poczucie własnej wartości, samoocena, pewność siebie itp

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

poczucie własnej wartości, samoocena, pewność siebie itp

przez marmarc 17 maja 2007, 12:03
Uprzejmie proszę o wpisywanie swoich pomysłów na to jak podnieść, albo tylko utrzymać poczucie własnej wartości, samoocenę, pewność siebie na poziomie koniecznym do normalnego życia wśród ludzi.
Oczywiście nie czekam na porady typu kup nowego mercedesa, zmień kochankę, zostań posłem itp.

przez Tygryska 17 maja 2007, 14:26
- doceniać małe sukcesy, nagradzać się za nie
- dbać o siebie (o ciało i o duszę)
- dać sobie prawo do popełniania błędów, do słabosci, niewiedzy i zmęczenia
- przyglądać się innym- oni tez wcale nie są idealni i tez się denerwują
- zadbać o swój rozwój wszytsko jedno w jakiej dziedzinie ale żeby iść do przodu
- zaakceptować swój brak przebojowości, pewności siebie

Pewność siebie

przez lady*k 19 maja 2007, 20:13
W wielu waszych postach znalazłam stwierdzenie, że żeby było lepiej potrzebna jest pewność siebie. Super, pytanie tylko.. jak ją zyskać..
>>>Niech z szyb zostanie pył..

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez marmarc 19 maja 2007, 21:15
założyłem taki wątek w dziale >>Psychologia<<

przez Mizer 19 maja 2007, 21:16
pieprze to stwierdzenie- pewność siebie.

idiotyzm.

nie ma człowieka, który jest wszędzie taki pewny.

zależy od roli, w której sie znajduje.

szukaj swojej roli i ją powoli opanowywuj
Ciesz się każdym dniem bo nigdy nie wiadomo, kiedy na Twój dom może najechać ciężarówka z gnojem.

przez marmarc 19 maja 2007, 21:16
wiesz Mizer - ale problem jest kiedy ta pewność siebie jest tak niska, że właściwie nie ma żadnej roli, tzn. każda rola nas przerasta, jeśli tylko jest choćby tylko cień szansy, że zostaniemy przez kogoś ocenieni, nie mówiąc, że ten ktoś miałby nad nami jakąs władzę czy autorytet. Wtedy jest niemżliwa jakakolwiek praca a czasem jakakolwiek interakcja społeczna. Pytajac o metody podnoszenia poziomu pewności siebie, nie zamierzam zostać prezesem czy ochroniarzem w agencji towarzyskiej. Wydaje mi się, że niski poziom pewności siebie czy samooceny objawia się u mnie fobią społeczną czy czymś podobnym, co sprawia że czasami czuję opór i lęk np. przed wejściem do sklepu w którym nigdy nie byłem itp. Myślę, że utrzymywanie jakiegoś minimalnego poziomu pewności siebie, tak żebym mógł w miarę "normalnie" funkcjonować wsród ludzi, to jest sprawa mojego społecznego życia lub śmierci. NIe wiem czy można jednoznacznie stwierdzić, że fobia społeczna polega na chronicznym niskim poziomie samooceny, ale jakiś ścisły związek dostrzegam - może jest tak, że częsty stres na jaki naraża nas fobia, jest przyczyną spadku pewności siebie, jednocześnie jest u mnie coś nie tak z mechanizmami odbudowywania tego poczucia własnej wartości . Tak czy siak, myślę że zwykle gdy odczuwam objawy fobii społecznej, mam tego czegoś za mało.

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 8:51 am ]
widziałem reklamę książki :
Anselm Grün OSB
Rozwijać POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI - przezwyciężać bezsilność. PORADNIK!!!
Autor jest katolickim zakonnikiem, benedyktynem. Jak ją kupię to opiszę co tam można wyczytać.

przez yoyo 11 cze 2007, 13:21
Kasienka125 napisał(a):że jestem nikim, do niczego się nie nadaję, że jestem głupia i zła

myślę, ze najlepiej znaleźć w sobie psaję, hobby, coś w czym jest się naprawdę dobrym, coś co się lubi. Żeby mieć choć jeden taki przyjemny dowód, który "poklepie" nas po plecach i wywoła uśmiech i zadowolenie.
I nie chcę płakać, Panie mój
Uczyń bym była z kamienia
I pozwól mi, pozwól mi spróbować jeszcze raz
Jeszcze raz....

przez Higi 11 cze 2007, 13:35
Ja na przykład nie mogę sobie znaleźć czegoś w czym jestem dobra... dlatego nie mam hobby. Czuję się beznadziejna pod każdym względem. Ja poprostu wiem, że nie jestem dobra w niczym.... ;/
Ryla hira evet ra hira mir lumine... chciałabym w to wierzyc

przez yoyo 12 cze 2007, 21:41
Kasienka125 napisał(a):Czasem czyjś niewielki, nie przemyślany komentarz ma na mnie negatywny wpływ...

taaak, i zostaje może na długo w pamięci jak u mnie :?: :roll:
I nie chcę płakać, Panie mój
Uczyń bym była z kamienia
I pozwól mi, pozwól mi spróbować jeszcze raz
Jeszcze raz....

przez nitka 12 cze 2007, 23:42
moj sposob na podniesienie samooceny latem....nie pokazywać nóg ;)
"To jest szczęśliwy dzień. Bo otworzyłam oczy, poruszyłam ręką, bo mam coś do zrobienia i mogę mówić..."

Sortuj wg