PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

Inne zaburzenia.

PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

przez malicja 19 paź 2012, 08:38
Witam
Właśnie odkryłam, że mam poważny problem - jestem patologicznym kłamcą. Ni jest to odkrycie na skale Columba, ale muszę i chcę przestać. Myślicie, że można przestać samemu? Czy lepiej iść z tym do psychologa/psychiatry?

Pierwsze kłamstwa pojawiły się jeszcze w gimnazjum (mam 23 lata obecnie) kiedy mój ojciec tak mocno pił i żeby nie dokładać mamie problemów i łagodzić wszelkie konflikty między rodzicami wymyślałam różne bajki. W wieku 19 lat wyprowadziłam się do rodziców, ale niestety kłamanie zostało. Ukrywanie porażek, złego samopoczucia przed mamą żeby nie wpadała w panikę kiedy miałam kolejny atak epilepsji. Nie wiem dlaczego to robię - ze strachu, że nie zostanę zaakceptowana jako prawdziwa osoba? ze strachu przed odrzuceniem? Wszystko teraz wydaje mi się kiepską wymówką, bo nic tym nie zyskałam, a wiele straciłam. Przede wszystkim zaufanie miłości swojego życia.

PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

przez niewiemocokaman 19 paź 2012, 11:02
Witam na forum.

Zadałaś bardzo trafne pytania, latwiej ci będzie jak skorzystasz z pomocy. Zawsze to coś, poznasz zdanie kogoś kto się na tym zna. Ja bym na twoim miejscu zdecydował czy zrobić to samemu czy z specjalistami po wizycie u psychologa. trzymaj się

PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

przez *Wiola* 19 paź 2012, 11:36
malicja, Witaj
Po pierwsze to już poczyniłaś duży krok, przyznając się przed sobą i przed nami. :great:
Trudno powiedzieć , czy dasz sobie radę sama z tym walczyć. Możesz spróbować konsultacji z psychologiem , niech Ci doradzi jak z tym walczyć i oceni czy terapia jest niezbędna.
Moderator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

przez Candy14 19 paź 2012, 16:08
Nie jestes patologicznym klamca ... DDA wychowuja sie w klamstwie, udawaniu, ze wszystko ok, usprawiedliwianiu pijacego rodzica. POczytaj sobie i poznaj mechanizmy
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

przez malicja 19 paź 2012, 20:35
Candy14 napisał(a):Nie jestes patologicznym klamca ... DDA wychowuja sie w klamstwie, udawaniu, ze wszystko ok, usprawiedliwianiu pijacego rodzica. POczytaj sobie i poznaj mechanizmy

tak, ale skoro odcięłam się od ojca alkoholika (bynajmniej w dużej mierze) to jakie jest wytłumaczenie na moje dalsze kłamstwa? muszę być albo kompletną idiotką, która nie chce dać sobie pomóc albo patologicznym kłamcą. w szczególności, że ciągłe wmawianie sobie i innym takich historii powodowało u mnie wiarę, że naprawdę takie życie prowadzę. dopiero partner doprowadził do tego, że zauważyłam problem.

PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

przez Candy14 19 paź 2012, 21:12
tak, ale skoro odcięłam się od ojca alkoholika (bynajmniej w dużej mierze)

Odcielas sie fizycznie ale garba emocjonalnego, ktorego Ci zostawil masz nadal
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

przez *Wiola* 19 paź 2012, 23:59
Candy14, Ja się z Tobą nie zgodzę ,. Ukrywanie, usprawiedliwianie , a notoryczne kłamstwa to co innego. Ja też jestem DDA/D i chyba nigdy nie zdarzyło mi się kłamać w sensie wymyślać. Owszem omijałam pewne tematy, ukrywałam różne rzeczy ale nie wymyślałam.
Moderator

PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

przez Monar 20 paź 2012, 00:26
a ja wymyślałam, wolałam np. powiedzieć, że ja mam problem z alkoholem (a przecież go nigdy nie miałam) niż powiedzieć prawdę - że moja matka pije.
więc w sumie to te skrzywienie, nie wiem, ja tam bym poszła na terapię na twoim miejscu, tak czy siak jesteś dda i powinnaś. także, tak. wybierz się do specjalisty.
Monar

PATOLOGICZNE KŁAMSTWO

przez Candy14 20 paź 2012, 10:50
*Wiola*, kazdy jest inny... niektorym tak klamanie i tuszowanie rzeczywistosci wchodzi w krew od dziecka , ze nie zdaja sobie sprawy jak przenosza to na doroslosc. Poza tym DDA zyja w fantazjach i te fantazje moga dlugo im towarzyszyc dopoki nie przerobia tego na terapii. Jkamstwo staje sie sposobem zeby przetrwac a potem jakos trudno przestac

Sortuj wg