EFT - Techniki Emocjonalnej Wolności

Alternatywne sposoby leczenia. Akupresura, akupunktura, homeopatia, bioenergoterapia itp.

przez abraxas 17 cze 2013, 21:29
TAO, dobra, ale co innego ośrodek odpowiedzialny za emocje, a co innego "połączenie w układzie nerwowym, które jest w jakiś sposób zablokowane lub zmienione przez natężenie ładunku emocjonalnego". EFT z tego co wszędzie piszą, bazuje na jakiś zablokowanych połączeniach neuronalnych, a nie zwykłym natężeniu negatywnych emocji w mózgu. Więc tak, to jest dla mnie dziwne, że ktoś doszedł do tego, że połączenia neuronalne są w stanie zablokować się przez emocje. Bo myślałam dotychczas, że neurony przewodzą impulsy nerwowe i nic tam się nie blokuje bo i jak.
Bywają dni dobre, ale bywają i złe, i te też muszę przyjąć za własne. Są dni, kiedy jestem z kamienia, czasem z żelaza, najczęściej, niestety ze szkła.

przez TAO 17 cze 2013, 21:59
abraxas,

Oki! W takim razie czemu nie odczuwasz z takim samym natężeniem
emocji pozytywnych i negatywnych?
Jak wytłumaczysz amnezję pourazową?
Nikt nie potrafi tego opisać bo nie wie. Stwierdza że doszło do blokady.
Stosuje określenia najbardziej obrazowe stosownie do sytuacji.
Czemu ofiary gwałtów często tego nie pamiętają i dopiero podczas
sesji terapeutycznych przypominają sobie fakty?
I co wówczas mówią psycholodzy? Doszło do wyparcia. Na skutek czego?
Na skutek blokady. Przecież połączenia nerwowe w mózgu podczas gwałtu nie ulegają
przerwaniu. Chcesz odpowiedzi na pytania których nikt tak naprawdę nie zna, ale
kiedy psycholog czy psychiatra użyje określenia blokada to przyjmujesz to i nie
argumentujesz tak jak tutaj. Natomiast jeżeli piszą o tym trenerzy EFT poddajesz pod dywagacje.

Więc tak, to jest dla mnie dziwne, że ktoś doszedł do tego, że połączenia neuronalne są w stanie zablokować się przez emocje.

Czy takie pytanie zadałaś swojemu terapeucie?
Najpierw zapytaj go czemu u Ciebie jest tak a nie inaczej.
Co się stało?
90% daje, że odpowiedź będzie brzmiała: "bo się pani zablokowała."
Wówczas zadaj to pytanie które tu zadałaś na forum.

Poza tym EFT mówi o zmianie przepływu energii jej kierunku.
Tylko w przypadku SWK mówi się o blokadzie.
jest super, zawsze było, tylko trzeba było to zobaczyć ... :)))
TAO

przez abraxas 17 cze 2013, 22:17
TAO, może dlatego że jak ktoś mówi o blokadzie połączeń neuronalnych to odwołuje się do procesów biologicznych, a jak ktoś mówi o blokadzie w sensie opór/wyparcie, to wiadomo że chodzi o proces emocjonalny, a nie zablokowane neurony.
To co blokuje ten przepływ energii w takim razie? Bo emocje to taki twór nierzeczywisty, a coś te połączenia blokuje, stąd opukiwanie. Neuroprzekaźniki?
Nie bardzo ogarniam, może uznajmy, że nie bardzo rozumiem co trenerzy EFT piszą na swoich stronach.
Bywają dni dobre, ale bywają i złe, i te też muszę przyjąć za własne. Są dni, kiedy jestem z kamienia, czasem z żelaza, najczęściej, niestety ze szkła.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez TAO 17 cze 2013, 22:23
Dark Passenger,

