Dziwne zachowania i objawy od dzieciństwa, co one oznaczają

Inne zaburzenia.

przez take 24 lut 2015, 17:43
W niektórych przypadkach CZR seksualność też ulega zaburzeniu. Nietypowa seksualność jest zapewne wyraźnie częsta wśród osób z CZR niż w ogólnej populacji. Przy tego rodzaju zaburzeniach ma się w ogóle "inną", "nietypową" mentalność, więc nic dziwnego, że i w sferze seksualnej pojawiają się anomalie.
F21, F42.2, F84.5

przez monooso 25 lut 2015, 13:02
Czy Wy myślicie, że on na serio ma autyzm?! To się ma od dzieciństwa, a pamiętam, że autor wątku kiedyś pisał, iż bywał u psychologa oraz neurologa. Przecież taka osoba od razu by to wychwyciła, a nawet zrobiłby to zwykły lekarz rodzinny. Bez przesady...
monooso

przez take 25 lut 2015, 13:12
Nie chodzi tu o autyzm dziecięcy (głęboki, kannerowski), tylko o jakiekolwiek całościowe zaburzenie rozwoju czy grupę zaburzeń nazywaną "spektrum autystycznym". Kiedy spytałem psychitary, czy mam autyzm, to usłyszałem odpowiedź twierdzącą, argumentacja była taka, że "ZA to zaburzenie ze spektrum autyzmu, a więc masz autyzm" (coś w tym rodzaju).
F21, F42.2, F84.5

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mark123 25 lut 2015, 13:22
monooso napisał(a):Czy Wy myślicie, że on na serio ma autyzm?! To się ma od dzieciństwa, a pamiętam, że autor wątku kiedyś pisał, iż bywał u psychologa oraz neurologa. Przecież taka osoba od razu by to wychwyciła, a nawet zrobiłby to zwykły lekarz rodzinny. Bez przesady...

Ani w dzieciństwie moja matka ani obecnie ja nie powiedziałem specjaliście o wszystkich objawach. Ujawnione w zasadzie zostało tylko jakieś 5-10 % moich dziwactw.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez monooso 25 lut 2015, 13:43
take, Moim zdaniem nawet jeżeli by posiadał jakieś spektrum autystyczne to jak to możliwe, że przez tyle lat nikt nie zwrócił na to uwagi? Tak jak wspomniałem, takie objawy ma się już od najmłodszych lat, poza tym są bardzo dobrze widoczne dla otoczenia (nawet ZA), od razu widać, że coś jest nie tak z taką osobą po jej zachowaniu, patologicznym unikaniu kontaktu z rówieśnikami itp. To nawet nauczyciele w szkole zainteresowaliby się problemem, szczególnie Ci z początkowego okresu nauczcania, nie mówiąc już o rodzicach...

mark123, Nie musiałeś mówić. Po samym Twoim zachowaniu, wyglądzie i rozmowie dużo by wyszło.
monooso

przez mark123 25 lut 2015, 13:56
monooso napisał(a):To nawet nauczyciele w szkole zainteresowaliby się problemem, szczególnie Ci z początkowego okresu nauczcania, nie mówiąc już o rodzicach...

Nauczyciele zwracają uwagę tylko, jeśli uczeń przeszkadza innym i/lub ma duże trudności w nauce. A takich problemów ze mną nie było. Resztę dziwactw większość nauczycieli ma w dupie. A dla moich rodziców zaburzenia są tabu, więc wolą sobie wmawiać, że jestem normalny.

monooso napisał(a):mark123, Nie musiałeś mówić. Po samym Twoim zachowaniu, wyglądzie i rozmowie dużo by wyszło

