Czy to jest jakiś konkretny lęk?

Inne zaburzenia.

przez b4j4bongo 26 gru 2012, 02:56
nie, nigdy nie robilem. najsmieszniejsze jest to ze podobne odczucia mam czasami np. podczas ogladania filmu kiedy kamera z lotu ptaka i jakos to wszystko szybko leci

przez helpmeplease 29 gru 2014, 18:49
b4j4bongo, jak sobie z tym poradziłeś? Odkopuję, bo wreszcie, po długim czasie, przekopywania Internetu, znalazłam kogoś, kto ma podobne objawy. U mnie to jest tak: Boję się szybkiej jazdy samochodem ( obiektywnie patrząc, to 60 czy 80 km/h to nie jest szybko, ale gdy samochód się rozpędza, mam taki dziwny dyskomfort, jakby napad lęku, nie potrafię nad tym zapanować, boję się jeździć autostradą, ale nie tylko) ; boję się ogólnie szybkości pewnego stałego rytmu, np. tykania, zegara, jak ktoś szybko czyta mi jakiś tekst, jakiegoś regularnego stukotu, nie wiem , jak to określić... Nawet jak w telewizji widzę rozpędzone auto albo ogólnie jakąś przestrzeń szybko pokazaną z góry, to też to dziwne uczucie się pojawia. Piszę, to bo chcę znaleźć kogoś, kto ma takie same objawy, kto by mnie zrozumiał i może coś doradził.

przez Szubidka 30 gru 2014, 02:46
Mam podobnie do Was. Kompletnie nie mogę zjeżdżać na zjeżdżalni na basenie, kolejka górska to byłby dramat. Kiedyś na wiadukcie było takie miejsce gdzie przez chwilę auto "leciało" w powietrzu i opadało, zawsze dostawałam mdłości. W dzieciństwie swój lęk nazwałam "lękiem wysokości górnej", bo nie boję się zbytnio patrzeć w dół tylko w górę kiedy jestem wysoko.
Mam na ten temat 2 teorie, ale nie jestem przywiązana. 1. mój ojciec zawsze jeździł bardzo brawurowo autem 2. moja terapeutka pamięta moment swoich narodzin, to ssanie świata na zewnatrz. To może być też związane ze wspomnieniem tego momentu.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez helpmeplease 30 gru 2014, 11:39
Szubidka, nie do końca rozumiem, o co chodzi z tym ssaniem świata na zewnątrz? Że zapamiętujemy to uczucie i stąd te nasze lęki później? I tak czuję ulgę, że nie jestem sama z takimi doświadczeniami. Na basenie zjechałam i raz i nigdy tego nie powtórzę. O kolejce górskiej nawet nie wspomnę, nigdy nie chodziłam też na karuzele, bo się bałam. Też nie wiem, z czego to się wzięło. Mój ojciec z kolei zawsze trzymał się dozwolonej prędkości i wgl. bardzo ostrożnie jeździł. Ja wcześniej lubiłam jeździć samochodem w długie trasy. Co jakiś czas tylko łapał mnie taki chwilowy dyskomfort, np. jak przy drodze był same drzewa i tak szybko przeskakiwały. Ale wiem, że mam to w sobie od początku, bo nigdy nie lubiłam, jak ktoś mnie nosił na rękach, bo za szybko szedł ( a szedł normalnie), no i ja byłam ,,za wysoko". Albo jak były na festynach takie autka dla dzieci, które kiwają się w przód i w tył, to już wtedy miałam takie uczucie. Bardzo chciałabym wiedzieć, co to jest, skąd to się wzięło i czy można jakoś temu zaradzić. Bo u mnie jest to na takim etapie, że utrudnia mi normalne życie.

przez embe 20 cze 2016, 23:34
Hej, wiem że od dyskusji w tym wątku minęło dużo czasu ale właśnie na niego trafiłam i mam dokładnie to samo co Wy. Od kiedy pamiętam pojawiało się u mnie takie uczucie wręcz paraliżującego dyskomfortu i ogólnie dziwnego (jakby łaskoczącego??) uczucia w ciele, nie potrafię tego dokładnie opisać, ale zgadza się to z tym co Wy opisujecie. Pojawia się ono często podczas szybkiej (czasem nawet nie) jazdy, obojętnie czy samochodem czy autobusem, gdy byłam dzieckiem doświadczałam tego samego na huśtawce itp., nienawidziłam z tego powodu karuzeli. Tak samo jak wyżej zostało to opisane - gdy były przy drodze drzewa i szybko je mijałam będąc w samochodzie - działo się to samo. Nie wiem co to jest i nikt z mojego otoczenia czegoś takiego nie doświadcza, dopiero tutaj zobaczyłam że są osoby o takich objawach. Z moich doświadczeń wynika, że nie pojawia się takie uczucie jak jestem czymś mocno zajęta np muszę odpisać na ważnego smsa lub z kimś rozmawiam o czymś emocjonującym :D Często bywa też tak że gdy jadę autobusem i przypomnę sobie o tym uczuciu wtedy się też pojawia, tak jakbym je przywoływała. Dziwna sprawa.
Chciałam zapytać czy udało Wam się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat? Ma to jakieś uzasadnienie, albo chociaż nazwę? Na nic w internecie się nie natknęłam... A może znacie jakiś sposób jak to kontrolować?
Będę wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź, dobrze wiedzieć że nie jestem z tym sama :D

Sortuj wg