Dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia

Inne zaburzenia.

przez Candy14 14 lis 2012, 00:50
Niewiele punktow dostala w skali APGAR ale dala rade :D
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez ladywind 14 lis 2012, 00:51
Nauka języków obcych akurat najlepiej wychodziła mi ze wszystkich przedmiotów

-- 13 lis 2012, 23:55 --

Candy14 napisał(a):Niewiele punktow dostala w skali APGAR ale dala rade :D
wcale sie nie dziwie, ale bardzo dobrze się zakończyło :great:
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez Saanna 14 lis 2012, 01:37
ladywind napisał(a):
Saanna napisał(a):dysleksja, dysgrafia itd to sa mikrouszkodzenia w mózgu ;). Moj kumpel to jest niezły- ma dysgrafie, dysleksje na dodatek jest daltonistą i ma ostre adhd ;). a brata ma autystyka (albo w sumie prawie aspergera). Generalnie wszystko w rodzinie, bo adhd i autyzm/asperger to spektrum autyzmu ;P

to ogólnie nieciekawy zbior róznych zaburzeń ma ten
Twój kumpel,

ano, wykręt z niego jest, ale taki pozytywny. Napewno nudzic się z nim nie mozna, ale wytrzymać dłużej tez nie ;)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez craju 11 sty 2013, 11:26
Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje taka możliwość i jakie są tego dowody iż nabycie dyzleksji może być spowodowane naciskiem rodziców na popełniane błędy/brak postępów który wywołuje zamknięcie się młodej osoby w sobie co wywołuje dalsze popełnianie błędów i równoczesne nabycie dyzleksji na przyszłość. Chciałbym się dowiedzieć czy stawiana przeze mnie teza może znaleźć jakieś potwierdzenie i czy jest wogóle prawdziwa i możliwa?
z góry dzięki za odpowiedzi ;)
Ostatnio edytowano 11 sty 2013, 11:29 przez Artemizja, łącznie edytowano 1 raz
Powód: połączono z uwagi na tematykę

przez Candy14 11 sty 2013, 12:24
craju, niestety ( dla Ciebie)ale to niemozliwe.
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

przez ekspert_abcZdrowie 11 sty 2013, 18:12
craju, wśród przyczyn dysleksji wymienia się czynniki genetyczne (z racji występowania dysleksji rodzinnie) i nieprawidłową interakcję między obiema półkulami mózgu, przy czym dysleksja jest problemem lewej półkuli, najprawdopodobniej związanym z dysfunkcją położonych w niej ośrodków mowy – odbiorczego, czyli uczuciowego (Wernickiego) i nadawczego, czyli ruchowego (Broca).
Psycholog

przez MadGregor 11 sty 2013, 19:58
Saanna napisał(a):dysleksja, dysgrafia itd to sa mikrouszkodzenia w mózgu ;)

Może nie tyle mikrouszkodzenia, co nieprawidłowe funkcjonowanie konkretnego obszaru jak wspominała pani ekspert. Zdrowy mózg podczas czytania poprzez wspomniany ośrodek, wysyła informację do płata potylicznego. U osoby z dysleksją przez tę "lukę" w rekompensacie uruchamiany jest płat czołowy, który niestety bierze na siebie ogrom procesów wymaganych podczas czytania oraz rozumienia i często "nie wyrabia". Z wykładów wiem, że dyslektykiem jest się od urodzenia do końca życia, jedynie środowiskowo można (nawet trzeba) minimalizować trudności poprzez ćwiczenia. Pojawia się też w formie nabytej- niestety kilka miesięcy temu sam tego doświadczyłem, podczas urazu głowy.
Candy14 napisał(a):Istnieje jeszcze teoria o niedotleniniu mozgu podczas porodu. U mnie tez by sie zgadzala. Bylam niedotleniona bo mialam pepowine okrecona wokol szyi a moje dziecko z kolei rodzilo sie trzy dni i w koncu mi ja wyopchneli kiedy padlo

Niedotlenienie to bodaj najczęstsza przyczyna wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego, spotykając się z tym dwukrotnie chyba możesz mówić o farcie ;)
"Nie jesteśmy żywi, więc nie możemy umrzeć.Ale nie jesteśmy też martwi.Za długo pożerało mnie pragnienie, którego nie można zaspokoić.Za długo głodowałem, czekając na śmierć i nie umierając.Niczego nie czuję.Wiatru na mej twarzy, ani rozpryskującej się bryzy, ani ciepła kobiecego ciała."

przez Sorrow 11 sty 2013, 20:47
Mam dysgrafię, piszę powoli, pisanie boli. Jak nie piszę bardzo powoli to tego się nie da potem odczytać. Dodatkowo po paru lekcjach pismo i tak się robi nieczytelne.

przez mark123 11 sty 2013, 20:55
W dzieciństwie psycholodzy w pewnej poradni podejrzewali u mnie dysleksję, ale to się nie wyjaśniło i tak zostało do dziś, czyli może mam, może nie mam.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Candy14 12 sty 2013, 15:30
wśród przyczyn dysleksji wymienia się czynniki genetyczne

ja sie sklaniam ku tej teorii bo dysleksja wystepuje w mojej rodzinie od pokolen.. moje dziecko te ma

przez Anna Maria 15 sty 2013, 22:55
Dyskalkulia

Ciekawi mnie czy ktoś jest z tym zaburzeniem na forum.

Ja nie przekładam matematyki w życie.Nawet proste np. większych sum pieniędzy,odległości.Oprócz zajęć w szkole gdzie byłam piątkowo-szóstkową uczennicą jestem ciemna w życiu.