A co dokryptoreklamy...
Wypisujesz całe listy farmaceutyków które rzekomo Ci pomagają.
Robią to też inni forumowicze. Potem jeszcze czytają to Ci, co szukają pomocy a nie brali,
idą z tymi pomysłami do swoich lekarzy. Ci oczywiście chętnie wypisują recepty.
Takiej kryptoreklamy dla koncernów farmaceutycznych jak tutaj za free
nigdzie nie widziałem. Wizyta u psychologa czy psychiatry godzinna kosztowała
trzy lata temu 150 zeta, teraz nie wiem ile, ale najprawdopodobniej
200 zeta bo stawki cały czas rosną.
Farmakobiznes kwitnie jak na drożdżach,
no ale o to chodzi!!! Zaćpajcie swoje umysły neuroleptykami, zapierrrrr.... w firmach za 1200 na rękę
i cieszcie się że macie pracę. Jutro damy wam lepsze, skuteczniejsze medykamenty, po których mniej będziecie czuć!!!
Mniej gniewu, mniej smutku, mniej bezsilności. AAAAA ale mamy dobrą nowinę!!!!
Pracujemy nad pigułką szczęścia!!! Wówczas będziecie się cieszyć wszystkim co was spotka, a szefa który was z pracy
wyp... w ramach redukcji etatów, to po rekach będziecie całować. Życie stanie się prostsze i lepsze.
Już niedługo taką pigułkę dostaniecie!!! pracujemy ciężko nad tym!!! DLA WAS!!!

-- 17 cze 2013, 21:42 --

abraxas,

W takim razie jak, co to znaczy że zablokowany jest proces emocjonalny?
To gdzie te emocje i jak się blokują?
Gdzie one są, no bo przecież połączenia neuronalne... to chmmm
Może neuroprzekaźniki się blokują i blokują te emocje?
Dobre pytanie.

No ale widzę że niezbyt uważnie przeczytałaś mój post.
A twierdzę tak dlatego, że napisałem w nim o przepływie energii w neuronach.
Przepływ energii to zmiana potencjału błony komórkowej. Na połączeniach neuronów
oczywiście są jeszcze neurotransmitery o których piszesz.
Coś z tym potencjałem i neurotransmiterami musi być.
Odwrócenie psychologiczne to zaburzenie przepływu. SWK blokada, że napiszę jeszcze raz.
Nikt nie wie co tak dokładnie. Nikt jeszcze nie zbadał tych rzeczy całkowicie i podejrzewam nikt nie zbada jeszcze długo.
W każdym bądź razie można ładnie powiedzieć, że homeostaza układu szwankuje.
Entropia rośnie. Psychologia i psychiatria też porusza się po takim samym gruncie.
A że mamy kilka wieków rozwoju technologii no to uwierzyliśmy w mechanistyczny świat.
Teraz od 50 lat nauka coraz bardziej idzie w stronę procesów energetycznych.
Ten cyklotron w Szwajcarii zbudowano po to żeby odkryć jak powstał nasz wszechświat.
A jest to praca na energiach. :D

Medycyna do tego jeszcze nie dorosła bo nie ma w tym interesu.
TAO

przez natti 17 cze 2013, 22:44
TAO, może chodzi o to, że to forum to miejsce dla ludzi, którzy szukają pomocy głównie u psychologów lub psychiatrów. A ty tu wchodzisz buciorami ze swoją teorią i próbujesz przekonać ludzi np ze schizofrenią, że pomoże im pukanie się w głowę. Jest cała masa miejsc, gdzie dyskutują ludzie o poglądach podobnych do Twoich - jakieś ezoforum, cudownyportal, czy inne tego typu. Po co ciśniesz tu?

-- 17 cze 2013, 21:47 --

A co do leków - biorę je, ponieważ kieruję się wiedzą, a nie wiarą. I w tym się chyba zasadniczo różnimy ;)

przez TAO 17 cze 2013, 22:55
natti,

Nie wchodzę w tematykę o której niewiele wiem.
Nie czytam postów w tematach schizofrenia.
Żadnemu schizofrenikowi nie proponowałem sesji.
Teraz jest już jeden temat: EFT i jeżeli piszę o EFT to tylko tutaj.
W innych tematach wyrażam swoje zdanie tak jak wszyscy.
Zadaję pytania, komentuję.

Nawet w jednym przypadku jasno stwierdziłem, że nie kocham psychiatrów,
ale moim zdaniem wizyta u takiej specjalności specjalisty może być konieczna.

