Medytacja vipassana

Alternatywne sposoby leczenia. Akupresura, akupunktura, homeopatia, bioenergoterapia itp.

Medytacja vipassana

przez BB1 03 sty 2010, 21:55
Witam.
Od tygodnia praktykuję medytację vipassana. Jest bardzo dużo rodzai medytacji i każdy może wybrać coś dla siebie. Medytacja (podobno bo nie mówię na pewno jak się sam nie przekonam na własnej skórze) jest sposobem na KAŻDĄ dolegliwość. Niby jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego ale medytacja to nie jest lekarstwo tylko sposób na poznanie swojego wnętrza ,swojej PODŚWIADOMOŚCI. Medytacja Vipassana uczy Cię tego że kierować swoimi uczuciami ale najpierw musisz je poznać.
Szczerze mówię że widzę efekty zobaczyłem jak uczucia kierują mną i bez mojej kontroli nad nimi ,a teraz nad tym pracuję.
Jeszcze pare odpowiedzi z mojej strony na pytania jakie możecie sobie zadawać nic nie wiedząc o medytacji.
- medytacja nie musi być czasochłonna 30min dziennie daje efekty
- medytacja vipassana nigdy nie jest nudna bo w niej ćwiczysz uważność a - jeżeli nudzisz się ćwicząc uważność to tak naprawdę nie jesteś uważny -
Zanim zaczniecie polecam najpierw poczytać o wybranym rodzaju i praktykować.
Tu jest link do medytacji vipassana w prostych słowach polecam:
http://www.astraldynamics.pl/upload/Vipassana.pdf

Z chęcią pogadam o tej formie medytacji.
Ostatnio edytowano 06 sty 2010, 16:18 przez bunny_wrrr, łącznie edytowano 1 raz
Powód: jest juz kilka tematow o podobnym tytule wiec precyzuje :)
BB1

Re: Medytacja

przez narthex 03 sty 2010, 23:39
Ja lubie sluchajac muzyki koncentrowac sie na niej i w ten sposob uspokajac umysl. Mysle ze to tez forma medytacji. Ale uczucie jest blogie. W uspokojeniu umyslu naprawde pomaga tez skupianie sie na czakrze trzeciego oka. Polecam ciekawa ksiazke - awakening the third eye: www.clairvision.org/ckb/ckbe/ckbl/fol_0 ... ganATE.pdf
Najpierw prawda jest ośmieszana, potem spotyka się z gwałtownym oporem, a na koniec traktowana jest jako oczywistość.
Arthur Schopenhauer

przez BB1 03 sty 2010, 23:46
narthex napisał(a):Mysle ze to tez forma medytacji.

A masz podstawy żeby tak myśleć ?
BB1

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez narthex 03 sty 2010, 23:49
BB1 napisał(a):
narthex napisał(a):Mysle ze to tez forma medytacji.

A masz podstawy żeby tak myśleć ?

Przeciez napisalem ze to uspokaja mysli i umysl, przeciez na tym polega medytacja, na skupieniu sie na czyms aby uciszyc umysl
Najpierw prawda jest ośmieszana, potem spotyka się z gwałtownym oporem, a na koniec traktowana jest jako oczywistość.
Arthur Schopenhauer

przez BB1 03 sty 2010, 23:53
na tym też ale medytacja polega też na innych rzeczach ,a więc nie wiem czy jest to w pełni medytacja....
BB1

przez narthex 03 sty 2010, 23:57
To taki moj wynalazek ;) A jakie sa to rzeczy jeszcze? Pdfa poczytam w wolnym czasie.
Arthur Schopenhauer

przez *Monika* 04 sty 2010, 00:04
BB1

Jestem laikiem. Nie wiem czy sama mogłabym nauczyc się medytacji. Wiele osób uważa,ze ktoś nas powinien wprowadzic w medytowanie. Czy sami jesteśmy w stanie nauczyc się "tej czynności"?
Obrazek
Główny Moderator

przez BB1 04 sty 2010, 00:10
tz jest dużo rodzai medytacji. Ja poznałem tylko vipassana więc tylko na jego temat mogę się wypowiedzieć. Ta medytacja polega na obserwowaniu oddechu i skupieniu uważności na nim trzeba być jego świadomym w każdej chwili ,koncentracja ma być tylko połowiczna - bo uważność i koncentracja są to inne rzeczy (zresztą w tym ebooku jest wszystko ładnie napisane). Na pewno pojawiają się myśli i uczucia i wtedy jak myśl lub uczucie oderwie twoją uwagę od oddechu to obserwujesz tą myśl tak samo jak robiłeś to z oddechem. Myśl znika wracasz do oddechu. Z praktyką myśli pojawiających się będzie coraz mniej bo ty poprostu nauczysz się uwarzności.
Naprawdę polecam poczytać więcej o tym.

[Dodane po edycji:]

Monika1974 napisał(a):Wiele osób uważa,ze ktoś nas powinien wprowadzic w medytowanie.

A kto tak uważa ? Znajomy co nic nie wie o medytowaniu czy kto ?

Na pewno lepiej jest mieć nauczyciela ,który wytknie Ci błędy i poprowadzi ,jak we wszystkim. Ale samemu też się da. Ja też jestem laikiem ćwicze i interesuje się tym dopiero tydzień ale zrozumiałem o co w tym chodzi.
Więc nie rozumiem dlaczego nie ? W tym nie ma nic nadzwyczajnego żeby nie można było się nauczyć....

