Czy możliwa jest trwała zmiana osobowości?

Inne zaburzenia.

Czy możliwa jest trwała zmiana osobowości?

przez Jednakowoż 07 cze 2010, 12:54
Wiem, że temat przewijał się parę razy, pod różnymi kątami, ale chciałbym zapytać wprost:

Czy jest możliwa zmiana osobowości o cechach neurotycznych, na stabilną, zchilloutowaną, spokojną?

Zdaję sobie sprawę, że zależy to też od osobowości źródłowej (ja np, mam osobowość borderline, więc pojawiają się dodatkowe komplikacje). Ale czy jest możliwe by neurotyk, dzięki pracy nad sobą, terapii czy lekom, faktycznie stał się spokojny, opanowany, zdystansowany? Czy może nasza osobowość to taka nasza karma, można coś łagodzić lekami, czarować psychoterapiami, ale tak naprawdę niewiele się zmieni?

Oczywiście - czas jest tutaj pojęciem kluczowym. Jeśli to możliwe, to jak długi czas? Oczywiście, że "raczej długi", jednak jak długi?

To pytanie wydaje mi się ważne, ponieważ większość neurotyków ma chyba właśnie taką wizję siebie wyleczonych - pełen chillout, opanowanie, spokojna radość. Czy to osiągalne? Czy dla wszystkich?
Ostatnio edytowano 10 cze 2010, 14:08 przez Amon_Rah, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zastanawiam się, dlaczego wciąż zakładasz nowe tematy w dziale o lekach, które zupełnie tam nie pasują. Przenoszę, i następnym razem dostaniesz ostrzeżenie za off-topy.

Re: Czy możliwa jest trwała zmiana osobowości?

przez celineczka3 07 cze 2010, 16:21
Osobowość jest z całą pewnością w pewnej części strukturą dziedziczną, więc niektórych elementów nie da się zmienić. Ale na pewno jest taki obszar, nad którym możemy pracować i osiągać sukcesy:) A z tym co jest stałe i wrodzone na pewno można nauczyć się sobie radzić, bez szkody dla własnego szczęścia i zadowolenia.
celineczka3

przez Pasman 07 cze 2010, 17:41
[quote="Jednakowoż"]Wiem, że temat przewijał się parę razy, pod różnymi kątami, ale chciałbym zapytać wprost:

[b]Czy jest możliwa zmiana osobowości o cechach neurotycznych, na stabilną, zchilloutowaną, spokojną?[/b]

...

Oczywiście - czas jest tutaj pojęciem kluczowym. Jeśli to możliwe, to jak długi czas? Oczywiście, że "raczej długi", jednak jak długi?

To pytanie wydaje mi się ważne, ponieważ większość neurotyków ma chyba właśnie taką wizję siebie wyleczonych - pełen chillout, opanowanie, spokojna radość. Czy to osiągalne? Czy dla wszystkich?[/quote]

Przede wszystkim zauważ że zmiana osobowości może następować
nie tylko na plus ale także na minus. Tak więc niektórzy nigdy w życiu
nie osiągają spokoju, a są osoby które umierają wskutek problemów psychicznych.
Wszystkie wymienione tutaj porady moga byc nieprawidłowe. Stosujesz na własne ryzyko !

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Sean1 16 cze 2010, 12:52
Mysle, ze osobowosc da sie jakims stopniu zmienic. Albo powiem inaczej udoskonalic, pozbywajac sie niechcianych cech, a zastepujac je innymi, lepszymi, takimi o ktorych zawsze marzylismy. Tak samo jest z cechami charakteru, da sie niektore wyelimnowac. Niejmniej jednak taka zmiana na sile, o 180 stopni, zarowno osobowosci i cech charakteru raczej nie wyjdzie na dobre. Duzo rzeczy sie dziedziczy genetycznie, dlatego probujac sie zmienic calkowicie nasza nature, nasze zycie stanie sie sztuczne i wbrew sobie tak naprawde.

przez MOCca 16 cze 2010, 14:28
Jednakowoż, szukam realnego sposobu na zmianę osobowości, tylko, że czuję się w tym wszystkim jednak, o tak :bezradny:

To jest niemożliwe jednak.
idxcie na całosc nie łapiąc yonka, pusycyajcie latawce na łące i dmuchajcie motzlki...