Oświadczam!!! Nie znam się na schizofrenii nie proponuję sesji EFT schizofrenikom
i nie twierdzę że ja potrafię im pomóc!!!

Natomiast nerwica, z której się sam wyleczyłem, uważam jest jak najbardziej do wyleczenia.
Na liście schorzeń leczonych EFT schizofrenii NIE MA!!! Sorrki ale tak jest! :bezradny:
TAO

przez abraxas 17 cze 2013, 23:13
TAO, to trzeba było od razu pisać, że to tylko hipoteza... Bo jak tak czytam, to ludzie piszą jakby to był jakiś pewnik, a nie próba wyjaśnienia.

przez TAO 17 cze 2013, 23:36
abraxas,

Miła Pani.

Jest krótki artykuł ze zdjęciami mózgu lękowca z lękiem uogólnionym.
Jestem przekonany że tak wnikliwie badajac o drażąc temat zapoznałaś się z nim. :D
Są tam zdjęcia tomograficzne. Tomografia komputerowa dla danych długości fal
elektromagnetycznych daje odpowiednie zabarwienie obrazu.
W istocie jest to obraz rozkładu energii jaka przepływa przez mózg.
Jest o obraz rozkładu energii w mózgu.
zatem to nie jest hipoteza. Pytasz o szczegóły - jak?
Zatem odpowiadam; tego nie wie nikt!
Natomiast, że dotyczy to w istocie przepływu energii nie ma wątpliwości. :D

Zaczynam odnosić wrażenie, że sprawdzasz moja cierpliwość jak dziecko.
Mam ich czwórkę. Długo tak potrafię, bom zaprawiony w bojach :yeah:
TAO

przez abraxas 18 cze 2013, 00:05
Tak, zapoznałam, tyle że badanie pokazało czynność mózgu a nie energię w mózgu. Znaczy się, że aktywność mózgu to ta energia?

A skoro nikt nie wie, no to jest to hipoteza.

Jak masz jakieś dziwne wrażenia, to nie musimy rozmawiać. Zresztą, jeśli ten przepływ energii jest hipotezą i nikt nie wie jak to dokładnie działa to i tak już nie ma co wyjaśniać.

przez TAO 18 cze 2013, 00:07
abraxas,

Czy odpowiesz mi co znaczy zablokować emocje?
twój terapeuta i Ty używacie tego stwierdzenia.
Jak i gdzie się blokują emocje?
A w ogóle jak one powstają? Czym one fizycznie są?
To są kulki, pudełeczka, pajacyki, czy robaczki, a może
impulsy elektromagnetyczne powodujące jakieś określone zachowania?
Tylko, że czemu u jednych te same impulsy powodują tak różne reakcje u różnych osób?

Wytłumacz mi co to som emocje?

-- 17 cze 2013, 23:11 --

abraxas,

No nie jest hipotezą. Jest ewidentnie stwierdzony.
Obraz przepływu energii się zmienia. Czemu zatem piszesz że to hipoteza?
Tak jak byś zaprzeczała faktom.

-- 17 cze 2013, 23:14 --

abraxas,

Czynność mózgu jest obrazowana falami mózgowymi, które są energią.
TAO

przez abraxas 18 cze 2013, 08:01
To znaczy że czynność mózgu blokuje się w jakimś miejscu przez emocje? No na to dowodów nikt nie pokazał, a że obrazowanie pokazuje aktywność mózgu w niektórych rejonach, to jest znane nie od dziś. Ale to jeszcze nie dowód że czynność mózgu gdzieś się blokuje w neuronach, tylko że jest większa lub mniejsza w niektórych częściach.

