Kiedy jestem "Ja", Kiedy "Choroba" a kiedy Leki?

Inne zaburzenia.

przez Just_Think 03 mar 2015, 11:28
Witam. Jeżeli temat się powiela lub dział nie ten (nie wiedziałem gdzie to wsadzić) to dajcie znać.

A więc Ok. Diagnoza jest, leki tam powiedzmy bierzemy i ogólnie LECZYMY SIĘ. Lecz "jedna" rzecz mnie bardzo potrafi zmieszać i czasami czuję się bezsilny. Może wyjaśnię na przykładzie:
Tydzień temu zaczął mi się dziwny epizod "pseudo-depresyjny", przez tydzień nie wstawałem w ogóle z łóżka, nic prawie nie jadłem, nic nie miało sensu. Jako że dawno dawno nie miałem takich stanów pojawiło mi się pytanie, skąd ten stan? i Czy:

1. Moja bardzo beznadziejna sytuacja życiowa (materialno/rodzinne problemy, brak pracy, samotność) tak bardzo mnie smuci że straciłem "sens życia" i z tego powodu mam "depresję"?

2. Pierw pojawiła się "depresja" i potem dobrałem z mojego życia smutne kawałki żeby mój umysł sobie ją "podbijał" i racjonalizował żeby była bardziej "uzasadniona" ? (Jak przy lękach, gdzie pierw jest lęk, a potem znajdujemy jego źródło w samochodzie który za nami jedzie)

3. Czy ta "depresja" to efekt zmiany leków, włączenia nowych/odstawienia starych?

Na tym przykładzie trochę widać oco mi chodzi, ale pojawia mi się to bardzo często i odnosi się do ogółu moich myśli/emocji/uczuć/insynktu/itp - kiedy moje myśli są "moje", kiedy są "chorobowe/zaburzeniowe", a kiedy to efekt działania leków?

przykłady w ciągu dnia:

wieczorem chce bardzo mi się jeść. ?
w ciągu dnia jak się czymś zajmę nie chce mi się w ogóle jeść. ?
czuję stres gdy oglądam złe wiadomości w telewizji. ?
mam ochotę zerwać kontakt z rodziną, bo nie wspiera mnie & nie rozumie. ?
mam ochotę na seks, dużo seksu. ?
gdy słyszę dużo komplementów na raz, wydają mi się nieprawdziwe. ?
mam ochotę na słodkie. ?
źle się czuję w śród ludzi. ?

Poprostu nie wiem kiedy jestem sobą tak naprawdę i sprawia to że czuję się zagubiony oraz nie wiem jak reagować + mam dodatkowe rozkminy na własny temat a i tak jestem mocno zaabsorbowany introspekcją...
Doprowadza też do tego, że się wkurzam i rezygnuję z brania leków, bo tylko na ten czynnik mam wpływ i jest mniej możliwości (gdyby dało się tak chorobę "odstawić" ;P ), czasem pomaga, czasem niezabardzo.

Nie wiem czy coś podobnego widzicie u siebie? Czy w ogóle zwracacie uwagę na takie rzeczy czy "jak się dzieje to się dzieje i ide za ciosem"? Jeśli tak, jak do tego podchodzicie, macie jakieś sposoby, radzicie sobie z tym jakoś?

Mój pierwszy temat także zarazem test - dla mnie jak i dla was hihi ;)
Just_Think

przez monooso 03 mar 2015, 11:47
Just_Think napisał(a):1. Moja bardzo beznadziejna sytuacja życiowa (materialno/rodzinne problemy, brak pracy, samotność) tak bardzo mnie smuci że straciłem "sens życia" i z tego powodu mam "depresję"?

Kurde teraz nad tym się zastanowiłem i to dla mnie jakieś dziwne no bo moje marne życie jest całkowicie pozbawione jakiegokolwiek sensu. Oczywiście nie jest to nic nadzwyczajnego ponieważ każdy ma podobnie ale moje życie jest nawet odarte z tego przyziemnego sensu typu praca, wydawanie pieniędzy, jakaś rozrywka, przyjaciele, znajomi, dziewczyna, związki, używki itd. Krótko mówiąc kompletnie nic w moim życiu nie dzieje się na żadnym polu, wszystko leży na mordzie, ja nic nie robię całe dnie tylko siedzę grzecznie przed komputerem, na którym nawet nie gram w żadne gry tylko czytam sobie chociażby forum nerwica lub leżę w łóżku. A paradoksalnie nie uważam abym miał depresję, wcześniej miałem tylko wahania nastroju ale teraz mnie leki w miarę ustabilizowały i czuję się ok. I tak się zastanawiam czy to normalne? Czy ja aż tak mało potrzebuję do życia? Inna osoba na moim miejscu zwariowałaby, popełniłaby samobójstwo, nie wiem krótko mówiąc odje*ało by jej. A ja? Spokojnie, na luzie, zero sensu, wszystko leży, nie panikujemy.

Poprostu nie wiem kiedy jestem sobą tak naprawdę i sprawia to że czuję się zagubiony oraz nie wiem jak reagować + mam dodatkowe rozkminy na własny temat a i tak jestem mocno zaabsorbowany introspekcją...

Identycznie. Ja odnoszę wrażenie, że nie posiadam żadnej osobowości, nie ma mnie. Raz jestem tym, a raz tamtym. Nie wiem kim jestem i jak mam reagować. Dlatego w ogóle nie reaguję. Jestem spokojny, jestem reaktywny, jestem pasywny. Jestem byle jaką odpowiedzią na bodźce zewnętrzne.
monooso

przez Just_Think 07 mar 2015, 01:19
wiesz, to jak żyjesz - nie mi oceniać. Ważne jakby dla mnie tylko jest to właśnie, jak ty się z tym czujesz.
Jeżeli czujesz spokój, komfort a może czasami nawet szczęście to jest ok i nie widzę powodu by coś zmieniać.

Co do reagowania, a raczej jego braku, to ja tak nie potrafię. Bo finalnie ja chcę znaleść sobie miejsce w tym chorym społeczeństwie, mam wizję siebie jak chcę żyć, mam plany i chcę je realizować. Od małego czuję w sobie potencjał i mam poczucie, że ja na tym świecie będe kimś wiedząc co tak naprawdę mam w głowie oraz jacy ludzie coś osiągają na tym świecie.

I działam - puki mi się chce i mam siły. Jak mi się odechce, to przestane - proste.

A do realizacji brakuje mi tylko ludzi i relacji z nimi - a puki co właśnie mam problemy czy oni też tak czują i widzą to co ja myślę i widzę? czy to jest prawdziwe?
Just_Think

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez sailorka 07 mar 2015, 01:30
Just_Think, Twoje "przykłady w ciągu" dnia sprawdzają się u mnie prawie w 100%. ;)
Cześć, jestem czubkiem

przez Just_Think 07 mar 2015, 01:56
+ że jestem przez to mniej sam
- że ktoś też tak zajebiście się czuje

no i jak ty do tego podchodzisz? Działasz jak poczujesz nie patrząc na to, czy to z korzyścią dla ciebie czy nie, czy starasz się "kontrolować" odczucia?
Just_Think

Sortuj wg