Zespół jelita drażliwego-początki zaburzeń

Inne zaburzenia.

przez cyklopka 01 lut 2015, 01:12
nie-smutna, z drugiej strony zaburzenia mające fizyczne uzasadnienie, właśnie zła dieta, albo źle tolerowane pokarmy u wielu osób wywołują uczucie zmęczenia, przygnębienia, które są jakimiś składowymi depresji. Koło się zamyka.
Więc jak na moje terapię można zacząć albo od głowy albo od drugiej strony. Ważne, żeby chcieć sobie pomóc.
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez peee 14 lut 2015, 23:45
IBS to wymysł lekarzy, którzy nie umieją pomóc.

Zainteresujcie się nietolerancjami, do czego one mogą prowadzić.

Szczególnie gluten.

przez ryska 15 lut 2015, 00:07
peee chyba nie masz IBS i dlatego tak mówisz. Zazdroszczę, jeśli nie masz problemów. Możesz się cieszyć. Ale nie wmawiaj innym, że ich choroba to urojenie.
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez cyklopka 15 lut 2015, 01:18
ryska, nikt nie napisał, że urojenie, tylko że lekarze nie chcą znaleźć prawdziwej przyczyny tylko najprościej powiedzieć, że "z nerwów".
I Miss Forum

przez patgaret 15 lut 2015, 01:36
Mialem stwierdzone zespol jelita drazliwego, z poczatku sie tym przejmowalem, ale teraz jem wszystko na co mam ochote i normalnie funkcjonuje
Najładniejsze męskie oczy na Forum

przez NaaN 15 lut 2015, 10:18
ryska napisał(a):nie-smutna IBS nie zawsze jest efektem zaburzeń ze strony psychiki. Te problemy moga być powiązane i często są, ale nie musi tak być. U mnie rozwinęło się już w niemowlęctwie, zaraz po porodzie, więc nie ma o czymś takim mowy.

Coraz częściej przyjmuje się, że człowiek w okresie prenatalnym może doświadczać stresu a co za tym idzie i jego efektów.

przez ryska 15 lut 2015, 12:57
cyklopka to peee napisał "IBS to wymysł lekarzy", czyli zrozumiałam, że urojenie, choroba, która nie istnieje i jest wmawiana pacjentowi.
A z tego, co Ty napisałaś, to rozumiem, że Twoim zdaniem, jeśli lekarz mówi pacjentowi, że ma IBS, to tym samym mówi mu, że to z nerwów. A tak nie musi być. IBS może, ale nie musi brać się z nerwów. Mnie przed zdiagnozowaniem IBS wmawiali, że to tylko nerwy. I dopiero jak sama się uparłam i poszłam prywatnie, to okazało się, że tak nie jest, że u mnie przyczyna IBS jest organiczna.

NaaN tak, napisałam to już wcześniej. Zgodzę się z tym, że pewnie jakieś wydarzenia z okresu prenatalnego mogą mieć z tym związek. Ale wtedy to jest nie do uniknięcia, ma się pewne predyspozycje, które są wpisane zarówno w psychikę jak i fizyczność. Możemy tylko stwierdzić jakie czynniki w ciągu życia zaostrzają lub hamują objawy choroby. I u mnie stres oczywiście pogarsza sprawę, ale nawet, jeśli się stresuję, ale trzymam dietę, to te objawy są znacznie mniejsze niż jak nie miałam jeszcze ustalonej diety a tylko się stresowałam. U mnie czynniki fizyczne odgrywają znacznie ważniejszą rolę niż stres.
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

przez peee 15 lut 2015, 14:14
Każdemu lekarzowi, najłatwiej jest stwierdzić jakiś IBS, zaaplikować wątpliwie działające leki, do tego zalecić szkodliwą dietę (produkty zbożowe 5x dziennie, sic!), niż zająć się prawdziwą przyczyną. W interesie lekarza jest, żeby pacjent ciągle się leczył, leczył, leczył i tak do usr... śmieci.

przez ryska 15 lut 2015, 14:37
peee naprawdę mnie zastanawia czy masz stwierdzone przez lekarza IBS i czy Ciebie osobiście tak potraktował i jak wyglądało Twoje leczenie.