Do stwierdzenia, czy ktoś ma czy nie ma spektrum autyzmu, nie wystarczy krótka rozmowa i krótka obserwacja. Można jedynie ogólnie stwierdzić, że coś jest nie tak. No i to akurat się stało, neurolog stwierdził problem.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez take 25 lut 2015, 14:17
Wydaje mi się, że postawa rodziców mogła tu dużo zaszkodzić. U mnie jest dosć podobnie, ale mi to szkoła załatwiała diagnozę (o której tata nie wie). Babcia sobie raczej nie zdaje sobie z tego sprawy. Z tego, co pisał mark123, dla mnie wynika jakaś forma CZR i aspergeryzmu.
F21, F42.2, F84.5

przez mark123 25 lut 2015, 14:49
Czytałem trochę o ZA i stricte ZA to nie do końca do mnie pasuje. Może prędzej jakieś inne CZR lub może CZR BNO. Tym bardziej, że o części dziwactw które mam, w ogóle nie można nic poczytać, bo nic nie znajduje, nawet na anglojęzycznych stronach.

przez take 25 lut 2015, 14:57
Ja mam diagnozę ZA i zaburzenia schizotypowego. Co do ZA - wiele objawów do mnie nie pasuje (np. jestem dość obojętny na zmiany, dominuje u mnie myślenie werbalne, nie mam głębokich problemów z integracją sensoryczną). A diagnozę ZA mam od ponad 6 lat.

Mam słabą komunikację niewerbalną (np. nie myślałem dawniej o kontakcie wzrokowym), nie czuję zbytnio potrzeby bycia kochanych, mam skłonności do bycia jednostronnym w rozmowach, mam "dziwne", "obsesyjne" zainteresowania, nieco problemów sensorycznych i zachowań autostymulacyjnych czy nadruchliwości. Od dzieciństwa mam nietypowe dziwactwa takie jak magiczne myślenie prowadzące do kompulsji, naprawdę wcześnie pojawiająca się potrzeba posiadania partnerki i dziwaczne parafilie, osobliwy wstyd (np. przed wchodzeniem do pewnych pojazdów czy posiadaniem głowy, byciem człowiekiem), dziwaczne skłonności "psychopatyczne" (np. chęci spowodowania tragedii, radość z katastrof), osobliwe fantazje (np. o byciu potężną istotą zbudowaną z czarnych, ostrych trójkątów, która nie ma głowy). Od ok. 16 r. ż. zacząłem być całkiem podejrzliwy (boję się, że obcy mogą mnie zabić, otruć itp.). Zdarzają mi się idee podobne do urojeń czy "dziwaczne odczucia". Nie mam przyjaciół, z babcią mam najlepszy kontakt. Miałem niską masę urodzeniową, jestem słaby fizycznie i szybko się męczę, jestem powolny, mam problemy z funkcjonowaniem wykonawczym i słabsze umiejętności wizualno-przestrzenne od werbalnych.
F21, F42.2, F84.5

przez mark123 11 kwi 2015, 18:53
take napisał(a):Mam słabą komunikację niewerbalną (np. nie myślałem dawniej o kontakcie wzrokowym)

Ja mam problem z rozumieniem niewerbalnej komunikacji, np. jak ktoś wskazuje palcem na jakiś przedmiot, to mam problem ze stwierdzeniem, o co mu chodzi.

take napisał(a):nie czuję zbytnio potrzeby bycia kochanych

Też nie czuję i w ogóle mechanizm uczuciowej identyfikacji kochany/niekochany u mnie nie funkcjonuje. Gdybym np. nie wiedział od strony teoretycznej, na czym polega miłość rodzicielska, to nie umiałbym stwierdzić, czy rodzice mnie kochają czy nie.

take napisał(a):Od ok. 16 r. ż. zacząłem być całkiem podejrzliwy (boję się, że obcy mogą mnie zabić, otruć itp.)

