poczucie własnej wartości

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez elo 16 wrz 2016, 16:44
mark no widze ze czytanie ze zrozumieniem kuleje mocno

elo napisał(a):a wiec nie jest to to samo co opinia na temat moich zdolnosci/umiejetnosci i jesli dajmy na to mam wysokie pww nie oznacza to z miejsca ze uwazam sie za super hiper madra/zdolna/piekna/elokwetna persone
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

przez Exsul 16 wrz 2016, 17:23
elo napisał(a):gdybys przeczytal troche moich postow wiedzialbys ze nie uzalezniam swego pww od wyznan milosnych randomow z for internetowych

Obrazek

Obrazek

( :D )

przez tomek83 30 lis 2016, 20:26
A co mówią terapeuci o sytuacji, gdy kogoś nie kocha zupełnie nikt i ten ktoś nie chce się porównywać z innymi osobami (bo nie ma z czym "startować"). Czy wtedy już psychoterapia przyznaje mu bezwartościowość, czy jeszcze nie?

Edit: znalazłem potencjalną odpowiedź. Z braku takiej kochającej pacjenta osoby wmawiają pacjentowi, że Bóg go kocha, bo nie da się tego zweryfikować.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez _Req_ 30 lis 2016, 21:26
Caly czas te same tematy i za kazdym razem startuja od 0.
Poczucie wlasnej wartosci to nie to samo co wiara we wlasne sily....
Pww odnosi sie tylko i wylacznie do uczuc wiec nie wiem czemu uzywacie porownan zwiazanych z umiejetnosciami...
Ale jak juz porownywac umiejetnosci to czemu nie....
1.radca prawny
2. murarz
3. slusarz
4. piekarz
5. informatyk
6. ekonom
Kto z nich w takim razie powinien miec wysokie pww a kto nie?
Pww jest zwiazane tylko i wylacznie z uczuciami do siebie i do innych ludzi oraz z ich uczuciami do nas. Jesli ktos wyszedl z rodziny w jakis sposob patologicznej trudno mu zrozumiec i znalezc droge do tego by swoje pww podniesc.
Wiara we wlasne sily okresla to co potrafimy i jak. jesli czlowiek potrafi obiektywnie ja ocenic( trudno tu o subiektywizmie mowic, bo jesli cvhodzi o umiejetnosci w jakiejkolwiek dziedzinie latwo ocenic i zaklasyfikowac sie odpowiednio do poziomu umiejetnosci) to wszystko jest dobrze, jesli nie tez sie nic nie dzieje poza tym ze uchodzi za nadetego bufona....
Kiedy ambicja doradza nam wznieść się ponad proste zasady moralne, strzeżone przez ubogich duchem, zamiast obrać je wśród zmienności za igłę kompasu, niszczeje to, co jedynie może okupić nasze szaleństwa i błędy, miłość.

przez mark123 30 lis 2016, 21:48
Opinia na temat siebie może wpływać na poczucie własnej wartości.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez _Req_ 30 lis 2016, 22:09
Opinia na swoj temat jest budowana na podstawie pww i wws. Wiec ani pww ani wws nie zmienisz na podstawie opinii o sobie. Za to podnoszac ktorekowiek z nich podniesiesz ogolna opinie na swoj temat.
Pww jest bezinteresowne i niezalezne. Wws jest powiazane i zalezne.
Dlatego duzo jest osob ktore nie maja wysokiego pww, bo jesli jest niezalezne trudno je w namacalny sposob okreslic( uwazam ze nawet nie jest to mozliwe) i nad nim pracowac.

Tomek a co wmawiaja ateiscie?;p
Kiedy ambicja doradza nam wznieść się ponad proste zasady moralne, strzeżone przez ubogich duchem, zamiast obrać je wśród zmienności za igłę kompasu, niszczeje to, co jedynie może okupić nasze szaleństwa i błędy, miłość.