"Wyobraź sobie prawa i obowiązki, przywiązania i potrzeby, wspomnienia i wdzięczność, zespól to wszystko pod jednym imieniem i imieniem tym będzie Ojczyzna". V.v.G.

przez Natascha 17 cze 2010, 00:20
Nie jest możliwa. Chyba, że ktoś cierpi na rozdwojenie jaźni ;)
Natascha

przez brokenwing 17 cze 2010, 00:33
Taka zmiana osobowości ,jak w tytule .Ma swoją nazwę
zaburzenie

Sprostowanie :D osobowość kształtuje się w określonym wieku, późniejsze jej zmiany to zaburzenia
brokenwing

przez MOCca 17 cze 2010, 18:39
Natascha napisał(a):Nie jest możliwa. Chyba, że ktoś cierpi na rozdwojenie jaźni ;)

Nie zdziwiłabym się. ;) Ale kiedyś zbiorę się w sobie i będę kosa. :lol:
idxcie na całosc nie łapiąc yonka, pusycyajcie latawce na łące i dmuchajcie motzlki...

"Wyobraź sobie prawa i obowiązki, przywiązania i potrzeby, wspomnienia i wdzięczność, zespól to wszystko pod jednym imieniem i imieniem tym będzie Ojczyzna". V.v.G.

przez Receptor1 18 cze 2010, 17:56
czym sie rozni osobowsc od charakteru?

przez Paranoja 21 cze 2010, 14:18
ja mimo stwierdzonych zaburzeń osobowości uważam, że bardzo zmieniłam się w ciągu ostatniego pół roku. Pomogło mi w tym zrozumienie problemu, zauważenie tego, że nie działam jak powinnam.
Włączam tryb ninja jak jestem sam w domu i sprawdzam wszystkie pokoje czy przypadkiem gdzieś nie czeka na mnie seryjny morderca.
ExModerator

przez MOCca 21 cze 2010, 15:18
Paranoja, jaką drogę należy przejść, żeby zrozumieć problem. :?: Prowadzę codziennie walkę z samą sobą, w której częściej przegrywam niż wygrywam. Czy są jakieś grupy wsparcia kontrolujące codzienne poczynania uczestników? ;)

przez Skorpiono 22 cze 2010, 11:30
"Umysł rozwinięty raz jedną myślą nigdy nie wraca do poprzednich rozmiarów"

Zmiana jest wpisana w twoją naturę. Powiem tak: NIE MOŻNA SIĘ NIE ZMIENIAĆ!

przez Paranoja 22 cze 2010, 11:45
A ja uważam, że można, bo "tylko krowa nie zmienia zdania".

Świadomość tego, co jest we mnie nie tak pozwala na reagowanie na sytuacje, kiedy postąpiłabym tak a nie inaczej.
Włączam tryb ninja jak jestem sam w domu i sprawdzam wszystkie pokoje czy przypadkiem gdzieś nie czeka na mnie seryjny morderca.
ExModerator

przez MOCca 22 cze 2010, 13:11
Skorpiono napisał(a):"Umysł rozwinięty raz jedną myślą nigdy nie wraca do poprzednich rozmiarów"

Móje myśli ulegają rozwinięciu, rozwijam je do monumentalnych opowieści i historii, tylko co z tego jak zawsze wracają do pierwotnego źródła zła tkwiącego we mnie, 10 razy na dzień zmiana osobowości dobra w złą, zła w dobrą, ja tego nie wytrzymuje, nie wiem kim jestem, nie rozumiem siebie, zwariować można. ;) Jedynie tylko panowanie i kontrola nad sobą, pozwala mi czasami na dłuższy nie-powrót do pierwotnej zdepresjonowanej formy.

Sortuj wg