Nadmierny perfekcjonizm

Inne zaburzenia.

Nadmierny perfekcjonizm

przez Anna Maria 25 lut 2011, 19:39
_asia_ napisał(a):
Polaco90 napisał(a):
powód? mamusia i tatuś wiecznie niezadowoleni, dlaczego nie piątka? dlaczego nie szóstka? dlaczego drugie miejsce? dlaczego Kasia potrafi a ty nie? A brat lepiej niż ty gra w piłkę... i ciągle mało.. nigdy nie jest dosć dobrze, surowość, krytyka, zbyt wysoka porzeczka, praktycznie brak pochwał, ciągłe poprawianie ble ble ble

Moze nie koniecznie w takiej formie, ale... brzmi znajomo.

oj brzmi znajomo, brzmi... :roll:

tak,ale u mnie poza tym to szkoła gdzie ciągle słyszałam od nauczyczieli "Postawię ci tą piątkę ,szóstkę ale STAĆ CIĘ NA WIĘCEJ"
czy ,że piątkowy uczeń nie może dostać jedynki.
A w domu,że R. w twoim wieku to czytał grubę książki a ty nie umniesz czytać bo za wolno,czy że w szkole komuś muszą stawiać piątki,nie że ja zasługuję tylko w ostateczności to i ja się nadam bo jakby cała klasa miała złe stopnie to by źłe świadczyło o nauczycielu.
Dziś u mnie nadmierny krytycyzm i perfekcjonizm.
Tak trochę się ośmieliłam o sobie i wpieprzyłam się w czyjś temat :? :oops:
Anna Maria

Nadmierny perfekcjonizm

przez zalamka87 25 lut 2011, 19:42
pierwsza część była o perfekcjonizmie przecież, druga to odp na pytanie o powód czyli właśnie presja rodziców

Nadmierny perfekcjonizm

przez Vi. 25 lut 2011, 19:44
zalamka87, piszesz do mnie czy do Kasi ?
Vi.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Nadmierny perfekcjonizm

przez zalamka87 25 lut 2011, 19:54
tamto było do Litra Maślanki :smile: , to czy perfekcjonizm jest przywarą czy nie zależy w jakim stopniu występuje i jak dezorganizuje życie (tak dezorganizuje, choć miał być po to żeby to życie uporządkować), bo jeżeli nawet małe niepowodzenie, czy nawet wykonanie czegoś na 90% prowadzi do lęku, frustracji, nieproporcjonalnych do sytuacji, do zaniżenia poczucia własnej wartości jeszcze bardziej, czy właśnie do niepodejmowanie jakiś działań z lęku przed porażką, przed tym że nie będzie to idealne to wtedy perfekcjonizm to kula u nogi
natomiast jeśli z błedami, małymi niepowodzeniami przechodzimy do porządku dziennego, uczymy się na nich, wyciągamy wnioski i idziemy dalej, NIE blokują one nas, NIE sprawiają że samoocena spada do poziomu- jestem do niczego to wtedy jest ok

Nadmierny perfekcjonizm

przez Vi. 25 lut 2011, 19:56
zalamka87, :)

Na tak, masz rację, tylko że raczej perfekcjonizm jest tak bardzo jednoznacznie kojarzony, w innych przypadkach to poprostu normalność wg. mnie.
Vi.

Nadmierny perfekcjonizm

przez LitrMaślanki 25 lut 2011, 20:15
zalamka87,

to czy perfekcjonizm jest przywarą czy nie zależy w jakim stopniu występuje i jak dezorganizuje życie

Zgadzam sie ,z tym ,że perfekcjonizm to cecha charakteru a presja rodziny to problem .
LitrMaślanki

Nadmierny perfekcjonizm

przez zalamka87 25 lut 2011, 20:18
owszem, ale ta cecha skądś się wzięła i ktoś ją wzmacniał :smile:

Nadmierny perfekcjonizm

przez LitrMaślanki 25 lut 2011, 20:23
zalamka87,
Nie rozumiesz mnie .
Perfekcjonista -chce wykonywać wszystko idealnie .
Osoba poddana presji rodziny -jest zmuszana ,ową presją, do poprawiania własnych wyników,na każdej płaszczyźnie .
LitrMaślanki

Nadmierny perfekcjonizm

przez zalamka87 25 lut 2011, 20:32
no tak masz rację, ja pisząc to miałam na myśli, że to zachowanie rodziców szczególnie w dzieciństwie wpływa na to że ta osoba od małego i już będąc dorosłą nie popuszcza sobie ani ciut już później nawet kiedy rodzice wąchają już kwiatki od spodu

Nadmierny perfekcjonizm

przez LitrMaślanki 25 lut 2011, 20:39
zalamka87,
To jest rodzaj traumy ,trzeba z tym do dobrego terapeuty iść .
LitrMaślanki

Nadmierny perfekcjonizm

przez zalamka87 25 lut 2011, 20:40
hmmm chce czy musi... znam dwoje perfekcjonistów i na moje pytanie dlaczego? odpowiedź: po prostu nie mogę inaczej... a dlaczego? bo jak nie zrobie na maksa to mam wyrzuty sumienia i poczucie winy - obydwoje są w terapii
oczywiście nie znaczy to że każdy i zawsze

-- 25 lut 2011, 19:43 --

LitrMaślanki napisał(a):zalamka87,
To jest rodzaj traumy ,trzeba z tym do dobrego terapeuty iść .

no jasne że tak!

Nadmierny perfekcjonizm

przez LitrMaślanki 25 lut 2011, 20:48
zalamka87,
Myślę ,że cześć z nich chce a cześć musi .A cześć nie potrafi tego określić ...bo nie rozumie przyczyn swojego pedantyzmu
LitrMaślanki

Nadmierny perfekcjonizm

przez zalamka87 25 lut 2011, 20:49
zgadzam się :D

Nadmierny perfekcjonizm

przez Polaco90 06 mar 2011, 14:05
No dobra, ale jakies metody na ograniczenie tego perfekcjonizmu/pedantyzmu ? Ja perfekcjonista bylem od dziecka, tyle ze jego ewolucja w cos szkodliwego na pewno z niczego nie przyszla. Oprocz "presji" mamy (i nie tylko), to jeszcze majac 6-12 lat moja mama byla z gostkiem (gdy mialem 8-12 lat, to mieszkalismy z nim) ktory ja bil, a mnie maltratowal psychicznie. Do tego gosciu byl strasznie... hmmm malostkowy (?). Potrafil zrobic awanture o nic. Glupie drzwi od samochodu zamkneles za mocno (w jego mniemamiu) i juz wonty do ciebie. Moze to smiesznie zabrzmi, ale w tamtym okresie , gdy jechalismy samochodem to mialem caly czas stresa, bo balem sie ze niezamkne potem tych drzwi "odpowiednio". Warto dodac, ze to tylko jeden z przykladow, takich "sytacji stresowych" bylo duzo wiecej.
Heh, mowta co chceta, ale jakbym mial pewnosc ze nie dostane za to kary, to bym wrocil na chwile do Polski i gosciowi kazal swoj wlasny grob kopac :twisted: Niestety to niemozliwe :angel:

Sortuj wg