Wizyta u psychologa / psychiatry

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Głos_w_głowie 10 kwi 2011, 22:48
Dzięki za odpowiedź, to już coś :D ale przydadzą się też odpowiedzi na inne moje pytania (to ostatnie jest najważniejsze) i mam nadzieję, że inni użytkownicy się udzielą :)
Głos_w_głowie

przez Badziak 11 kwi 2011, 00:08
Pewnie spyta jak masz na imię, ile masz lat, czym się zajmujesz (uczysz się czy pracujesz), jakie masz relacje z rodzicami, czy byłaś kiedyś u psychologa i przede wszystkim co Cię tu sprowadza - czyli krótko mówiąc jaki masz problem, z czym przyszłaś. To ostatnie jest najważniejsze. I wtedy Ty przejmujesz pałeczkę i mówisz co Ci leży na wątrobie. Kiedyś psycholog spytał mnie czego w związku z tym problemem od niego oczekuję. Powiedziałam, że pomocy i rozmowa toczyła się dalej. W sumie nie polecam psychologów. Byłam u dwóch baaardzo dawno temu i miałam mieszane uczucia. Za to warto iść do psychiatry lub psychoterapeuty. Ci się znają na rzeczy, bo są przygotowani do pracy z pacjentami. :D Psycholog to po prostu osoba po studiach humanistycznych. Żeby zostać psychoterapeutą musisz mieć skończoną szkołę terapii i samemu przejść własną. A psychiatra głównie wypisuje leki. Na terapię (na NFZ) musisz mieć skierowanie od psychologa lub psychiatry. Więc jeśli psycholog uzna, że potrzebna Ci terapia, abyś przepracowała swój problem to nie wahaj się i bierz skierowanie.

Psychiatrzy mają w zwyczaju pytać jeszcze o to czy chorujesz na coś przewlekłego, czy miałaś choroby psychiczne w rodzinie, czy miałaś choroby dziedziczne, genetyczne w rodzinie, czy byłaś kiedyś w ciąży, czy zdarzały się u Ciebie w rodzinie próby samobójcze, czy przyjmowałaś środki psychoaktywne (głównie pytanie o narkotyki), jakie masz relacje z rówieśnikami i takie tam.

Jak powiesz psychiatrze, że czujesz się beznadziejnie, że na nic nie masz siły i życie jest bezsensu to możesz się spodziewać pytań typu:
- czy myśli pani o odebraniu sobie życia?
- czy jest coś czym się pani interesuje, coś co sprawia pani przyjemność?
- czy ma pani wsparcie w bliskich?
- jak długo ten stan trwa i co go wywołało (czy była jakaś uchwytna przyczyna)?
- czy gorzej czuje się pani rano czy wieczorem?
- jak wyobraża sobie pani swoją przyszłość?
- czy zły nastrój utrzymuje się przez cały dzień czy pojawia się tylko czasami?
Itp., itd.

Czasami, żeby wykluczyć CHAD pytają tez o stany podwyższonego nastroju, mnóstwa energii, skróconego snu itp., ale to psychiatrzy, a nie psychologowie. O psychologach pisałam na początku, czyli co panią sprowadza, relacje z rodzicami i takie tam.
Ostatnio edytowano 11 kwi 2011, 00:22 przez Badziak, łącznie edytowano 3 razy
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

przez Głos_w_głowie 11 kwi 2011, 00:17
Dziękuję. Już nie czuję się tak zagubiona w tym wszystkim chociaż nadal boję się iść sama, ale przynajmniej wiem czego się spodziewać :smile:
Głos_w_głowie

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Badziak 11 kwi 2011, 00:19
Dopisałam jeszcze trochę. ;)

przez Głos_w_głowie 11 kwi 2011, 02:02
A czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie i czy psycholog wyśle mnie do psychiatry albo psychoterapeuty jeśli stwierdzi, że sobie nie poradzi? Bo ja mam skierowanie do poradni psychologicznej na razie, czyli do psychologa.
Głos_w_głowie

przez Badziak 11 kwi 2011, 02:18
Do psychiatry nie trzeba skierowania. Co do tego czy psycholog wyśle Cię gdzieś dalej to nie jestem w stanie powiedzieć. Jeśli uzna, że potrzeba Ci fachowa pomoc to powinien.

