Prozopagnozja

Inne zaburzenia.

Prozopagnozja

przez Infinity 18 wrz 2014, 16:59
Prozopagnozja– zaburzenie percepcji wzrokowej polegające na upośledzonej zdolności rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, a w niektórych przypadkach także ich wyrazu emocjonalnego, przy niezaburzonej percepcji wzrokowej innych obiektów.

Ciekawi mnie czy ktoś z Was na to cierpi.

Nie rozpoznaje twarzy. Ludzi poznaję po głosie, sposobie poruszania czy fryzurze. Nawet siebie mi ciężko poznać w lustrze czy na zdjęciach :P. Nie jest to bardzo uciążliwe, ale czasem głupio że kogoś nie poznam ze znajomych bo np. w tym miejscu ich się nie spodziewałam.
Dziś, czekając w kolejce u lekarza tyle pamiętałam że byłam za panem, a pojawiło się ich trzech, także zgłupiałam kompletnie za którym jestem.

Prozopagnozja

przez czesctoja 18 wrz 2014, 17:42
Infinity napisał(a):
Prozopagnozja– zaburzenie percepcji wzrokowej polegające na upośledzonej zdolności rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, a w niektórych przypadkach także ich wyrazu emocjonalnego, przy niezaburzonej percepcji wzrokowej innych obiektów.

Ciekawi mnie czy ktoś z Was na to cierpi.

Nie rozpoznaje twarzy. Ludzi poznaję po głosie, sposobie poruszania czy fryzurze. Nawet siebie mi ciężko poznać w lustrze czy na zdjęciach :P. Nie jest to bardzo uciążliwe, ale czasem głupio że kogoś nie poznam ze znajomych bo np. w tym miejscu ich się nie spodziewałam.
Dziś, czekając w kolejce u lekarza tyle pamiętałam że byłam za panem, a pojawiło się ich trzech, także zgłupiałam kompletnie za którym jestem.

Modle się, żeby nowo poznana osoba nie zmieniła fryzury, ale to przez pierwszy miesiąc. Żeby połączyć twarze z nazwiskami w mojej klasie potrzebowałem 3 miesiące, a jak pani kazała mi rozdać kartkówki to była masakra :)
Siebie poznaje, ale nie potrafie nikogo nawet najbliższej mi osoby stworzyć w pamięci (nie wyobrażę sobie twarzy), jak zobacze to poznam ale nie wyobrażę żeby nie wiem co :) Albo jak kogoś nie widziałem z pół roku to tak patrze czy to ta osoba czy nie i nie jestem pewny - Coś z tymi twarzami mam, ale nie wiem czy to akurat to :)

Prozopagnozja

przez Infinity 18 wrz 2014, 17:44
czesctoja, też nie mogę sobie wyobrazić twarzy. Patrzę na ludzi w czasie rozmowy, ale tak jakbym jej nie widziała.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Prozopagnozja

przez czesctoja 18 wrz 2014, 17:52
Infinity napisał(a):czesctoja, też nie mogę sobie wyobrazić twarzy. Patrzę na ludzi w czasie rozmowy, ale tak jakbym jej nie widziała.

Ogólnie to nie mam problemu z samom twarzą osoby, jak ją widze, ale jak sie odwróci to nagle bach i nie pamiętam jak wygląda :(
Poznać poznam, nawet osobę z którą gadam 1 raz, ale jak już sie rozejdziemy i spotkamy za 5 minut to nie jestem taki pewien czy to ta osoba...

Masz problem z ocenieniem tego czy jakaś dziewczyna jest ładna, a chłopak przystojny?

Prozopagnozja

przez Infinity 18 wrz 2014, 17:56
czesctoja, nie ma z tym problemów tylko oceniam ogólnie, np. nie odróżniam koloru oczu.

Prozopagnozja

przez ego 18 wrz 2014, 19:04
Ja mam inaczej, bo twarze ludzi z reguły pamiętam, ale gdy nie widzę kogoś przez dłuższy okres czasu, a zwłaszcza gdy ten ktoś to nie był mój dobry znajomy, to potem gdy spotykam, to wiem, że znam tego kogoś, ale zazwyczaj za cholerę nie potrafię sobie przypomnieć jak się ten ktoś nazywał lub gdy to był ktoś z kim miałam niedługi kontakt-skąd znam tego kogoś.Wiem, że znam, ale skąd to skleroza kompletna.W ogóle nie mam pamięci do imion i nazwisk, jeszcze jak polskie to pół biedy, ale jak obcojęzyczne to wysiadam kompletnie.Mam nadzieję, że to nie zaczątek jakiegoś Alzheimera.
ego

