Co stanowi o wartości człowieka?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Druid 03 mar 2016, 12:31
NN4V napisał(a):
Druid napisał(a):.... Chciałabym być ładna, zdrowa, mądra i bogata, ale nie chciałabym być oceniana jako wartościowa przez pryzmat tych cech...

Przez pryzmat czego chciałabyś?
Za wartościowe cechy (ogólnie, nie twierdzę, że je posiadam) uważam między innymi szczerość, asertywność, zdolność do stworzenia przyjacielskiej relacji bez dominacji i uległości

Druid napisał(a):.... To jest dla mnie - bo załóżmy, mam ambicje, chcę być najlepszą wersją siebie, podobać się sobie i dobrze się czuć sama ze sobą - nie dla innych. Jeśli miałabym być wartościowa w oczach innych tylko dlatego, że mam miliony na koncie, wyglądam jak gwiazda Hollywood, wspieram fundacje ratujące chore dzieci, siedzę z nosem w książkach i noszę ubrania szyte na miarę - to ja podziękuję za szacunek bazujący na szacowaniu. Posiadanie wyżej wymienionych cech nie gwarantuje, że inni będą się czuć dobrze w moim towarzystwie.

Nic tego nie gwarantuje. Co więcej - jedni "inni" mogą czuć się przy Tobie inaczej niż inni "inni", a Ty nie masz na to żadnego wpływu.
Mam wpływ na to, czy się umyję i wyperfumuję, czy dla odmiany pójdę między ludzi śmierdząc; czy utrzymuję kontakt wzrokowy o umiarkowanym natężeniu, czy bezczelnie się na kogoś gapię lub opuszczam wzrok itp. Jeszcze zanim się odezwę, wpływam na najbliższe otoczenie mową ciała.
Druid

przez Bonus 03 mar 2016, 14:44
Druid napisał(a):
NN4V napisał(a):
Druid napisał(a):.... Chciałabym być ładna, zdrowa, mądra i bogata, ale nie chciałabym być oceniana jako wartościowa przez pryzmat tych cech...

Przez pryzmat czego chciałabyś?
Za wartościowe cechy (ogólnie, nie twierdzę, że je posiadam) uważam między innymi szczerość, asertywność, zdolność do stworzenia przyjacielskiej relacji bez dominacji i uległości

Druid napisał(a):.... To jest dla mnie - bo załóżmy, mam ambicje, chcę być najlepszą wersją siebie, podobać się sobie i dobrze się czuć sama ze sobą - nie dla innych. Jeśli miałabym być wartościowa w oczach innych tylko dlatego, że mam miliony na koncie, wyglądam jak gwiazda Hollywood, wspieram fundacje ratujące chore dzieci, siedzę z nosem w książkach i noszę ubrania szyte na miarę - to ja podziękuję za szacunek bazujący na szacowaniu. Posiadanie wyżej wymienionych cech nie gwarantuje, że inni będą się czuć dobrze w moim towarzystwie.

Nic tego nie gwarantuje. Co więcej - jedni "inni" mogą czuć się przy Tobie inaczej niż inni "inni", a Ty nie masz na to żadnego wpływu.
Mam wpływ na to, czy się umyję i wyperfumuję, czy dla odmiany pójdę między ludzi śmierdząc; czy utrzymuję kontakt wzrokowy o umiarkowanym natężeniu, czy bezczelnie się na kogoś gapię lub opuszczam wzrok itp. Jeszcze zanim się odezwę, wpływam na najbliższe otoczenie mową ciała.

Myślę, że wartość człowieka wynika z jego charakteru, z osobowości.
A co za tym idzie?
Dobre postępowanie, moralne postępowanie, uczciwość, prawdomówność.
No i ważne jest też to, żeby chcieć być wartościowym.

przez warrior11 03 mar 2016, 14:49
Zgoda,tylko,że dzisiaj bycie wartościowym i prawdziwe wartości nie są modne
Wolność kocham i rozumiem..wolności oddać nie umiem.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ego 03 mar 2016, 20:47
Evia napisał(a):Synonimem "wartościowego" może być słowo "przydatny"
Teraz powinno być już jasne jak miałkie są frazesy o wyidealizowanych wartościach :?

Kajetan P. nie potwierdza... ofiara była przydatna w procesie samodoskonalenia osobowościowego, ale do pokazania, że nie jest warta więcej jak świnia w rzeźni, w związku z tym, można ją analogicznie potraktować. :xD
ego

przez Bonus 03 mar 2016, 21:20
warrior11 napisał(a):Zgoda,tylko,że dzisiaj bycie wartościowym i prawdziwe wartości nie są modne

A dlaczego nie jest to modne w dzisiejszych czasach?
To "bycie nie wartościowym" się lepiej opłaca?
Lepiej być: złodziejem, kłamać, oszukiwać innych, robić z kogoś głupiego, nie szanować się, bo to bardziej modne? Tylko ciekawe, czy na czymś takim długo się zajedzie?
To zawsze jest na krótką metę. Każde złodziejstwo, oszustwo i przekręty, po pewnym czasie ujrzą światło dzienne.
Każde złe postępowanie będzie piętnowane, krytykowane, a to potem obraca się przeciwko tej osobie, która tak czyni. To jest kwestia czasu.

przez cozicozicozi 03 mar 2016, 21:23
Bonus napisał(a):
warrior11 napisał(a):Zgoda,tylko,że dzisiaj bycie wartościowym i prawdziwe wartości nie są modne

A dlaczego nie jest to modne w dzisiejszych czasach?
To "bycie nie wartościowym" się lepiej opłaca?
Lepiej być: złodziejem, kłamać, oszukiwać innych, robić z kogoś głupiego, nie szanować się, bo to bardziej modne? Tylko ciekawe, czy na czymś takim długo się zajedzie?
To zawsze jest na krótką metę. Każde złodziejstwo, oszustwo i przekręty, po pewnym czasie ujrzą światło dzienne.
Każde złe postępowanie będzie piętnowane, krytykowane, a to potem obraca się przeciwko tej osobie, która tak czyni. To jest kwestia czasu.

przez warrior11 04 mar 2016, 15:01
Bonus,
Nie jestem przeciwnikiem wartości i generalnie się z Tobą zgadzam,ale też jestem realistą,
obserwuję dzisiejszy świat i widzę,że tutaj rządzą często inne "trendy"
Wolność kocham i rozumiem..wolności oddać nie umiem.

przez Bonus 04 mar 2016, 19:17
warrior11 napisał(a):Bonus,
Nie jestem przeciwnikiem wartości i generalnie się z Tobą zgadzam,ale też jestem realistą,
obserwuję dzisiejszy świat i widzę,że tutaj rządzą często inne "trendy"

I tutaj też się z Tobą zgadzam, ponieważ ja również widzę, co się teraz dzieje w społeczeństwie.
Ale tym się nie można sugerować "bo taka jest teraz moda. Inaczej się teraz zachowują ludzie, to trzeba postępować tak samo".
Zawsze powinno się robić coś zgodnie ze swoim sumieniem, a nie wbrew sobie.
Uwierz mi, że jeśli niektórzy ludzie postępują źle, niemoralnie, niesprawiedliwie, krzywdząc innych, to ich, kiedyś spotka to samo.
Bo ja wierzę w jakąś sprawiedliwość i każdy, kto niewłaściwie się zachowuje, kto krzywdzi innych, moralna kara go za to spotka. Prędzej czy później, ale będzie ukarany.
To jest tylko takie, głupie myślenie, obecnego pokolenia.
Ale niewłaściwe postępowanie, w jakikolwiek sposób, zawsze jest do czasu i może to spotkać się z odwetem.

przez elo 05 mar 2016, 08:11
dobre serducho
(tak po prostu)
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

przez Bonus 05 mar 2016, 17:24
Uważam, że jeśli nie będzie się wartościowym wobec siebie i wobec innych, to z czasem źle się na tym wyjdzie.
Ktoś może naiwnie myśleć, że takie postępowanie jest dobre dla kogoś, ale z czasem się przekonuje, że tak nie jest.
Zawsze, po pewnym czasie będą konsekwencje złego postępowania.
Także, to się nie opłaca.
No ale ludzie mają swoją wolę i sami, na własną odpowiedzialność robią, różne rzeczy. Jeśli ktoś ma sumienie ( a nie każdy je ma ), to myślę, że kiedyś kogoś to sumienie ruszy.
Ja mam sumienie i uczucia.
Psychologia uczy nas myślenia i mądrego postrzegania świata.

przez neon 05 mar 2016, 20:58
W tych czasach najbardziej przyciągająca jest siła, i prawdopodobnie piękno, szczególnie piękne kobiety. Na ludzi z dobrym sercem też jest zapotrzebowanie, ale najcześciej pisane jest to jako słabośc.

Nie łudźmy sie że sumienie jest czymś ważnym, co decyduje o losie tego świata. Gdyby tak było pieniądz niebył by tym, co go napędza, a jest.
świat lubi znieczulić
trzeba żyć nieustannie goniąc sny.

przez Bonus 05 mar 2016, 21:22
neon napisał(a):W tych czasach najbardziej przyciągająca jest siła, i prawdopodobnie piękno, szczególnie piękne kobiety. Na ludzi z dobrym sercem też jest zapotrzebowanie, ale najcześciej pisane jest to jako słabośc.

Nie łudźmy sie że sumienie jest czymś ważnym, co decyduje o losie tego świata. Gdyby tak było pieniądz niebył by tym, co go napędza, a jest.

No i właśnie dlatego, świat staje się coraz gorszy.
Bo tam, gdzie chodzi o zyski i pieniądze, sumienie, uczucia i wartości się nie liczą. Ja sobie w ogóle nie wyobrażam, jak można żyć w takiej obłudzie, nie mając sumienia, nie okazując komuś uczuć...
Tacy ludzie są podli!
Pieniądze i rzeczy materialne nie są najważniejsze. Za pieniądze nie kupi się wszystkiego.

przez neon 06 mar 2016, 16:56
Pieniądze nie są najważniejsze ale bez nich nie utrzymasz kobiety przy sobie. Zejdzmy na ziemie.
świat lubi znieczulić
trzeba żyć nieustannie goniąc sny.

przez wiejskifilozof 06 mar 2016, 18:52
neon napisał(a):Pieniądze nie są najważniejsze ale bez nich nie utrzymasz kobiety przy sobie. Zejdzmy na ziemie.

Dokładnie tak.Jak pisze Neon.Ja jestem tego przykładem.

Sortuj wg