-- 15 sty 2013, 22:02 --

Nie zauważyłam,że taki temat już jest.Przepraszam za zaśmiecanie :oops:
Ostatnio edytowano 15 sty 2013, 23:07 przez *Monika*, łącznie edytowano 1 raz
Powód: połączono z w/w wątkiem z uwagi na treść postu
Anna Maria

przez ekspert_abcZdrowie 16 sty 2013, 20:21
kasiątko, na temat dyskalkulii i akalkulii można przeczytać tutaj - http://parenting.pl/portal/dyskalkulia i http://parenting.pl/portal/akalkulia-na-czym-polega.

-- 06 mar 2013, 20:55 --

Dysleksja i ryzyko dysleksji to coraz częściej pojawiające się i znane wielu ludziom terminy. Zjawisko ryzyka dysleksji można już diagnozować na początku edukacji szkolnej w grupach przedszkolnych. Europejskie Towarzystwo Dysleksji definiuje dysleksję w następujący sposób: "Dysleksja to odmienny (niż u dzieci w tzw. normie rozwojowej) sposób nabywania umiejętności czytania i pisania oraz ortografii, który ma podłoże neurobiologiczne. Tę odmienność w uczeniu się czytania i pisania, a także liczenia, mogą powodować trudności poznawcze i zaburzenia umiejętności planowania. W szczególności przyczyną może być współwystępowanie trudności w zakresie przetwarzania fonologicznego, pamięci operacyjnej, szybkości nazywania oraz uczenia się materiału zorganizowanego w sekwencje, jak również automatyzacji podstawowych umiejętności. Oprócz wspomnianych wyżej problemów, dla osób z dysleksją ciągłe wyzwanie stanowi funkcjonowanie w świecie raczej nieprzyjaznym dla dysleksji. Badacze stwierdzają, że istnieje wiele możliwych przyczyn dysleksji, w tym również genetyczna. Nie ma związku między obecnoscią dysleksji a poziomem inteligencji, wkładem pracy czy pozycją społeczno-ekonomiczną". Pomimo 115 lat badań nad dysleksją, nie posiadamy pełnej wiedzy na temat jej przyczyn. Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu mają charakter heterogeniczny, czyli są uwarunkowane różnymi przyczynami, co określa się mianem polietiologii. Wyróżnia się dwa poziomy przyczyn dysleksji:
- Poziom pierwszy - pierwotne przyczyny trudności w uczeniu się. Dysleksja ma podłoże neurobiologiczne. Jak określają to aktualne definicje, są to nieznaczne zmiany w strukturze środkowego układu nerwowego (nietypowy rozwój i/lub minimalne uszkodzenia mózgu i móżdżka). W literaturze przedmiotu tę nieprawidłową budowę ośrodkowego układu nerwowego wyjaśniają dwie główne koncepcje etiologiczne: genetyczna (dziedziczenie, wyodrębniono 4 geny) i organiczna (pod wpływem niekorzystnych czynników działających na dziecko w okresie prenatalnym i okołoporodowym), przy czym koncepcja genetyczna jest obecnie najlepiej znana i potwierdzona.
- Poziom drugi - to wtórne przyczyny, a mianowicie wąskozakresowe zaburzenia czynności układu nerwowego (mikrozaburzenia), przejawiające się jako dysfunkcje uczestniczących w czytaniu i pisaniu czynności poznawczych i motorycznych oraz ich współdziałania. Wyrażają się one zaburzeniami rozwoju funkcji wzrokowo-przestrzennych, słuchowo-językowych, integracji percepcyjno-motorycznej oraz automatyzacji czynności psychoruchowych.
Psycholog

przez mark123 01 maja 2013, 18:17
Co do przyczyn mojego bardzo niewyraźnego pisma, to podejrzewano kilka możliwości: że wynika ono z wady wzroku lub z dysleksji lub z przestawienia z leworęczności na praworęczność lub z tego, że podobno nieprawidłowo trzymam długopis.
Od podstawówki nauczyciele skarżyli się na moje pismo, z tego co mi wiadomo, to zawsze miałem najgorszy charakter pisma w klasie. Teraz na studiach w mojej grupie też podobno mam najgorsze pismo.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez zjebnerwicowy 04 maja 2013, 16:15
Ja natomiast co innego.

Od pewnego czasu zauważam u siebie problemy z najwyraźniej ortografią i troszkę z fonetyką (?) jeśli o pisanie chodzi.
Lat 22, nigdy nie miałem problemów z ortografią, wręcz przeciwnie, raczej jestem purystą w tym aspekcie.

Mniejsza o ew. przestawianie literek na kompie, ale zarówno pisząc ręcznie jak i komputerowo zawsze miałem problemy z końcówkami fleksyjnymi (tzn. czasem końcówka niedostosowana do kontekstu, np.: ona jest mocny, tego typu; zwykle walnę parę na tekst pisany), ale to nic poważnego.

Od roku pojawiają się durne błędy, czasem jak przeczytam co napisałem to nie rozumiem czegoś (oczywiście bez przesady), bo pojawiają się "dziwne słowa" typu: "wogule", "terz" czy jurz.
Dziś się przyłapałem na durnym błędzie: zamiast bo [cośtam] napisałem do [cośtam]. Literki obok siebie na klawie nie są, więc błąd nie tkwi w motoryce.
Moja walka. Z nerwicą. Nie uznaję kompromisu. Na polu bitwy w starciu o czystość mojego umysłu może zwyciężyć tylko jedna strona, druga musi zostać całkowicie zmiażdżona. Wiem, że wygram. Absolutne unicestwienie nerwicy, oto cel do którego dążę:

http://www.youtube.com/watch?v=6qG1sZhO74A

Sortuj wg