myslenie magiczne-jak pokonac?

Inne zaburzenia.

przez ekspert_abcZdrowie 10 lip 2012, 16:25
carlosbueno napisał(a):A czym to się różni Pani Ekspert i to i to jest totalnie nierealne i odciąga od rzeczywistych problemów. Jestem raczej racjonalista także w magię, religię i jakię s fluidy duchowe nie wierze ale moje myślenie jest b nierealne.

Myślenie magiczne może być powiązane z myśleniem życzeniowym i wiele osób je myli albo traktuje synonimicznie. Niemniej jednak są subtelne różnice między myśleniem życzeniowym a myśleniem magicznym.
Myślenie magiczne - zaburzenie treści myślenia; treść rozumowania, w którym jednostka utożsamia myślenie z działaniem (myślenie = działanie). Na przykład życzenie komuś śmierci powoduje w przekonaniu osoby, że ten ktoś umiera (tu myślenie magiczne jest powiązane z myśleniem życzeniowym). Innym przykładem może być myślenie w rodzaju "kiedy przechodzę koło latarni, powoduję, że ona gaśnie" (tu jest samo myślenie magiczne, bez myślenia życzeniowego).
Myślenie życzeniowe - nazywane czasem "chciejstwem". Jest to sposób rozumowania i podejmowania decyzji, odwołujący się do emocji i opierający się o wizję optymistycznego scenariusza - "Chciałbym, żeby było tak i tak...". Myślenie życzeniowe może być sofizmatem ("wykręcanie kota ogonem"), czyli ktoś zakłada, że coś jest prawdą/fałszem tylko dlatego, że sobie tego życzy. Brakuje tutaj właśnie podstaw racjonalnych dowodów.
Korba napisał(a):ja jednak wierzę, że nasze myśli trochę kształtują naszą rzeczywistość. przecież często powtarza się, że aby ktoś nas pokochał, musimy pokochać samych siebie...
i tak na przykład, kobieta czująca się dobrze we własnym ciele, swobodna i pewna siebie przyciąga pozytywne zainteresowanie. a ktoś zaplątany w swych kompleksach i skupiający się na niedoskonałościach już nie przyciągnie tak wiele tej uwagi. wiem to z autopsji... takie tam moje spostrzeżenia....
ja nie mam myślenia magicznego, raczej paranoiczne, tu przy okazji pytanie do Pani Psycholog - jak nazwać obsesyjne przekonanie, że wszyscy są przeciwko mnie do tego stopnia, że knują spiski przeciw mnie, co wywołuje we mnie paniczny strach? a właściwie mniejsza o nazwę, ale skąd to się wzięło i jak się tego pozbyć? to bardzo psuje moje relacje z ludźmi....

Korba, sama sobie już odpowiedziałaś na zadane mi pytanie. Podejrzliwość, nieufność wobec ludzi, niewiara w ich bezinteresowność i czyste intencje, tworzenie "spiskowych teorii dziejów", nieuzasadnione podejrzenia dotyczące lojalności rodziny, znajomych, przyjaciół składają się między innymi na paranoiczne zaburzenia osobowości, o których możesz przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/paranoiczne ... osobowosci. Czasami tego typu zachowania pojawiają się u osób z DDA, które wychowywały się w ciągłej niepewności, stresie, lęku, które musiały być przygotowane jako dzieci na każdą ewentualność. Wskutek wychowywania się w rodzinie alkoholowej wykształcił się u takich osób schemat "Nikomu nie można ufać, zawodzą nawet najbliżsi, trzeba radzić sobie samemu". Nie wiem, czy akurat DDA dotyczy Ciebie, ale cechy paranoiczne nie muszą od razu świadczyć o zaburzeniach osobowości - paranoja może być elementem DDA.
Jeśli chodzi natomiast o stwierdzenie, że nasze myśli w pewnym sensie kształtują naszą rzeczywistość, to masz rację. W końcu dużo mówi się o znaczeniu pozytywnego myślenia. Pozytywne myślenie to nie jest jednak myślenie życzeniowe. Pozytywne myślenie czerpie swoje źródło w stabilnej i zdrowej samoocenie, to wiara w osobisty sukces. Działa to raczej na zasadzie wzajemności - Ty uśmiechasz się do innych, inni uśmiechają się do Ciebie. Wierzysz w siebie, potrafisz obronić swoje stanowisko, podajesz rzeczowe argumenty, jesteś przekonująca i przekonujesz innych, odnosząc upragniony sukces. Pozytywne myślenie zakłada też aktywność. Myślenie życzeniowe natomiast to postawa "Chciałbym, żeby się samo zrobiło". Więcej o pozytywnym myśleniu tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/myslenie-pozytywne. Pozdrawiam!
Psycholog

przez carlosbueno 10 lip 2012, 16:37
Myślenie życzeniowe - nazywane czasem "chciejstwem". Jest to sposób rozumowania i podejmowania decyzji, odwołujący się do emocji i opierający się o wizję optymistycznego scenariusza - "Chciałbym, żeby było tak i tak...". Myślenie życzeniowe może być sofizmatem ("wykręcanie kota ogonem"), czyli ktoś zakłada, że coś jest prawdą/fałszem tylko dlatego, że sobie tego życzy. Brakuje tutaj właśnie podstaw racjonalnych dowodów.

