chore poczucie odpowiedzialności

Inne zaburzenia.

przez katia010 21 lut 2015, 21:23
Mam czasem poczucie odpowiedzialności za wszystko, ale tylko w niektórych sytuacjach - stworzonych w 100 % przeze mnie. Niby to normalne, ale w moim przypadku dochodzi to do granic absurdu - jest to jedną z wielu przyczyn mojej ograniczonej aktywności życiowej. W związku z czym rzadko kiedy bawię się w organizatora, bo kiedy już kogoś na coś zaproszę - na jakąś imprezę, wyjazd, spotkanie - wystarczy jeden krzywy uśmiech a ja przestaję się dobrze bawić, czuję się winna, zastanawiam się czy to nie z mojej winy, czy w ogóle dobrze zrobiłam że tą osobę zaprosiłam. Nie potrafię wziąć na luz tylko się spinam o wszystko. Kiedy się z kimś umawiam z całą grupą i się spóźniamy, bo grupa jest ślamazarna, zaczynam się na wszystkich denerwować, poganiać, robię sie złośliwa itd., nie potrafię zachować spokoju a jednocześnie nie chcę być tylko ogonkiem doczepką do jakiś wydarzeń, niestety jak do tej pory tylko w tej roli dobrze się sprawdzam.
Problem jest już w chwili gdy kogoś zapraszam - obawiam się, że ta osoba mnie oleje i zazwyczaj się tak dzieje. Samospełniająca się przepowiednia? - być może. Ale to trochę zbyt ogólne wyjaśnienie. Chciałabym wiedzieć czemu tak źle oddziałuję na ludzi.
Czy ktoś też tak ma? Jak z tym można walczyć?

przez magnolia84 21 lut 2015, 21:28
katia010, jesteś DDA?
magnolia84

przez katia010 21 lut 2015, 21:37
no właśnie raczej nie, w mojej rodzinie nie było żadnych uzależnień

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mala_milka 22 lut 2015, 00:08
ja też tak mam. To chyba nie jest żadno "chore dziwactwo" na tle psychicznym, tylko Twój charakter. Ja np.: jestem bardzo niecierpliwa, nerwowa, wybuchowa, czasem przejmuję się głupotami, a w dodatku jestem małostkowa i bywam agresywna, zwłaszcza gdy ktoś nie gra ze mną fair. ale wiesz co... ma to też swoje strony. W srodowisku jest wiele osób o takich cechach, ale zauważyłam i wiem po sobie, że to są zazwyczaj ludzie godni zaufania, którym warto powierzyć zadanie, oni Cię nie zawiodą, nie oleją, nie zrobią świństwa. W dodatku łatwo zauważają prawdziwe "krzywe uśmiechy" innych, co zwykle świadczy, że coś jednak nie jest ok... Jako pierwsza widzę je u koleżanek na roku, na mieszkaniu, u rodziców... Zawsze coś się pod tym kryje. Człowiek ma to do siebie, że odreagowuje i faktycznie, nawet jak jest twardy, widać po nim że coś go zdenerwowało, rozjuszyło... Zwykle ludzie tego nie widzą, ja jako pierwsza dostrzegam symptomy niezadowolenia na twarzy moich znajomych...

przez Artemizja 26 lut 2015, 06:54
katia010, przede wszystkim...tak naprawdę nie ma czegoś takiego, jak tworzenie przez siebie sytuacji w 100%. Zawsze w interakcje z Naszymi działaniami wchodzą czynniki zewnętrzne, niezależne od Nas, takie, jak np. to, że ktoś utknął w korku i nie dotarł na czas, ktoś ma za przeproszeniem olewatorskie podejście do punktualności i tak dalej. Nie jest się w stanie odpowiadać za takie rzeczy. Próbując przypisać odpowiedzialność sobie za czynniki niezależne robisz sobie krzywdę. Nie uderza to w nikogo poza Tobą. Ponadto pisząc, że nie chcesz być jedynie doczepką, mam wrażenie, że czujesz się niedoceniona i niezauważona. Ale teraz pytanie, czy jest tak faktycznie, czy to tylko Twoje postrzeganie? Dlaczego sądzisz, że to Ty źle oddziałujesz na ludzi? Może kwestią jest to, jakich ludzi sobie dobierasz?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Sortuj wg