Ruszaj się na zdrowie - ruch powoduje downregulację 5-HT2c

Alternatywne sposoby leczenia. Akupresura, akupunktura, homeopatia, bioenergoterapia itp.

przez miko84 03 mar 2015, 09:19
Ciekawe badanie wskazujące, że ruch powoduje downregulację receptorów 5-HT2c a przez to ma działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Jak widać słowa, że ruch to zdrowie po raz kolejny się potwierdzają, w tym przypadku ruch to także zdrowie psychiczne.

"5-HT2C Receptors in the Basolateral Amygdala and Dorsal Striatum Are a Novel Target for the Anxiolytic and Antidepressant Effects of Exercise"

http://journals.plos.org/plosone/articl ... ne.0046118
miko84

przez Ricah 03 mar 2015, 15:19
Fajnie by bylo dookreslic o jaki rodzaj wysilku chodzi[w sensie, ktory najbardziej na to wplywa]. Jezeli dobrze zrozumialem, to mowa jest o koleczku dla zwierzatek[mysz, chomikow], stad ciezko raczej powiedziec czy chodzi o aeroby, interwaly itd. No i brak informacji o sile dzialania[wystarczyloby nawet nijakie okreslenie typu slabo, srednio czy mocno].

Mimo wszystko bardzo przydatna informacja[zwlaszcza dla mnie], stad dzieki :)!
Agomelatyna 25mg
some shit

przez miko84 03 mar 2015, 16:56
Myśle, że to będzie u nas odpowiednik szybkiego marszu lub biegu. U myszy podkreśla się, że to był dobrowolny ruch, czyli prxymuszanie nie miałoby takiego efektu. Ciekawe czy ma to przełożenie u ludzi na dobrowolność ruchu (tzn czy robimy coś w pośpiechu i stresu czy dobrowolnie i zrelaksowqni). Ważny jest też czas - min 6 tyg. A więc trzeba się ruszać w miarę regularnie.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Ewgf 07 mar 2015, 08:23
Tak że czas iść pobiegać znów. Nie ma że się nie chcę ;d
Bo i tak wszyscy umrzecie, toteż czym się przejmujecie?
Turbolaxa 600mg
Owyksztyrytymytyrinanol 5mg
Hipermegazajebiścina 100mg

przez ardhexyd 08 mar 2015, 03:32
Ja niemal codziennie spaceruję, często szybkim marszem, czasem trochę wolniej, 30-40min u mnie 2-4km.
Dodatkowo wiosną i latem, często rower, chociaż 3x w tygodniu 60-90min (20-40km).
Niewiele mi to daje, bo żadnych endorfin nie czuję, to może pomagać u ludzi nie biorących antydepy,
ale jak ja biorę mulący escitalopram to o czym tu gadać.
ESCI-AMISU-ALPRA-MIANSE
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość: unikająca, zależna, cechy osobowości narcystycznej i niedojrzałej.
"Dobrych ludzi zmiażdżył walec czasu nowej generacji".
"Genetycznie kodowany strach, zaszczepimy Ci przez chrzest".

przez abrakadabra xx 08 mar 2015, 04:15
Jakiś czas temu sporo ćwiczyłem, głównie chodziło mi o zrzucenie zbędnych kilogramów. Po mało intensywnym wysiłku na siłowni czułem lekkie odprężenie i nie wielką poprawę samopoczucia, po mocniejszym była poprawa ale odczuwałem zbyt duże zmęczenie, po interwałach czułem się padnięty ale odczuwałem lekki haj :mrgreen:. Ogólnie to nie za bardzo to lubiłem, chociaż po 2h odpoczynku odczuwałem poprawę, działanie przeciw lękowe. W innym czasie jeździłem też na rowerku dosyć szybkim tempem, jednak z mniejszym wysiłkiem niż interwały i powiem że po tym czułem się najlepiej. Nie czułem zyebania ogólnego, a przez resztę dnia odczuwałem dobroczynne działanie tego wysiłku. Czyli na mnie działał 0.5 godzinny o średniej intensywności wysiłek. A na dłuższą metę, jasne, ogólnie lepsze samopoczucie. Mniejsza deprecha, czasem nawet jej brak.

przez patryk_22 17 mar 2015, 15:52
Tez biegam co dwa dni po 20 minut , codziennie rower , w weekendy marsze po 10 km , no i ruch mi nie pomaga na psychikę. Fizycznie pomaga ale na psychikę nie bardzo :(
patryk_22

przez Zbychu 1977 17 mar 2015, 16:06
Ruch powoduje zwiększenie poziomu endorfin ,choc i tu jest spór bo są naukowcy którzy euforie biegacza przypisują fenyloetyloaminie.
Zbychu 1977

przez Arasha 17 mar 2015, 17:08
Żeby się ruszać, trzeba jeszcze mieć siłę na ten ruch :roll: Mnie pozostają spacery na uczelnię i z powrotem ( uroki fobii komunikacyjnej ... mam nadzieję, przejściowej :pirate: )

Ale kiedyś bardzo lubiłam ... zwł. rower i pod górę :D
Nie zamierzam się pod nikogo ustawiać, zamykać gęby, bo innym coś się nie podoba i brać na klatę czyichś zażaleń. Jestem sobą i sobą zamierzam pozostać.

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
zbanowany
dostałam ostrzeżenie, bo się broniłam... sprawiedliwość... to fikcja!

przez blah! 17 mar 2015, 17:16
Ja myślę, że intensywny ruch w pewien sposób może pomóc (ale to też do pewnego stopnia) - cięzkiej depresji zapewne nie wyleczy ale po pierwsze może przeciwdziałać i faktycznie nastrój poprawiać. To, że tam endorfiny to raz ale dwa, że po wysiłku gdy mięśnie się już rozluźniają i schodzi napięcie powoli człowiek czuje się znacznie lepiej niż przed wysiłkiem - przynajmniej ja tak mam. I pomimo fizycznego zmęczenia mentalnie zawsze czułam się o wiele lepiej.
blah!

Sortuj wg