Dobra pamięć kosztem inteligencji

Inne zaburzenia.

przez marimorena 16 maja 2014, 22:47
jak dla mnie to żadne zaburzenie, takie biologiczne zdolności, ciesz się z tego co masz

przez mangiferaindica 17 maja 2014, 01:09
Oczywiscie,ze najpewniejniej nie jest to zadne zaburzenie, ale dla autora watku jest to juz jakis konkret to wyeliminowania ewentualnego.

przez kaffe_och_blod 17 maja 2014, 01:15
Ja za to mam na odwrót, tj. pamięć bardzo kiepska (np. nie pamiętam co na obiad jadłem) zaś zdolności logiczne lepsze.
Tylko ..co jest lepsze? Jeżeli chodzi o edukacje w Polsce to niestety chyba jednak ..pamięć. ;)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez elo 17 maja 2014, 01:29
vodzu11 napisał(a):
elo napisał(a):ja ciagle sie zastanawiam czy autor nie zartowal

Nie żartowałem, naprawdę coś takiego mam.

jezu nie o to chodzi................................................................... po prostu nie wiem jakim cudem zdolnosc zapamietywania tudziez jej brak mialby wplywac na twa inteligencje
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

przez KryjRyj 17 maja 2014, 01:38
Jezeli cie sama inteligencja jako taka boli nie oceny (co sugeruja tutaj niektore posty), to nie masz powodow do obaw - uposledzony na pewno nie jestes, a inteligencje mozna rozwijac cwiczeniami. Nie jestes skazany na aktualny poziom.

przez mangiferaindica 17 maja 2014, 01:57
Pytanie zasadnicze - co rozumiemy jako inteligencję? ogólne zdolności poznawcze, procesy specyficzne, szybkosc przepływu sygnału w CUN?

Dyskutowac można od cholery. Generalnie tendencja w światowej psychologii i neuronaukach jest taka, że odchodzi się od pojęcia inteligencji jako pojęcia czysto abstrakcyjnego, bez faktycznego podłoża w rzeczywistości. lepiej mysleć funkcjonalnie. Aktualne problemy autora mogę byc równie dobrze uwarunkowane stricte dyskomfortem psychicznym, a nie od razu spieprzonym mózgiem.

Inteligencji wrodzonej sie nie rozwinie jako tako. Można rozwijać jej poszczegolne elementy, pamięć, spostrzeganie itp.

I tak dalej.

przez KryjRyj 17 maja 2014, 02:02
Tu mialem na mysli wydolnosc umyslu - zdolnosc uczenia sie, przetwarzania, uzywania, interpretowania informacji.

"Inteligencji wrodzonej sie nie rozwinie jako tako." - brak zrodel i konkretnych definicji.

przez mangiferaindica 17 maja 2014, 02:08
KryjRyj napisał(a):Tu mialem na mysli wydolnosc umyslu - zdolnosc uczenia sie, przetwarzania, uzywania, interpretowania informacji.

"Inteligencji wrodzonej sie nie rozwinie jako tako." - brak zrodel i konkretnych definicji.

Ponieważ jest uwarunkowana genetycznie, inteligencji rozumianej jako całośc funkcjonowania poznawczego mierzonego przez standardowe testy IQ, jak np czynnik Spearmana g nie przeskoczy się zbytnio. Dzisiaj nawet czytałam podręcznik do mierzenia inteligencji tradycyjnie pojętej - badania podłużne udowdoniły, że czynnik ten jest niezależny od "treści" życia. Po źródła odsyłam do dowolnej literatury psychologicznej bądź Neuronauki poznawczej Jaśkowskiego, nie o to tu chodzi.

Mozna ćwiczyć działanie funkcji wykonawczych - to to, co nazwywasz przetwarzaniem, używaniem, wydolnością. Dalej nie chce mi się dysutować, bo to jest temat bez rozwiązania tak naprawdę. Co badacz, to opinia.

Wracajac do autora wątku - polecam portale Luminosity bądź Neurogra - faktycznie dają efekty we wspomaganiu wlasnie tej powszechnie rozumianej "inteligencji", bo wysilają mózg na zasadzie treningu i neuroplastyczności.

przez KryjRyj 17 maja 2014, 02:23
Co badacz, to opinia.

