 2015, 22:57
no-body napisał(a):Witam, sprawa wygląda tak że podejrzewam u siebie ZA.

A na jakiej podstawie? Podobnie jak Candy wspomniała, osoby z takim zaburzeniem raczej nie mają tego świadomości - m.in. tym własnie ZA się charakteryzuje ;).
blah!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez PM Cool Lee 29 kwi 2015, 23:41
Co wy gadacie, właśnie że ludzie z ZA są świadomi swojej odmienności i przez to cierpią, najpierw szukają odpowiedzi w różnych zaburzeniach psychicznych aż decydują się iść do specjalisty który zrobi diagnozę

przez mark123 29 kwi 2015, 23:49
blah! napisał(a):Podobnie jak Candy wspomniała, osoby z takim zaburzeniem raczej nie mają tego świadomości - m.in. tym własnie ZA się charakteryzuje ;).

Tym się charakteryzuje psychoza, a nie ZA.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez blah! 30 kwi 2015, 09:00
Ciekawe, czy znacie kogokolwiek z ZA ale luz. Widać Candy ma urojenia, ja zresztą również ;).
blah!

przez kazimierz61 30 kwi 2015, 11:52
Z góry zaznaczam, że nie jestem specjalistą w tej sprawie. Zespół Asbergera ma wnuczka od siostry mojej żony. Ta wnuczka ma 5 lat w przedszkolu zachowywała się podejżanie i przedszkolanka zasugerowała rodzicom pójść do psychologa z córką, oni się wystraszyli i od razu poszli, psychologowie stwierdzili, że tak ma ZA ale w małym stopniu. A więc tyle na ten temat wiem że jest to rodzaj Autyzmu, to dziecko jest ponad miarę zdolne i inteligętne, swoją mądrością i łatwością uczenia się przewyższa swoich rówieśników. Jedynie charakteryzuje się tym że ma swój świat (ona akurat bajkowy), oraz ma trudności w kontaktowaniu i komunikowaniu się z rówieśnikami, czy otoczeniem. Podobno tacy ludzie są zazwyczaj samotni. Niedawno ściągnąłem i obejrzałem film pt "Odmieniec", opowiadający historię chłopaka mającego ZA. Jest na stronie CDA, można sobie obejrzeć.
Lamotrix 300mg
Kwetaplex 100mg
Escitalopram Actavis 20mg
Trittico CR 75mg 1.1/3 tabletki
F-31, F-31.0, F-31.3

przez Lord Kapucyn 30 kwi 2015, 12:19
Znam dorosłą osobę z ZA i jak najbardziej zdaje sobie sprawę z samej diagnozy i swojej "inności" na tle innych, natomiast w wielu przypadkach nie zdaje sobie sprawy z "dziwaczności", ekscentryczności, niestosowności swojego zachowania, nie wpisywania się w przyjęte w społeczeństwie normy i konwenanse, bo nie wie, że coś jest tabu czy "normalni" ludzie robią to czy tamto zazwyczaj inaczej- a co jest wynikiem upośledzenia funkcjonowania społecznego będącego wynikiem ZA (czyli wie, że coś dzwoni ale nie wie, w którym kościele- błądzi trochę jak takie dziecko we mgle wśród ludzi). To trochę jakby pójść do szefa nie mając na oku żadnej oferty, NIE wygrawszy uprzednio w totka i powiedzieć mu, że "kawał z niego fiuta", ale nie po to, żeby mu celowo ubliżyć czy wyładować frustrację tylko nie zdając sobie sprawy, że tego typu bezpośredniość(co pomyśle, co ślina na język przyniesie) jest w naszym kręgu kulturowym uznawana w najlepszym razie za nietakt. :P

U ludzi z ZA rzadko współwystępują urojenia, schizofrenia(czy generalnie psychozy), ale aspergerowcy mimo braku wyraźnej psychotyczności w obrazie klinicznym często są błędnie diagnozowani jako schizofrenicy bo objawy spektrum autyzmu niekiedy łudząco przypominają objawy negatywne(deficytowe) w przebiegu psychoz. Diagnozowanie ZA u dorosłego to jest trudna sprawa.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Candy14 30 kwi 2015, 13:21
Dark Passenger, mniej wiecej to mialam na mysli ... chodzilo mi raczej o to ze dorosla osoba z ZA nie pojdzie sie diagnozowac bo dla niej nie ma problemu...to inni sa dziwni. Co innego kiedy ma ta diagnoze jako dziecko i wzrasta z nia..wtedy oczywiscie ze zdaje sobie sprawe. Natomast nie znam zadnego doroslego aspergerowca ktory by szukal w necie informacji na temat aspergera i chcial sie przebadac...a znam ich kilku nieswiadomych.

Dorota pamietasz Tomka Sopota..klasyczny asperger...wrecz ksiazkowy a wez mu powiedz ze cos z im nie tak
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez blah! 30 kwi 2015, 14:36
Candy14 napisał(a):Dorota pamietasz Tomka Sopota..klasyczny asperger...wrecz ksiazkowy a wez mu powiedz ze cos z im nie tak

No właśnie o Nim od razu pomyślałam dlatego też w pełni się z Tobą zgadzam. Pamiętam niezliczoną ilość razy, kiedy ludzie próbowali uświadomić Go, że ma taki problem ale dla Niego świat po prost uwyglądał tak jak On uważał i koniec. Dlatego też właśnie uważam, że osoba z ZA sama w życiu by nie doszła do tego, że może na taką chorobę cierpieć bo właśnie jednym z objawów jest to, że człowiek nie uznaje siebie jako osoby z problemem a to, że świat jest takim jakim On widzi i koniec - nie wytłumaczysz.
blah!

Sortuj wg