u mnie ro jest raczej ucieczka od rzeczywistości w świat fantazji. Zamiast zabrać się za siebie zacząć coś robić w celu poprawy mojej sytuacji snuje różne nierealne wizje które rozwiążą moje problemy. Czekam po prostu na cud zamiast zacząć realnie działać. Nawet nie wiem czy cierpię na to myślenie życzeniowe czy to coś innego powoduje u mnie te myśli.
Pozytywne myślenie zakłada też aktywność. Myślenie życzeniowe natomiast to postawa "Chciałbym, żeby się samo zrobiło".
a może jednak myślę życzeniowo bo z tym się zgadzam w 100% ;)
Największy Forumowy Maruda

przez ekspert_abcZdrowie 11 lip 2012, 18:51
u mnie to jest raczej ucieczka od rzeczywistości w świat fantazji. Zamiast zabrać się za siebie zacząć coś robić w celu poprawy mojej sytuacji snuje różne nierealne wizje które rozwiążą moje problemy. Czekam po prostu na cud zamiast zacząć realnie działać. Nawet nie wiem czy cierpię na to myślenie życzeniowe czy to coś innego powoduje u mnie te myśli.

carlosbueno, u Ciebie to chyba "chciejstwo" połączone z fantazjowaniem i lenistwem ;) :mrgreen:
Psycholog

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez carlosbueno 11 lip 2012, 19:05
z lenistwa do mógłbym się habilitować ;)
a odnośnie fantazjowani to chciałbym zostać drugim Breivikiem ale norweski paszport by mi się przydał żeby trafić do więzienia właśnie tam a nie do Polski.

przez khaleesi 11 lip 2012, 20:51
carlosbueno, gdybyś miał myślenie magiczne pisałbyś zupełnie inaczej.
Myślenie magiczne jest okropne i męczące. Mnie towarzyszą natrętne obsesje o różnej treści które hamuje między innymi myśleniem magicznym. Czasem właśnie ono powoduje jeszcze większe obsesje. To co piszesz to chciałabym mieć takie coś . Ja bym to nazwała fantazjowaniem.
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez carlosbueno 11 lip 2012, 21:17
Psyche właśnie z Panią ekspert do tego doszliśmy że nie mam tego myślenia magicznego tylko chciejstwo spowodowane lenistwem plus fantazjowanie. Nie myślę magicznie wiem że nie mam wpływu na pogodę, nie zaplam światła umysłem, nie jestem czarodziejem itp. tylko oczekuje na cud bo nie chce mi się nic robić.

przez khaleesi 11 lip 2012, 21:40
carlosbueno, podałeś dość abstrakcyjne przykłady i polemizowałabym czy dotyczą one myślenia magicznego. Ja mam zupełnie co innego. A wiem, ze mam myślenie magiczne ponieważ mam diagnozę psychologa i psychiatry. :mrgreen:
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez carlosbueno 11 lip 2012, 21:44
:podałem przykłady z Wikipedii nigdy z osoba zdiagnozowaną w tym kierunku nie miałem do czynienia.

przez mark123 11 gru 2012, 17:31
Zacząłem się trochę zastanawiać o moim takim jakby magicznym fantazjowaniu. Temat trochę może podobny, więc piszę tutaj. Mam różne fantazje, lubię fantazjować:

- o nadprzyrodzonych mocach, czarach
- o wędrówce po górach
- o tym, że pomagam komuś w potrzebie
- o tym, że robię komuś krzywdę
- o zabawie na koncercie muzycznym
- o byciu szczęśliwym dzieckiem
- o wpływaniu siłą umysłu na tworzenie się wszechświatów równoległych
- o katastrofach globalnych, które wywołuję siłą umysłu, lub jestem jedną z ofiar tych katastrof
- o podróżach po wszechświecie
- o podróżach w czasie i do innych wymiarów
- o gwałtownych zjawiskach pogodowych

Z czym mogą być związane akurat takie fantazje ?
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Sortuj wg