5-HTP

Alternatywne sposoby leczenia. Akupresura, akupunktura, homeopatia, bioenergoterapia itp.

5-HTP

przez syntuhajbeja 01 cze 2015, 17:49
Arasha, przepraszam że dopiero teraz, ale nie potrafię nawet sobie dodać wątku do obserwowanych, żeby dostawać powiadomienia o nowych wpisach.
Biorę od ok. pół roku. Doszedłem dzielnie do 55 mg. To moja 1-sza próba. Obecnie ok. 7 mg - dziubię sobie także dokładnie nie wiem, po okruszku co tydzień. Co za syf...

5-HTP

przez syntuhajbeja 01 cze 2015, 17:51
ugh, dawaj proszę znać o efektach. Ja jak już pisałem odczułem działanie tylko redukujące objawy odstawienne paro.
Ale jak już odstawię ten "nieuzależniający lek", to będę chciał też spróbować na "czysto".

5-HTP

przez ugh 20 cze 2015, 16:04
syntuhajbeja, ja w sumie róznicy żadnej nie czuję, poza może odrobiną więcej energii. Ale to może przez to, że nie mam depresji ani nie brałam przez długi czas żadnych innych leków. Wiem, że z pewnością nie szkodzi a w pewnym stopniu pomaga, ale nie jestem w stanie powiedzieć w jakim zakresie można tego używać jako wspomagacza bądź zamiennika silnych leków.
ugh

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

5-HTP

przez syntuhajbeja 11 lip 2015, 11:37
ugh,

Dzięki za informacje. Ciekawi mnie to jak na innych działa, a ludziom na tym forum jakoś bardziej ufam niż innym źródłom.

Ja też nie odczuwam generalnie działania antydepresyjnego (w bardzo szerokim rozumieniu). Za to ciągle obstaję, że pomaga przy schodzeniu z paroksetyny. Ale zamierzam dać mu szansę jak już będę zupełnie "czysty".

5-HTP

przez ugh 16 lip 2015, 10:46
syntuhajbeja, podejrzewam, że to też zależy od wielu czynników bo gdzieś czytałam opinie, że jednym pomaga a innym nie cięzk ostwierdzić dlaczego konkretni tak się dzieje. Myślę, że musiałbyś po prostu sam wypróbować, żeby mieć 100% pewność, czy na Ciebie zadziała.
ugh

5-HTP

przez Lord Kapucyn 10 lis 2015, 13:05
Garstka ciekawostek. Przyjmowanie doustnie egzogennego 5-HTP (suple) upośledza transmisję dopaminergiczną w kresomózgowiu prowadząc do zaburzenia funkcji poznawczych. :pirate: Kiepskiej jakości suple z 5-HTP mogą wywołać zespół eozynofilia-mialgia. Jednoczesne przyjmowanie 5-HTP i karbidopy (łączona z L-DOPĄ) może prowadzić do sklerodermii.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23609610
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7699627
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6997735
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

5-HTP

przez refren 20 lis 2015, 02:33
Dark Passenger napisał(a):Garstka ciekawostek. Przyjmowanie doustnie egzogennego 5-HTP (suple) upośledza transmisję dopaminergiczną w kresomózgowiu prowadząc do zaburzenia funkcji poznawczych.

Na stałe upośledza?
Jak to możliwe, skoro 5-htp to ponoć niewinna substancja, z której mózg sobie sam produkuje serotoninę? I czy to się bardzo różni od tryptofanu, który przyjmujemy z jedzeniem? I jak to się ma do SSRI, czy one nie prowadzą do gorszych zaburzeń?
Droga redakcjo... :)
My, paleontolodzy, mówiliśmy, że historia życia potwierdza wersję stopniowych zmian przystosowawczych, wiedząc przez cały czas, że tak nie jest.

5-HTP

przez Lord Kapucyn 20 lis 2015, 02:52
refren napisał(a):Jak to możliwe, skoro 5-htp to ponoć niewinna substancja, z której mózg sobie sam produkuje serotoninę?

"Przyjmowanie doustnie egzogennego 5-HTP (...) zaburzenia funkcji poznawczych". 5-HTP wytwarzane z l-tryptofanu (egzogennego aminokwasu) przez sam organizm jest zasadniczo endogenne. 5-HTP występuje w pożywieniu w śladowych, nieistotnych , ilościach. Na potrzeby suplementów diety 5-HTP pozyskuje się w postaci ekstraktów z nasion afrykańskiej rośliny Griffonia simplicifolia.

I czy to się bardzo różni od tryptofanu, który przyjmujemy z jedzeniem?