Acha przypomniało mi się ,że w tym ebooku pisało że każdy sam bez problemu może zacząć medytować ;)
BB1

przez *Monika* 04 sty 2010, 01:03
Dzieki.Jutro coś poczytam na ten temat. Idę spać. Jutro pobudka o 5:30; pozdrawiam i dziękuję.

Acha...czyli co? trzeba być świadomym swojego oddechu jak pojawią się myśli?
Obrazek
Główny Moderator

przez BB1 04 sty 2010, 01:12
Nie nie ;) jak są myśli to bądź świadoma myśli ale nie przywiązuj się do nich: patrz na nie z boku i bądź ich świadoma.
W tym ebooku jest wszystko lepiej wytłumaczone.

Medytacji między innymi uczy Cię być świadomym chwili ,która jest teraz ;zauważyłem że po tygodniu już zaczynam myśleć teraźniejszością nie tym co było lub to co będzie tz marzeniami. Większość ludzi wszystkich żyje non stop przeszłością lub przyszłością żyjąc tak naprawdę w świecie fantazji. Ludzie którzy zachorowali na nerwice także to robią i zazwyczaj myślą negatywnie ,a żyjąc teraz tak naprawdę nie ma negatywów. Naprawdę polecam medytację. Warto spróbować bo na pewno nauczy Cię przynajmniej tej chwili a to jest olbrzymi krok. Co wam zależy ? 30 min dziennie zamiast 1 serialu ;) pozdro
BB1

przez *Monika* 05 sty 2010, 22:47
No tak......codziennie medytowac przez 30 minut..........jak na początek.....długo.
Piszesz,że trzeba zatrzymywać siena chwili obecnej. Wyczytałam to z ksiązce Anselma Gruna. Należy skupiać się na tym co robimy w danej chwili, świadomie należy to czynić. Wtedy nie myślimy o tym co nas dręczy, ale podczas medytacji do głowy cisną się różne myśli, moze warto zastanowić się, dlaczego sie pojawiają?
"Wszystko co pojawia się w nas w ciszy, ma jakiś sens. Powinniśmy się temu przyjrzeć, ale bez oceniania. Musimy jednak to rozważyć, aby dowiedzieć się, do czego to nas moze doprowadzić. Czasami wskazówką,że rodzaj medytacji, który uprawiamy, nie odpowiada nam., jest niepokój. Niepokój może wskazywać również na to,że jest jeszcze w nas wiele niezałatwionych spraw, za które musimy się wziąć. Czasem wydają nam się zupełnie nieważne myśli, które wciąż nas nawiedzają. Być może jednak te powierzchowne myśli są tylko przykrywką zaslaniającą problemy, którym boimy się przyjrzeć z bliska".
Obrazek
Główny Moderator

przez BB1 06 sty 2010, 09:01
do trzech pierwszych razy też wydawało mi się że 30min. to długo ,a teraz czas ten mija bardzo szybko. Ale to że wydaje Ci się że jest długo świadczy o tym że nie jesteś wystarczająco uważna na np. oddechu tylko na zniechęceniu.
Monika1974 a jak ta metoda się nazywa z książki Anselma Gruna ?
Monika1974 napisał(a):Wtedy nie myślimy o tym co nas dręczy, ale podczas medytacji do głowy cisną się różne myśli, moze warto zastanowić się, dlaczego sie pojawiają?

Według teorii vipassana nie ma ludzi którzy zaczynają medytacje i nie cisną im się do głowy jakieś myśli. Medytacja polega też na tym żeby z czasem być świadomym tej konkretnej rzeczy całkowicie.
Według także tej teorii nie ma zastanawiania się nad myślą która przyjdzie ,robi się to samo co z oddechem. A gdy przyjdzie uczucie niepokoju robimy to samo.
Monika1974 tylko nie zatrzymywać się w chwili obecnej :P a być świadomym każdej chwili która jest w każdym momencie i nie wybiegać w przyszłość ani w przeszłość.
BB1

Re: Medytacja vipassana

przez BB1 09 sty 2010, 17:30
I jeszcze dla tych co do końca nie wiedzą o sile i możliwościach medytacji ,kilka filmików: http://www.youtube.com/watch?v=JH_WEyqzmyA
http://www.youtube.com/watch?v=nlMX-Jao ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=iIGk27j7 ... re=related

są to 3 części człowieka podtczas medytacji
BB1

Re: Medytacja vipassana

przez Prometeus 10 sty 2010, 00:26
Witaj BB1

Ja się interesuje medytacją od dzieciństwa, czytałem ten podręcznik medytacji, jak i byłem też na kursie 10dniowej medytacji Vipassana. Teraz obędzie się taki kurs w marcu, postaraj się zapisać jeśli są miejsca, polecam :). To coś innego niż w podręczniku. Jak będziesz chciał możemy pogadać online o medytacji w czasie rzeczywistym (teraźniejszości ;) ).
To BE YOURSELF is all that you can do

Czat naszej grupy medytacyjnej:
http://www.flash-chat.pl/chat.php?chatID=GrupaMedytacyjna

Sortuj wg