Co do pytań, myślałam, że już wszytsko wyjaśnione.
Chyba nie bardzo rozumiesz o co chodzi - mi terapeutka nie mówi o tym, że emocje blokują mi połączenia neuronalne. Rozmawiamy o bardziej abstrakcyjnych rzeczach jak emocje, myśli. I w każdej psychoterapii tak jest, każda powstała w oparciu o jakąś hipotezę, potem lepiej lub gorzej weryfikowaną.
EFT bazuje z tego co zrozumiałam na procesach biologicznych dziejących się w neuronach, a więc już czymś znacznie mniej abstrakcyjnym. Skoro nikt nie wie jak to dokładnie przebiega, to jest to hipoteza. I w porządku, rozumiem. Nie wiem czemu się nagle upierasz że to nie jest hipoteza, skoro jak na razie nikt nie potrafi pokazać tej energii i udowodnić że jakieś połączenie blokuje się przez emocje. To takie straszne? Całe EMDR oparte jest na czymś, czego sama twórczyni nie potrafi jednoznacznie wyjaśnić i otwarcie się do tego przyznaje, ale ludzie to stosują bo widocznie komuś pomaga. Jak EFT też pomaga, to nie ma co się upierać że są jakieś dowody na istnienie energii czymkolwiek ona jest, tylko korzystać z tego że niektórym pomaga.

przez Lord Kapucyn 18 cze 2013, 08:29
TAO,
Rozmawiamy tu o metodzie, a nie o tym co robię i na co wydaję moje pieniądze. Zatem Argumentum ad personam odpuść. Ja Ci nie zaglądam do portfela.

abraxas,
No więc uświadomię Cię-

Energia (E) w fizyce to wielkość fizyczna o charakterze skalarnym odzwierciedlająca stan układu fizycznego (czyli stan materii) w postaci jego zdolności do wykonania pracy (W). Występują różne postacie energii- mechaniczna- kinetyczna i potencjalna, elektryczna, cieplna, chemiczna, jądrowa, potencjału termodynamicznego. Energia oraz jej zmiany opisują stan i obustronne oddziaływania obiektów fizycznych (ciał, pól, cząstek, układów), przemiany fizyczne i chemiczne oraz wszystkie procesy zachodzące w naturze.

Człowiek czerpie energię głównie z glukozy i ze spalania tłuszczu- następnie w przebiegu reakcji chemicznych przekształcane do ATP- Adenozyno-5'-trifosforan. ATP to główny nośnik energii w organizmie człowieka, w tym dla komórek mózgowia.

W tomografii komputerowej wykorzystuje się promieniowanie elektromagnetyczne- rentgenowskie, detektory analizują na bieżąco ile poszczególne tkanki pochłonęły promieniowania. W ten sposób wyłapuje się ogniska hiperdensyjne o większym współczynniku osłabienia- czyli tam tkanka pochłonęła mniej promieniowania niż powinna oraz hipodensyjne czyli o mniejszym współczynniku osłabienia- czyli tam tkanka pochłonęła więcej promieniowania niż powinna. Komputer analizuje ile promieniowania zostało pochłonięte z każdej strony obiektu i tworzy na tej podstawie obraz przestrzenny- "mapę mózgu". Promieniowanie nie jest tożsame z energią!

Rezonans magnetyczny działa na innej zasadzie, bo wykorzystuje pole magnetyczne.

Z kolei bioelektryczną aktywność mózgu rejestruje się w postaci fal mózgowych wyrażonych w Hz. Herc jest jednostką częstotliwości, a nie energii!

Według założeń tradycyjnej chińskiej medycyny, która twierdzi, iż istnieje 20 meridianów (kanałów energetycznych- czyli ścieżek przez które przepływa życiodajna energia znana jako "Qi") oraz 400/649 punktów akupunktury.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_acupuncture_points
http://en.wikipedia.org/wiki/Meridian_% ... edicine%29
http://pl.wikipedia.org/wiki/Qi_%28ener ... Cyciowa%29

Na tym bazuje akupunktura, akupresura oraz tapping- w tym EFT.

Jest to energia niematerialna- duchowa, kosmiczna, astralna, metafizyczna! Nie ma nic wspólnego z energią w ujęciu fizycznym i biologicznym. Opiera się to na założeniach ezoteryki zaczerpniętej z chińskiego systemu filozoficzno-religijnego- TAOizmu.

Zatem rzekoma skuteczność tej metody opiera się na chińskim okultyzmie barwnie podszytym zachodnioeuropejską psychologią i dobrym marketingiem. TCM to pseudonauka.

Nie ma zadnych wiarygodnych, standaryzowanych badań dowodzących skuteczności EFT.