przez mark123 30 lis 2016, 22:26
No dobra, to w takim razie u różnych ludzi różnie to działa (ale nie mam pojęcia dlaczego).
Niektórzy opinie na swój temat mogą zmieniać w dowolnym momencie, jeśli uznają to za słuszne. A długotrwałe utrzymywanie danej opinii na swój temat może u nich wpłynąć na zmianę poczucia własnej wartości.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez _Req_ 30 lis 2016, 23:32
hmmm... ja tam nie wiem czy utrzymywanie pewnej opinii na swoj wlasny temat ktora nie jest zgodna z rzeczywistoscia korzystnie wplywa na czlowieka. To tak troche na zasadzie Couego wmawiasz sobie cos dopoki w to nie uwierzysz... ale w tym przypadku wczesniej czy pozniej sie sypnie.
Czemu uwazam ze to tylko wmawianie?
Piszesz ze opinie o sobie mozna zmieniac w dowolnym momencie jesli jakies bodzce Ci to podpowiedza. Mozliwe ze w jakims stopniu tak jest ale wg. mnie roznica jest tak znikoma ze wrecz niezauwazalna. Mysle tak poniewaz nasza sfera uczuciowa jest dosc stabilna( to w jaki sposob postrzegamy uczucia i jak je przekazujemy), podobnie umiejetnosci, ktore nabywamy czy tez traca sie w dosc duzym przedziale czasowym. Jezeli zmienia sie zdanie o sobie radykalnie i w duzym stopniu to cos jest nie tak. Swiadczy o duzej niestabilnosci emocjonalnej. Duza niestabilnosc zas o braku lub bardzo niskim pww.
Nie potrafie tez powiedziec jak to jest dokladnie bo moja opinia o sobie jest bardzo stabilna i nie moglem nigdy stwierdzic wiekszych wahan.
Wysokie pww jest wg. mnie najwazniejszym czynnikiem ksztaltujacym czlowieka. Wws ma to do siebie iz w przeciagu naszego zycia umiejetnosci nasze rozwijaja sie i zanikaja (taka jest kolej rzeczy) a pww zostaje i pomaga te zmiany zaakceptowac.
U ludzi w podeszlym wieku bardzo dobrze widac ktory z nich mial(ma) wysokie pww a ktory niskie i tylko sie oszukiwal.
Na koniec zostajesz tylko "Ty" i niewiele wiecej.. wiec jesli swoja opinie buduje sie na umiejetnosciach, mozna sie spodziewac masywnych problemow na starosc.

przez mark123 30 lis 2016, 23:52
U mnie radykalna zmiana opinii o sobie wzięła się z tego, że się "obudziłem", po prostu nagle dostrzegłem, jaka jest prawda. Ale jeszcze przez kilka miesięcy miałem bardzo wysokie poczucie własnej wartości, potem zaczęło poddawać się ono mojej opinii.

przez 0xNear wczoraj, 01:24
Pomimo że jestem gównem nikt na mnie nie liczył tak naprawdę w życiu, więc się nie przejmuję tym. Nie mam dla kogo mieć samooceny.
Poczucie własnej wartości polega na tym dla mnie w inny sposób na tym, że chcę być najlepszy w czymś co robię i jako człowiek. Żeby nikt nie musiał prze ze mnie cierpieć.
Wiem że to niemożliwe więc redukuję do minimum aby zapewnić sobie pewną sferę komfortu.
Eat(0xDEADBEEF);

przez _Req_ wczoraj, 19:51
Hmmm... nie wiem juz jak mam wam to wytlumaczyc, moze dlatego jest to takie trudne ze wystepuje w zlozeniu slowo "wartosc".
W tym przypadku wartosci tej nie mierzy sie tym co potrafisz zrobic, chodzi tylko o to zeby zdac sobie sprawe ze moje istnienie jest cos a najlepiej duzo warte. Tylko ludzie ktorzy potrafia wylaczyc ocenianie i porownania potrafia je miec jak rowniez napelniac nim innych.
Wiara w siebie czy tez wiarta we wlasne sily to jest to co powoduje ze oceniamy a oceniajac chcemy byc w tym czy tamtym lepsi.
Byc lepszym czlowiekiem ... tego nie rozumiem wcale.. nie wystarczy byc czlowiekiem? Takie to zle zalozyc ze inni ludzie sa tyle samo warci jako ludzie? Chociaz w historii pojawiaja sie "nadludzie" ale czy oni dobrzy byli? Nie bede mial dwoch glow ani czterch rak, nawet dwoch czlonkow nie bede miec;p wiec czemu i w jaki sposob mam byc lepszy niz drugi czlowiek?
Moge byc coraz lepszy w swoim zawodzie lub hobby, nawet przez jakis czas najlepszy na swiecie, ale to juz nie jest pww tylko wws.
Najczestszym przypadkiem spadku oceny samego siebie jest dojscie do wniosku ze obojetnie czego bym nie osiagnal jak wysoko bym nie zaszedl nie czuje satysfakcji. Dzieje sie tak u ludzi ktorzy nie maja i nigdy nie mieli kontaktu z osobami ktore akceptowaly i docenialy ich obecnosc.Tacy ludzie nie maja "ja", zyja tylko zyciowymi osiagnieciami. Nie ma osoby, sa tylko "czyny". Marionetki z ktorych cieszy sie kazde panstwo. Ocena jest bardzo dobra dla postepu wiec rzady od wielu lat pracuja nad tym by ludzi od malego ksztaltowac w taki sposob nowe pokolenia aby nie zaprzestawaly wyscigu w byciu najlepszym bo z tego korzystaja. Traca na tym tylko zwiazki i rodziny.
Mam kilku znajomych ktorzy przez kariere i zarabianie pieniedzy stracili rodziny. Zaden z nich nie jest szczesliwy, zaden z nich nie posiada wysokiego pww.
Nigdy go nie posiadali. Szukajac go wpadli w kociol uwazajac ze ich wartosc dla rodziny bedzie wyzsza jesli osiagna duzo i jeszcze wiecej.
Co sie stalo? Ich wartosc dla rodziny spadla, byli tylko maszynka do zarabiania pieniedzy i niczym wiecej, sami sie do tego zredukowali.
Potrafili dawac rozne rzeczy ale nigdy siebie samego.
Prawdziwe "ja" mieszka w sferze uczuc, warto zdac sobie sprawe z tego ze druga osoba jest przy tobie nie dla tego ze chce cos od Ciebie tylko ze chce Ciebie. Jesli koncentrujesz sie na tysiacu rzeczy ktore mozesz dla kogos zrobic braknie Ci czasu na to zeby dac siebie.

Ocena ogolna spada bo obojetnie co nie zostanie osiagniete przez Ciebie nie dociera do sfery emocjonalnej(bo dla niej to bez znaczenia),
nie zostaje ona zaspokojona i po jakims czasie wszystko o co sie staram po pierwsze powoduje zmeczenie a po drugie nie przynosi zadnej ulgi i zadowolenia. Niejednokrotnie czuje sie pustke i bezsensownosc wszystkiego a chcialoby sie czegos innego. Nie tylko chcialo ale oczekiwalo sie... i nagle czlowiekowi spada ocena wlasna bo nie potrafi osiagnac tego co zamierzyl, czyli zaspokoic sie emocjonalnie.

przez NN4V wczoraj, 20:40
_Req_ napisał(a):...Prawdziwe "ja" mieszka w sferze uczuc, warto zdac sobie sprawe z tego ze druga osoba jest przy tobie nie dla tego ze chce cos od Ciebie tylko ze chce Ciebie....

1. Niezależnie czego chce Twoja obecność zaspokaja takie, czy owakie, potrzeby - a więc kontakt ma znamiona transakcji. Nie jest istotnym, czy są to potrzeby emocjonalne, czy poza-emocjonalne. Następuje wymiana dóbr, usług i zasobów.
2. Poczucie wartości jest stanem emocjonalnym, który może być zbudowany na racjonalnym i zdystansowanym stosunku do siebie. Bajki budowane na bliżej nieokreślonych sformułowaniach jak "prawdziwe ja" (bo które jest nieprawdziwe) raczej niczemu nie służą.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

przez _Req_ wczoraj, 21:02
ad 1.
Nawet jesli jakiekolwiek potrzeby sa przy okazji zaspokajane, druga osoba nie jest mi do niczego potrzebna. Ja chce z nia byc.Wiec wymiana "dobr i uslug" nie wynika z zapotrzebowania na nie.

ad 2.
Emocje to stan irracjonalny i zdystansowanie sie do nich nie spowoduje najmniejszej zmiany w nich. Twoja teoria jest troche na wyrost przynajmniej dla mnie.
Sformuowania "prawdziwe ja" uzylem do okreslenia tego co kazdego czlowieka charakteryzuje, tego co tworzy uczucia i kieruje tokiem myslenia kazdego. Nic nie powie wiecej o Tobie niz reakcje pod wplywem silnych emocji, kiedy pusci fasada i nie bedziesz myslec o kontrolowaniu siebie.
Nie jest to namacalne ale i wplywu na to sie nie ma.

Sortuj wg