Ja swojej lekarki nie mogę pochwalić z innych względów, ale leku na IBS nie ma i to mi powiedziała jasno, wytłumaczyła na jakiej zasadzie dane leki, które mi przepisuje, mają wspomagać mój organizm. I na IBS absolutnie nie stosuje się diety z wysoką zawartością błonnika (chyba, że ktoś ma postać zaparciową, ale ona jest o wiele rzadziej spotykana). A jak nie mogła już nic więcej poradzić, to powiedziała mi wprost, że ona postawiła diagnozę i tutaj jej rola się kończy i pokierowała mnie do dietetyka.

przez NaaN 15 lut 2015, 16:16
ryska napisał(a): że u mnie przyczyna IBS jest organiczna.

Domyślam się, że jesteś specjalistką od swojej choroby, natomiast trudno mi zrozumieć jak to jest, bo ta choroba nie ma przyczyn organicznych z założenia.
Właściwie jak was czytam to sobie przypomniałam takie epizody bólowe z podstawówki, wylądowałam w końcu w szpitalu chyba ze trzy razy i wyszłam zdrowa bez rozpoznania ale co mnie wymęczyli to moje. Tylko to w takich czasach było, że może gremium lekarskie nie słyszało jeszcze o tej przypadłości.

. Zgodzę się z tym, że pewnie jakieś wydarzenia z okresu prenatalnego mogą mieć z tym związek. Ale wtedy to jest nie do uniknięcia, ma się pewne predyspozycje, które są wpisane zarówno w psychikę jak i fizyczność. Możemy tylko stwierdzić jakie czynniki w ciągu życia zaostrzają lub hamują objawy choroby.

Niewątpliwie to co nas spotkało przed urodzeniem i w okresie wczesnego dzieciństwa powoduje u nas predyspozycje i ew.rozwój szeregu b.powaznych chorób psych.i psychosomatycznych, natomiast jeśli nie ma poważnych zmian organicznych, uważam że można wyzdrowieć pracując nad swoją psychiką. Podobno można wpływać w ten sposób również na DNA - więc to już luksus.

Nie chcę, żebyś brała to do siebie ale czasami b.wygodnie jest chorować. Sama tak.....w zasadzie miałam, bo już chyba nie mam.

przez ryska 15 lut 2015, 16:40
NaaN może faktycznie źle się wyraziłam o tej przyczynie organicznej. Chodziło mi o to, że jeśli dieta (czynnik fizyczny) wyeliminowała u mnie prawie całkowicie dolegliwości (kiedy trzymam się diety, to jest ok), to bardziej prawdopodobne jest, że w moim przypadku przyczyna jest w ciele jako takim, w jelitach, brzuchu a nie w psychice.

Nie jest mi wygodniej chorować. Wolałabym, żeby to było tylko moje "widzi mi się" a nie prawdziwa choroba. Mam wiele dolegliwości, różnych chorób (i to od zawsze) i bardzo chętnie pozbyłabym się ich i żyła normalnie. A nie mogę, nic nawet nie jest w stanie polepszyć choć trochę mojego stanu fizycznego. I jestem teraz na takim etapie leczenia i życia, że nie wiem co mam dalej ze sobą zrobić. Bez tych chorób mogłabym o wiele więcej i tak bym chciała.
A gastrolog podejrzewała u mnie hipochondrię, ortoreksję i kto wie co jeszcze. Wysłała mnie do psychiatry, ale akurat tego u mnie nie stwierdził.

przez cyklopka 15 lut 2015, 21:04
ryska, nie no, po prostu napisałam, jak zrozumiałam posta, nie do końca to co ja uważam.

Uprosiłam psychiatrę, żeby mi się dowiedziała, gdzie mogę zrobić badania na nietolerancje, bo teraz nie jestem ubezpieczona więc nie załatwię sobie skierowania, a psychiatra jak każdy lekarz jakieś kontakty ma, to mi coś poradzi.
I Miss Forum

przez ryska 15 lut 2015, 21:09
cyklopka słyszałam o takich testach. Ale z tego, co wiem, to nie robią ich na nfz. Sama też bym je chętnie zrobiła, ale prywatnie kosztują (o ile dobrze pamiętam) 500-600 zł. Nie stać mnie na to i nieprędko będzie. A pewnie warto. Lepiej sprawdzić wszystko, co się da.

przez cyklopka 15 lut 2015, 21:32
Na nfz mi i tak nikt nic nie zrobi, bo nikt za mnie nie płaci składek. Mam trochę oszczędności, więc chcę zainwestować w zdrowie, bo te badania to jest już ostatnia rzecz, która mogłaby mi pomóc.
Natomiast potrzebuję, żeby ktoś mi wybadał, które z tych centrów diagnostycznych jest godne zaufania, bo samej mi trudno ocenić.
I Miss Forum

Sortuj wg