Wizyta u psychiatry

przez monik1 11 kwi 2011, 18:41
Dzisiaj w koncu rodzice mnie umowili do psychiatry,nadal nie widza powodu bym tam poszla...Tak sie boje.Jak wyglada taka wizyta?
Ostatnio edytowano 11 kwi 2011, 18:45 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Łączę z istniejącym już tematem

1 wizyta u psychiatry....

przez kahir 12 kwi 2011, 01:05
cirka 5 lat temu. Łódź, stara kamienica, zadymiony gabinet z zaciągniętymi żaluzjami, jesień. pan doktor z gęstwy dymu coś do mnie mówi i każe usiąść zapalając kolejnego papierosa. wypalił ich osiem (liczyłem), a ja k***a wtedy miałem natręctwo na punkcie dymu tytoniowego. dostałem Anafranil i - przepraszam za bezpośredniość - nie srałem 8 dni, a moje objawy nasiliły się jakieś 15 razy. kolejny lekarz mniej śmierdział tytoniem, ale baaardzo lubił terapie złożone, dość mocno złożone i leków dostałem istny arsenał. ale nie bójcie się, jeśli Wasz lekarz nie jest z Łodzi i nie pali jak czołg przed rozrządem, to macie szansę na bezproblemowy stolec i szybkie wyleczenie :]
świat jest pełen psychologów.

przez ZaP 26 kwi 2011, 19:24
Cześć:)
Chciałam się przywitać :)
Od dwóch miesięcy tak nagle zaczęłam mieć duszności, itp. Od piątku już czułam sie bardzo źle. I w końcu dzisiaj mi się udało zapisać na jutro na wizytę.
Opowiem jutro jak było. Mam nadzieję że to pomoże
kiedy będę mogła już zacząć się cieszyć
ZaP

przez *Monika* 27 kwi 2011, 01:48
zabolik, Na wizytę u...........?
Odpisz jak przyjdziesz. :D
Obrazek
Główny Moderator

przez ZaP 27 kwi 2011, 16:40
Byłam u lekarza.
Ogólnie zadowolona jestem, dostałam leki i skierowanie na terapię.
Leki nie powiem jakie i nie czytam na razie o nich. Dam sobie 3-4 dni na określenie jakie są. Bo wiadomo jak będę czytać to będzie na pewno źle. Do Pani psycholog jak na razie nie mogę się dodzwonić coby się umówić:/, oczywiście jak najszybciej ;)
I tyle, lekarz miły, troszkę się denerwowałam.
W ogóle tyle ludzi strasznych widziałam, że człowiek od razu się boi:( (przychodnia jest przy szpitalu psychiatrycznym)

Ps. Skopiowałam swoją wypowiedź z tematu o atakach (bo to powinno tutaj być) ale niestety nie wiem jak usunąć ten post stamtąd

A no i byłam u psychiatry :)
ZaP

przez *Monika* 27 kwi 2011, 17:17
zabolik, już usunęłam :D
Obrazek
Główny Moderator

przez ZaP 27 kwi 2011, 20:03
dziękuje :smile:

-- 27 kwi 2011, 20:08 --

a tak a propo już oczywiście przeczytałam swoje ulotki hehe i wszystkie wątki na temat tych leków ;).
Wzięłam już fluoxyn (czy jakoś tak:) i czuję się dobrze. Miałam już początek lęku i jakoś przeszło, może to trochę pomocne było że gości miałam, ale z drugiej strony bardziej się przez to schizowałam. Ale czuję się dobrze po tym leku. No i za jakąś chwilkę będę się brała za cloaxim, ale jak będę szła spać bo troszkę się boję że mnie zwali z nóg.
ZaP

przez Badziak 28 kwi 2011, 13:59
zabolik napisał(a):No i za jakąś chwilkę będę się brała za cloaxim, ale jak będę szła spać bo troszkę się boję że mnie zwali z nóg.

Cloaxim? A co to za lek?

Sortuj wg