Po źródła odsyłam do dowolnej literatury psychologicznej

To sie wyklucza.

bądź Neuronauki poznawczej Jaśkowskiego (...) czynnik Spearmana g

A to juz jest zrodlo, wymieniona ksiazke przeczytam. Ponadto wskazujesz konkretnie o jaka definicje "wrodzonej inteligencji" ci chodzi.

Twierdzenie o inteligencji plynnej jest dziurawe jak sito a metody jej mierzenia i obserowania jej zmian sa co najmniej watpliwe, niemniej jednak to tylko moje zdanie, nie bede go forsowal, zwlaszcza ze tyczy sie psychologii a tutaj dzialamy prawie wylacznie na podstawach zbudowanych z takich sredniej jakosci materialow. Tne polemike bo robie offtopic, w razie czego zapraszam na PW.

I jeszcze skrotem do autora watku: nie ma sie czym martwic, chyba ze twoim problemem jest nie "inteligencja" jako taka a samoocena - w tym wypadku warto zmienic nieco tok myslenia i pchnac rozmowe na inne tory.

przez mangiferaindica 17 maja 2014, 02:31
KryjRyj napisał(a):
Co badacz, to opinia.

Po źródła odsyłam do dowolnej literatury psychologicznej

To sie wyklucza.

bądź Neuronauki poznawczej Jaśkowskiego (...) czynnik Spearmana g

A to juz jest zrodlo, wymieniona ksiazke przeczytam. Ponadto wskazujesz konkretnie o jaka definicje "wrodzonej inteligencji" ci chodzi.

Twierdzenie o inteligencji plynnej jest dziurawe jak sito a metody jej mierzenia i obserowania jej zmian sa co najmniej watpliwe, niemniej jednak to tylko moje zdanie, nie bede go forsowal, zwlaszcza ze tyczy sie psychologii a tutaj dzialamy prawie wylacznie na podstawach zbudowanych z takich sredniej jakosci materialow. Tne polemike bo robie offtopic, w razie czego zapraszam na PW.

I jeszcze skrotem do autora watku: nie ma sie czym martwic, chyba ze twoim problemem jest nie "inteligencja" jako taka a samoocena - w tym wypadku warto zmienic nieco tok myslenia i pchnac rozmowe na inne tory.

Dobra, wybacz niespójności, jest noc, jestem z palącym nerwobólem i mogę się mieszać w zeznaniach. Ja nie mam swojego jednoznacznego zdania, bo w tym nie siedzę i nie mam ochoty. Piszę na zasadzie refleksji, a nie nie wywodu naukowego. Ale to co powiedzialam nie zaprzecza Twojemu stwierdzeniu o inteligencji płynnej chyba :P Ale Neuronaukę poznawczą i tak polecam dla zainteresowanych, fajnie się czyta. Dzięki, dobranoc.

przez ( Dean )^2 17 maja 2014, 11:36
Hehe widzę że autor sugeruje że inteligencja albo pamięć,widzę też że uważa że ma nadmiar pamięci i to psuje inteligencje.Wniosek prosty-obniż sobie pamięć,a wzrośnie Ci inteligencja ;)

Nie wiem czy jesteś inteligenty czy nie,ale wiem coś innego.Na studiach znacznie bardziej od inteligencji liczą się:
-umiejętnośc kombinowania
-umiejętności międzyludzkie
-motywacja
-szeroko pojeta inteligencja emocjonalna
-''sympatia do przedmiotu''
-samoocena

Wyjaśniam czemu.Jak umiesz kombinować,masz znajomych,znasz dużo ludzi to dowiadujesz się wcześniej z czego będą kolosy,jakie są projekty,masz gotowe podkładki,laborki etc. To jest przewaga którą nieraz nie nadrobisz ŻADNĄ inteligencją.Motywacja i sympatia do przedmiotu to chyba proste czemu są ważne.A samoocena?Wiem po sobie że jak nie wierzysz w siebie to wszystko idzie Ci gorzej,boisz się używac własnego mózgu,uczysz się schematycznie,bez wyobraźni,w szególności przy ścisłych przedmiotach to widać.Szkoda że ja tak późno o zauważyłem.

Także idź się poucz,nie wiem co to za obwody,pewnie jakąś elektrotechnika czy cuś,zdaj i nie dorabiaj sobie teorii do problemów na studiach.
Najgorszy jest wiatr.

przez robson87 26 maja 2014, 15:58
dokładnie zgadzam się z kolegą wyżej to nie musi być koniecznie powiązane z inteligencją

Sortuj wg