Ja jestem podejrzliwy głownie wobec dzieci i młodzieży. Już od zerówki byłem podejrzliwy, że rówieśnicy to źli, niebezpieczni ludzie i mogą knuć plan zrobienia mi krzywdy. Od kilku lat zrobiłem się podejrzliwy także wobec ojca, że może mnie np. ciężko pobić.

przez take 12 kwi 2015, 13:56
Dla mnie zdajesz się mieć więcej cech autystycznych ode mnie. Typowego zespołu Aspergera raczej nie masz. Mi to wygląda na coś gorszego. Masz też więcej cech "schizoidalnych" niż ja, a tak podejrzliwy to ja w zerówce nie byłem. Stwierdziłbym, że ja, ty i Magi43 vel xxsamotnaxx mamy ten sam typ całościowego zaburzenia rozwoju, któremu nadałbym przydomek "rozwojowego nieprzystosowania do świata". To coś jest dziwniejsze niż typowe ASD (autism spectrum disorder).

Czy miałeś jakieś problemy okołoporodowe (np. wcześniactwo, niedotlenienie, niska punktacja w skali Apgar, niska masa urodzeniowa, wyjmowanie dziecka szczypcami za głowę, dłuższy pobyt w szpitalu po urodzeniu)? Jestem pierwszym dzieckiem, poczętym przed ślubem. W książeczce zdrowia mam napisane, że poród nastąpił o czasie i że miałem 10 punktów w skali Apgar, ale napisano też o chorobie matki przed urodzeniem dziecka i "dystrofii" (czymś związanym z niską masą urodzeniową). Chyba około miesiąc po urodzeniu byłem w szpitalu. W książeczce zdrowia pisze, że masa urodzeniowa wyniosła 2150 g (niska, zwłaszcza jak na dziecko urodzone o czasie), a długość ciała wyniosła 53 cm (w związku z niską masą urodzeniową moje BMI było przy urodzeniu bardzo niskie), obwód głowy wyniósł 32 cm (dość mało), a obwód klatki piersiowej 28 cm (bardzo mało). Dla porównania: brat (urodzony prawie 3,5 roku później): masa urodzeniowa 3600 g, długość ciała 57 cm, obwód głowy 35 cm, obwód klatki piersiowej 35 cm, siostra (urodzona ponad 6 lat po bracie): 2650 g, dł. ciała 53 cm, obw. głowy 32 cm. Rodzeństwo też było urodzone o czasie i miało 10 pkt w skali Apgar. I, co ciekawe, brat jest według mnie bardziej "neurotypowy" od siostry, a siostra ode mnie. Rodzice nie żyją ze sobą zbyt dobrze, w dzieciństwie czasem obawiałem się, że tata zabije mamę, mama "nerwowa", nierzadko "miota" agresją i ordynarnym słownictwem, tata potrafił być naprawdę surowy, sprawia wrażenie "chłodnego" wobec rodziny, ma brata doktora inżyniera.
F21, F42.2, F84.5

przez mark123 12 kwi 2015, 14:20
Miałem 8 punktów Apgar, poza tym nie wiem nic o swoich "parametrach porodowych".

przez take 12 kwi 2015, 15:02
Z tego, co napisałeś, to sądzę, że radzisz sobie ogólnie słabiej niż ja i że masz więcej objawów i cech, które utrudniają życie i obniżają potencjał zawodowy. Miałeś kiedyś pracę? Co rodzice mówią na twój temat? Czy zarzucają ci np. lenistwo?
F21, F42.2, F84.5

przez mark123 12 kwi 2015, 16:04
take napisał(a):Z tego, co napisałeś, to sądzę, że radzisz sobie ogólnie słabiej niż ja i że masz więcej objawów i cech, które utrudniają życie i obniżają potencjał zawodowy. Miałeś kiedyś pracę? Co rodzice mówią na twój temat? Czy zarzucają ci np. lenistwo?

Pracy nie miałem, miałem praktyki i staż.
Rodzice za bardzo nie komentują mojej osoby. Czasem mi ojciec powie, że np. jestem leniem, ale nie ma to charakteru jakoś specjalnie zarzucającego. Bardziej wobec siebie nawzajem mają czasem zarzuty.

Sortuj wg