Nerwica a brak zdecydowania :/ Jak sobie z tym radzić

Inne zaburzenia.

przez lionmen 14 kwi 2014, 22:25
Witam.

Mam od wielu lat nerwicę lekową oraz triki nerwowe, od pewnego czasu już staram sobie z tym radzić i nie najgorzej mi to wychodzi, jednak nie mogę sobie poradzić z brakiem zdecydowania - objawia się to tym iż np. wykonam coś czuje że zrobiłem to dobrze a po pewnym czasie zaczynam rozmyślać, a może by to zrobił lepiej, czy jest sens spróbować jeszcze raz czy zostawić tak jak jest - to głównie bardzo błache sprawy np. dajmy na to przykręcenie jakiejś śrubki w samochodzie czy coś podobnego - i tak przez kilka dnia w głowie drążę temat że może nie do końca dokręciłęm, a może dało by się jeszcze lepiej to zrobić itd itd. i poprostu spędza mi to sen z powiek bo każdą jedną pierdołę potrafie rozmyślać dniami i nocami - może coś doradzicie jak być pewnym swoich wyborów i decyzji i nie rozkminiać nie potrzebnie tematu. Prosiłbym o pomoc - jak również bardzo często ciężko mi podjąć jaką kolwiek decyzje np. przy zakupie czegoś potrafię bardzo długo rozmyślać czy wybrać Batonik taki czy taki czy nie brać w ogóle :/

przez monooso 14 kwi 2014, 23:56
Tobie polecam medytacje.

Tak na marginesie coś napiszę. Kiedyś gdzieś czytałem, że paradoksalnie społeczeństwu, które ma wolny wybór żyje się 'gorzej' niż gdyby ten wybór był ograniczony. Z tego powodu bardzo często nie podejmujemy żadnego wyboru bo będziemy później mieli wyrzuty sumienia, że może jednak mogliśmy zrobić coś lepiej. Właśnie z tego powodu popadamy w różne zaburzenia. Świadomość, że nasz wybór będzie miał wpływ na całe nasze przyszłe życie (np. kierunek studiów) oraz ryzyko ewentualnej porażki skutecznie obciążają naszą psychikę. W PRLu ludzie mieli dostęp do 1, 2 produktów i koniec, a teraz idziesz do sklepu i nie możesz się zdecydować jaki rodzaj czego kupić, tak samo z pracą (kiedyś każdy ją miał obowiązkowo), przykłady można mnożyć. Gdy ludzie nie mają wyboru to nie myślą nad tym co wybrać/zrobić tylko działają. Właśnie nadmierne myślenie jest problemem większości zaburzeń.
monooso

przez lionmen 15 kwi 2014, 00:16
Kolego bardzo dobra wypowiedź i zgadzam się w 100% jeszcze pare lat temu nawet żyło się łatwiej - w sklepie np spożywczym było do wyboru 2-3 rodzaje danego produktu więc szybko się podejmowało decyzje,a teraz nawet kwestia zakupu śledzi tak dla przykładu to dylemat bo w centrach handlowych jest ich 500 rodzai. Tylko co z tą medytacją ? Co byś poradził - ja mam tak że jak coś robię/wykonuję to zrobię to, wykonam zakończe i przez pewien okres czasu jestem zadowolony ze zrobionej roboty, a właśnie po pewnej chwili przychodzi do głowy zapytanie - czy ja napewno dobrze to zrobiłem możę jeszcze by to polepszył i z reguły jest tak że jak zaczynam polepszać to coś spiepszę a i tak do tego dąże :/

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez monooso 15 kwi 2014, 00:52
Dziękuję.
Co proponuję? Zwykłą obserwację myśli. Po prostu nie wchodź w te zapytanie. Gdy się pojawią te natrętne myśli to je obserwuj tak długo aż się wypalą ale nie wchodź w nie. Nie analizuj ich, nie roztrząsaj ich tylko 'patrz' na nie.
monooso

Sortuj wg