Zrobię copypastę-
1) 5-HTP zdecydowanie lepiej penetruje przez BBB (barierę krew-mózg) niż l-tryptofan.
2) L-tryptofan jest transportowany z krwiobiegu do mózgu przez CD98/LAT-1, czyli transporter, wspólny dla grupy dużych neutralnych aminokwasów. Oprócz transportowania tryptofanu transportuje on także aminokwasy rozgałęzione (BCAA), tj. leucynę, izoleucynę oraz walinę, a także inne aromatyczne aminokwasy (AAA) takie jak chociażby l-tyrozyna. Tryptofan musi konkurować z pozostałymi związkami o "miejsce" na transporterze LAT-1, żeby w ogóle móc przekroczyć barierę krew-mózg. W przypadku 5-HTP ten problem odpada.
3) L-tryptofan jako aminokwas egzogenny (niezbędny) jest zużywany w różnych procesach biochemicznych, do biosyntezy białek , a tylko pewna część jest zużywana do biosyntezy serotoniny. 5-HTP praktycznie w całości ulega konwersji do serotoniny.
4) L-tryptofan w zdecydowanie większym stopniu niż 5-HTP ulega biotransformacji do serotoniny w wątrobie (czyli jeszcze przed przekroczeniem BBB!). A to rodzi niestety problem. O ile sam l-tryptofan czy 5-HTP przekraczają BBB (w taki czy inny sposób dla każdego z tych związków), o tyle sama serotonina wytworzona na obwodzie nie jest już zdolna przekroczyć BBB.
5) Konwersja l-tryptofanu do 5-hydroksytryptofanu (5-HTP) przez hydroksylazę tryptofanową jest najsłabszym ogniwem w całym procesie biosyntezy serotoniny. Istnieje coś takiego jak rate-limiting step w procesie biosyntezy serotoniny. Zachodzi to właśnie na etapie hydroksylacji tryptofanu do 5-HTP. Jest to proces ściśle kontrolowany przez organizm i jeżeli "dojdzie" on, z jakiegoś powodu do wniosku, że więcej serotoniny nie potrzeba i koniec kropka to nadwyżka l-tryptofanu i tak nie zostanie przekształcona w 5-HTP. 5-HTP siłą rzeczy omija ten etap.
6) Suplementy z 5-HTP pochodzą ze źródeł roślinnych (są to ekstrakty z Griffonia simplicifolia i pokrewnych roślin), a suplementy z l-tryptofanem są wytwarzane na drodze fermentacji mlekowej= istnieje wyższe ryzyko zanieczyszczeń, grożących EMS. (Aczkolwiek w kontekście 5-HTP także wspominano niekiedy o EMS, więc są pewne nieścisłości czy w gruncie rzeczy chodzi o zanieczyszczenia czy samą suplementację prekursorów 5-HT).

I jak to się ma do SSRI, czy one nie prowadzą do gorszych zaburzeń?

Pozwolę za przykładem posłów opozycji wstrzymać się od głosu, a wręcz opuścić forum. :P

Moderator/ R2 - D2

5-HTP

przez Lord Kapucyn 20 lis 2015, 03:03
refren napisał(a):Na stałe upośledza?

Zapewne nie. ;) Poza tym trzeba by się zagłębić w metodologię badania, dlaczego wysnuto taki, a nie inny wniosek. Mianowicie- wzięto 68 łośków, podzielono ich- część otrzymywała 50mg 5-HTP, a reszta placebo. Wszyscy wykonywali test TOL- https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_London_test , który jako badanie neuropsychologiczne ma być niewrażliwy na wahania w poziomie serotoniny ale bardzo wyczulony na zmiany w aktywności dopaminergicznej w przodomózgowiu. Przez "wrażliwość" mam na myśli efektywność i tempo wykonywania- https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_functions oraz https://en.wikipedia.org/wiki/Planning_(cognitive) .
No i okazało się, że łośkom, które dostawały 5-HTP znacznie więcej czasu zajęło wykonanie wszystkich 10 zadań w TOL niż łośkom, które otrzymywały placebo. A skoro TOL ma odzwierciedlać aktywność dopaminergiczną w przodmózgowiu no to badacze doszli do wniosku, że przyjmowanie egzogennego 5-HTP upośledza transmisję dopaminergiczną skoro łośki je zażywające dłużej rozwiązywały cały TOL. Mówiłem, że to bardziej ciekawostka. :P

Moderator/ R2 - D2

5-HTP

przez kokos7 10 lut 2017, 13:39
Teraz znowu przyjmuje się, że wskazane jest łączyć 5-HTP z innymi substancjami:
O ile 5-hydroksytryptofan łatwo przekracza barierę krew-mózg, o tyle serotonina nie jest do tego zdolna. Enzym przetwarzający 5-HTP zwany dekarboksylazą aromatycznych L-aminokwasów znajduje się nie tylko w mózgu, ale również w układzie trawiennym. Dlatego też skuteczność suplementacji 5-HTP można podnieść przyjmując aminokwas razem z inną substancją, która zneutralizuje działanie enzymu (np. z EGCG lub kwercetyną). Dzięki temu 5-hydroksytryptofan zostanie przekształcony w serotoninę dopiero w mózgu.

Wraz z trwaniem suplementacji zwiększa się tolerancja organizmu na 5-HTP. Ponadto obfite i regularne dostarczanie prekursora może ograniczyć naturalną produkcję serotoniny w mózgu. Z tego względu należy stosować okresowe przerwy (co kilka tygodni) w przyjmowaniu tego aminokwasu. Również wprowadzenie na każdy tydzień 1 – 2 dni wolnych od suplementacji pomaga organizmowi zachować równowagę i czerpać długotrwałe korzyści z 5-HTP.

http://pl.swissherbal.eu/sklep/5-htp/

5-HTP

przez Kordalena 05 mar 2017, 21:14
jak u Was skutki stosowania 5-HTP? Pomaga?

5-HTP

przez życiowa porażka 06 mar 2017, 12:48
tryptofan nadaje się dla nerwicowców? Jedni mówią o większym bezpieczeństwie przyjmowania tryptofanu z magnezem, inni o szybszym działaniu 5-htp, ale ryzykiem związanym z kardiotoksycznością. Przeczytałam już mnóstwo opinii i nadal nie wiem czy w ogole jest sens przyjmować ten aminokwas i w jakiej postaci ://

Sortuj wg