Prozopagnozja

przez czesctoja 18 wrz 2014, 20:37
ego napisał(a):Ja mam inaczej, bo twarze ludzi z reguły pamiętam, ale gdy nie widzę kogoś przez dłuższy okres czasu, a zwłaszcza gdy ten ktoś to nie był mój dobry znajomy, to potem gdy spotykam, to wiem, że znam tego kogoś, ale zazwyczaj za cholerę nie potrafię sobie przypomnieć jak się ten ktoś nazywał lub gdy to był ktoś z kim miałam niedługi kontakt-skąd znam tego kogoś.Wiem, że znam, ale skąd to skleroza kompletna.W ogóle nie mam pamięci do imion i nazwisk, jeszcze jak polskie to pół biedy, ale jak obcojęzyczne to wysiadam kompletnie.Mam nadzieję, że to nie zaczątek jakiegoś Alzheimera.

Trochę ćwiczeń na pamięć i będzie git :)

poćwicz mnemotechnikami, pobaw się w swoim rzymskim pokoju...

Prozopagnozja

przez monooso 18 wrz 2014, 20:41
Infinity napisał(a):czesctoja, nie ma z tym problemów tylko oceniam ogólnie, np. nie odróżniam koloru oczu.

Mam tak samo. Nie wiedziałbym nawet jaki kolor oczu mają moi rodzice gdyby mi wcześniej nie powiedzieli. Kiedyś miałem wielkie problemy z patrzeniem ludziom w oczy, teraz mimo pewnego poziomu skrępowania robię to częściej chociaż nie mam ku temu wielu okazji ale w dalszym ciągu nie wiem kto ma jaki kolor oczu. Jestem tak zajęty sobą, że nie zwracam na to uwagi.
monooso

Prozopagnozja

przez Infinity 18 wrz 2014, 21:07
ego, mi na to pomagają skojarzenia.

monooso, ja patrzę.

Zauważyliście od kiedy to macie?
Nie pamiętam jak to było wcześniej, czy to wrodzone czy nabyte, po urazie głowy :? W podstawówce widziałam te same osoby w tym samym miejscu, czyli w szkole czy w mojej wsi. Potem były schody, w LO, ale już wtedy chorowałam.
Problem był na wycieczkach grupowych, na których bywałam dla niepełnosprawnych. Musiałam się nieźle pilnować by nie pójść za inną grupą.

To ma jakiś związek problemami emocjonalnymi? jakaś zależność? Czytałam że to bardziej na tle neurologicznym.

Prozopagnozja

przez czesctoja 18 wrz 2014, 21:24
Infinity napisał(a):ego, mi na to pomagają skojarzenia.

monooso, ja patrzę.

Zauważyliście od kiedy to macie?
Nie pamiętam jak to było wcześniej, czy to wrodzone czy nabyte, po urazie głowy :? W podstawówce widziałam te same osoby w tym samym miejscu, czyli w szkole czy w mojej wsi. Potem były schody, w LO, ale już wtedy chorowałam.
Problem był na wycieczkach grupowych, na których bywałam dla niepełnosprawnych. Musiałam się nieźle pilnować by nie pójść za inną grupą.

To ma jakiś związek problemami emocjonalnymi? jakaś zależność? Czytałam że to bardziej na tle neurologicznym.

Twoja osobowość, emocjonalność jest pod kontrolą - nie przejmuj się.

A tak sb teraz pomyślałem, ze mój problem może wynikać z ciężkiej dysleksji (zaburzenie analizatorów wzrokowych i słuchowych)

Prozopagnozja

przez ego 18 wrz 2014, 21:29
czesctoja napisał(a):poćwicz mnemotechnikami, pobaw się w swoim rzymskim pokoju...

A to dobre! Nazwiska przypisze do przywołanych demonów :mrgreen:
ego

Prozopagnozja

przez czesctoja 18 wrz 2014, 21:32
ego napisał(a):
czesctoja napisał(a):poćwicz mnemotechnikami, pobaw się w swoim rzymskim pokoju...

A to dobre! Nazwiska przypisze do przywołanych demonów :mrgreen:

Świetnie - O to chodzi.

Prozopagnozja

przez Infinity 18 wrz 2014, 21:33
czesctoja, jest pod kontrolom lekarza i terapeutki, ale pod moją kontrolą :/ obecnie nie sądzę by moje emocje dały się obłaskawić i kontrolować

Też mam dysleksje.

Prozopagnozja

przez czesctoja 18 wrz 2014, 22:50
Emocje mają to do siebie, że nad nimi nie panujemy, ale wychodzą od nas.

Ta choroba nie ogranicza takiej możliwości.

Sortuj wg