TAO, Poproszę o link w bazie badań klinicznych do jakiegoś randomizowanego badania zgodnego z kryteriami metodologicznymi, gdzie zbadano skuteczność EFT w leczeniu konkretnego zaburzenia psychicznego i przeciwstawiono jej skuteczność z innym nurtem psychoterapeutycznym, z farmakoterapią i/lub placebo.

-- 18 cze 2013, 08:31 --

abraxas napisał(a):EFT bazuje z tego co zrozumiałam na procesach biologicznych dziejących się w neuronach, a więc już czymś znacznie mniej abstrakcyjnym.

Źle zrozumiałeś. EFT bazuje na tradycyjnej chińskiej medycynie, istnieniu rzekomych meridianów- kanałów energetycznych i mistycznej, duchowej energii znanej jako QI- ktora nie jest energia fizyczna. Zatem jest to kompletny abstrakt oparty na wierzeniach religijnych i wymyślony przez ujaranego chińczyka.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez TAO 18 cze 2013, 08:47
No a gdzie te procesy mają przebiegać jak nie w neuronach?
No przecież mózg jest z nich zbudowany w całości.
abraxas,
odwracasz kota ogonem. Bo cały czas dopytujesz o coś czego nikt nie opisał w dokładny sposób,
Ja Ci to piszę Ty drążysz dalej, a na koniec piszesz to samo "prawie".
Proces zachodzi na poziomie energetycznym, w neuronach. I to jest fakt!!!
Mechanizm jest nieznany.

To znaczy że czynność mózgu blokuje się w jakimś miejscu przez emocje?

tego nigdzie nie napisałem. To twój wniosek, tylko nie wiem na jakiej podstawie wyciągnięty.
Poczytaj swoje posty i zobaczysz czy te pytania mają sens proszę.
Co post prosisz mnie o wyjaśnienie jak przebiega blokada energetyczna,
Ja piszę że nie wiem, zatem ty twierdzisz że to nie blokada.
Praca jest ewidentnie z energiami.
TAO

przez Lord Kapucyn 18 cze 2013, 08:49
abraxas, Propagatorzy EFT posługują się pseudonaukową nowomową i pojęciami stworzonymi na potrzeby tej metody (czytaj: które nie istnieją i nie są znane psychologii akademickiej czy medycynie, a służą kreowaniu się na bardziej obeznanego w danej dziedzinie- w tym wypadku psychologii i neurofizjologii- niż się jest w rzeczywistości). Przykład masz powyżej: pseudofilozoficzny bełkot, gdzie musisz się natrudzić, żeby cokolwiek zinterpretować zgodnie z "co autor miał na myśli".

Fragment artykułu prof. Gregosiewicza:
"Taką samą nowomową posługują się wszystkie medycyny holistyczne, homeopatyczne, naturalne, a także bioenergoterapie, radiestezje i Bóg wie, jakie jeszcze systemy leczenia paranormalnego. Wymusza to logika języka. Nie mogą przecież te "paranauki" zaanektować języka stricte naukowego, bo natychmiast stałyby się źródłem dowcipów. Posługują się więc filozoficznymi ogólnikami, które nie dostarczają żadnej interpretowalnej informacji i żadnego dowodu skuteczności leczenia."

Poczytaj o mowie pseudonaukowej i pseudofilozoficznej.

Takim samym językiem posługują się ludzie związani z NLP, większość trenerów motywacyjnych, ludzie powiązani z piramidami finansowymi itp

-- 18 cze 2013, 09:02 --

Gdyby jakaś mistyczna, astralna energia była zaburzana w kanałach energetycznych w mózgu przez emocje to znalazłoby to swoje odzwierciedlenie w bioelektrycznej aktywności mózgu i zostało ujawnione w badaniu elektroencefalografem. Niestety obawiam się, że w tym badaniu wykażemy jedynie choroby organiczne mózgu, padaczkę, zaburzenia świadomości i (nad)używanie określonych substancji chemicznych. W badaniu TK, MRI, PET-CT czy SPECT też nic takiego nie wykażemy. A dlaczego? Bo coś takiego jak energia Qi, meridiany i blokady energetyczne najnormalniej w świecie nie istnieje.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg