Jak powstają emocje

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Jak powstają emocje

przez cinnamon_inspiration 24 maja 2007, 21:47
Wczoraj ciekawą rzecz czytałam w książce "Jutro wzejdzie słońce" o tym jak rodzą się emocje. Bo wszystko moi drodzy przebiega tak:

obiektywne zdarzenie zewnętrzne => nasza subiektywna interpretacja => reakcja układu nerwowego na tę subiektywną interpretację => zmiany biochemiczne w organizmie, które powodują => a) reakcje emocjonalną b) reakcje fizyczną

Wszystko zatem zależy od naszej subiektywnej interpretacji! Podam przykład:

Ania mówi Piotrkowi, że nie chcę się dzisiaj spotkać. Zależnie od tego jaką Piotrek jest osobą i jak interpretuje (czy pozytywnie czy negatywnie) świat, jego reakcje będą takie:

a) Nie chce się ze mną spotkać bo (jego interpretacja) znalazła sobie innego chłopaka (jego reakcja) jestem smutny.
b) Nie chce się ze mną spotkać bo (jego interpretacja) przygotowywuje dla mnie niespodziankę (jego reakcja) jestem wesoły i podekscytowany.

Słowem, to nie zdarzenie sprawia, jak się czujemy, tylko nasza jego interpretacja. I to sie tyczy innych ludzi, jeśli ci mówią złe rzeczy, to jest to tylko subiektywna interpretacja i projekcja ich myśli. Jak ktoś ci powie, że słonie latają, to nie znaczy, że jest to prawda, tak samo, jeśli ktoś ci powie, że jesteś niefajny, to też nie znaczy, że jest to prawda.
Ostatnio edytowano 25 maja 2007, 05:23 przez cinnamon_inspiration, łącznie edytowano 1 raz

przez Estreva 24 maja 2007, 22:25
w sumie to jest racja i dobra interpretacja naszych zachowan...jakze my ludzie(slabe istoty) potrafimy byc piekni pod wzgledem anatomii,zachowania...nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo skomplikowani jestesmy...To jest piekne...w zyciu codziennym tego nie zauwazasz...ale gdy podejdziesz do tego np: z punktu biologii...cos fascynujacego :lol:
Chodźcie do mnie chmury...
Wstańcie jako złowrogi sztorm by rozedrzeć ich na strzępy
Niech osłona nocy zrodzi świadków i zniszczy tych
którzy się oprą, by mnie nie skrzywdzili...
Pozwól krwi, we mnie wezbrać
zapewniając wieczne piękno.

przez nitka 28 maja 2007, 01:03
emocje powstają zdecydowanie za szybko ;)
"To jest szczęśliwy dzień. Bo otworzyłam oczy, poruszyłam ręką, bo mam coś do zrobienia i mogę mówić..."

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Jak powstają emocje

przez Artemizja 01 maja 2015, 06:34
Ciekawy temat, więc go odkopuję. Szkoda, że tak mało osób się tutaj wypowiedziało.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Jak powstają emocje

przez NN4V 01 maja 2015, 07:43
cinnamon_inspiration napisał(a):Wczoraj ciekawą rzecz czytałam w książce "Jutro wzejdzie słońce" o tym jak rodzą się emocje. Bo wszystko moi drodzy przebiega tak:

obiektywne zdarzenie zewnętrzne => nasza subiektywna interpretacja => reakcja układu nerwowego na tę subiektywną interpretację => zmiany biochemiczne w organizmie, które powodują => a) reakcje emocjonalną b) reakcje fizyczną

Zdarzenie (niekonieczne) -> pobudzenie fizjologiczne (a więc zmiany biochemiczne i reakcja fizyczna) -> interpretacja pobudzenia - > emocja.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

Sortuj wg