jąkanie się

Inne zaburzenia.

jąkanie się

przez niesmialaa9 14 maja 2014, 14:26
hej :) czy ktoś z Was się jąka? Bo ja niestety tak. Wszystko się zaczęło w zerówce, nie wiem czemu (bo rozumiem gdyby to od urodzenia było, może jakaś wada wrodzona czy coś, ale wcześniej wszystko było jak najbardziej w porządku). W nauczaniu początkowym wysyłali mnie do psychologa i pedagoga szkolnego, później w podstawówce również mama mnie do psychologa zapisała, jednak to nic nie dało. Jąkam się do tej pory. Są okresy, gdy prawie w ogóle się nie jąkam, a są też takie, gdy nie potrafię wypowiedzieć zdania bez minimum jednego "zacięcia się". I tak w kółko się te okresy przeplatają (teraz akurat jest ten okej, gdy dość płynnie mówię :D). Ale kurcze okropnie wkurzające to jest, odbiera mi to pewność siebie itp. Najdziwniejsze jest to, że nieraz wiem dobrze, na którym konkretnie słowie się zatnę i to tylko potęguje stres (zwłaszcza, gdy jest to coś ważnego, mam coś powiedzieć, zrobić publicznie to zaczynam się bardziej jąkać, trząść, mam dreszcze, oblatuje mnie zimny pot, niekiedy robię się czerwona, wstyd mi okropnie, nie mogę nad sobą zapanować) i czasami nawet dobieranie innych słów nie pomaga. Czy ktoś z Was też się jąka? Jak to u Was wygląda? Może macie tak jak ja? Znacie jakieś sposoby na złagodzenie jąkania się? :D
"Miałem zły dzień. Tydzień. Miesiąc. Rok. Życie. Cho­lera jasna."

jąkanie się

przez Anna Maria 14 maja 2014, 14:31
niesmialaa9, witam. Jąkam się od 2 klasy szkoły podstawowej. Teraz też mam okresy że mówię płynnie, a czasem się zacinam. Do tego doszło bełkotanie i niewyraźna mowa. Często muszę powtarzać co mówię bo mnie nie rozumieją i to jest okropne. Nie znam metody oprócz logopedy, ale czy aż tak ze mna źle? Obawiam się, że logopeda uzna że zawracam mu tylko głowę. Chodzę na terapię i zobaczymy, może pomoże.
Pozdrawiam i witaj w klubie.
Anna Maria

jąkanie się

przez niesmialaa9 14 maja 2014, 14:38
Anna Maria ciekawi mnie jakie są przyczyny tego, że tak nagle jąkanie się pojawiło u nas. Ja jakieś tam metody znam, z tego co mi pani pedagog w podstawówce radziła to oddychanie przeponą (np. położenie się na łóżku, na brzuchu położyć 1-2 książki i oddychać tak, by się one unosiły i opadały) lub jak znajome babci radziły: "dmuchaj balony" :P tylko, że u mnie one się nie sprawdzają :( trochę to utrudnia człowiekowi życie więc fajnie byłoby móc się tego pozbyć.
również pozdrawiam
"Miałem zły dzień. Tydzień. Miesiąc. Rok. Życie. Cho­lera jasna."

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

jąkanie się

przez mark123 14 maja 2014, 14:43
W dzieciństwie jąkałem się czasami, gdy się zestresowałem. Obecnie jąkam się zawsze, gdy jestem zestresowany i czasami, gdy nie jestem zestresowany.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Sortuj wg