Jak dyskutować z ludźmi?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 19:39
No bo chłopak doszedł do wniosku ze zycie nie ma sensu, a Ty mu sugerujeesz podszkolić sie w sztuce prowadzenia sporów. Tak sobie jakos pomyslalem.
nadmiar optymizmu obwieszcza zbliżającą sie rozpacz

Jak dyskutować z ludźmi?

przez TruchłoBoga 06 paź 2015, 19:42
Ale temat brzmi JAK DYSKUTOWAĆ Z LUDŹMI kuchwa.. Co ty, ślepy jak Stevie Wonder?
TruchłoBoga

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Mistrz Gry 06 paź 2015, 19:43
Sugerowała bo pisałem o problemie z dyskusją i już nie wiem czy to ze mną jest coś nie tak, czy ze społeczeństwem.

A życie nie ma sensu i nie sądzę żeby ktoś udowodnił, że jest inaczej. Z tego co się orientuję definicja sensu jest ludzką koncepcją mentalną, która nie ma odzwierciedlenia w niczym z przyrody.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Łapa 06 paź 2015, 19:44
Mistrz Gry napisał(a):Łapa dużo czytam, (...)
Nietzsche udowodnił, że życie nie ma sensu i stworzył filozofię, która ma nadać sens (Dążenie do stania się nadczłowiekiem).

Ahaaa... Czyli fascynacja Nietzschem. Nie martw się, każdy interesujący się filozofią przechodzi to w wieku nastoletnim, potem zwykle to mija na rzecz nieco bardziej dojrzałych systemów filozoficznych. Szkoda, że masz już 26 lat i dalej tym biednym migrenowcem się zachwycasz.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 19:49
TruchłoBoga napisał(a):Ale temat brzmi JAK DYSKUTOWAĆ Z LUDŹMI kuchwa.. Co ty, ślepy jak Stevie Wonder?

No tak, ale jednak wygrał temat sensu życia i on tu jest ciagle podnoszony. No ale pomyliłem sie, mój błąd. Przeciez sam brak umiejetnosci romawiania z ludzmi, moze wynikac własnie z tego poczucia bezsensu.
Ostatnio edytowano 06 paź 2015, 19:50 przez neon, łącznie edytowano 1 raz

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Mistrz Gry 06 paź 2015, 19:50
Łapa, a co polecisz? Interesuję się filozofią od niedawna, odkąd zacząłem szukać sensu życia. Wcześniej oddawałem się hedonizmowi, ale mi się to znudziło. Uważam, że filozofia Nietzschego jest nie do obalenia i daje dużą dowolność do tworzenia własnego sensu.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Łapa 06 paź 2015, 19:57
Mistrz Gry napisał(a):Łapa, a co polecisz? Interesuję się filozofią od niedawna, odkąd zacząłem szukać sensu życia. Wcześniej oddawałem się hedonizmowi, ale mi się to znudziło. Uważam, że filozofia Nietzschego jest nie do obalenia i daje dużą dowolność do tworzenia własnego sensu.

To nie jest ani temat, ani forum odpowiednie na dyskusje z gatunku "co byś polecił do czytania z filozofii", wiec nie odpowiem. Zarówno filozofia hedonistyczna jak i filozofia nadczłowieka to, niestety, przedszkole.

// No niech będzie, że wiek młodzieńczy, a nie przedszkole.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 19:59
Mistrz Gry napisał(a):Łfilozofia Nietzschego jest nie do obalenia i daje dużą dowolność do tworzenia własnego sensu.

Zeby tworzyc sens własnego swiata raczej nie potrzebny jest do tego Nicze, ważne jest to, co Ty czujesz. Jeżeli głeboko czujesz ze swiat nie ma sensu, nic nie poradzą tutaj mądrosci filozofów.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez TruchłoBoga 06 paź 2015, 20:00
Łapa napisał(a):
Mistrz Gry napisał(a):Łapa, a co polecisz? Interesuję się filozofią od niedawna, odkąd zacząłem szukać sensu życia. Wcześniej oddawałem się hedonizmowi, ale mi się to znudziło. Uważam, że filozofia Nietzschego jest nie do obalenia i daje dużą dowolność do tworzenia własnego sensu.

To nie jest ani temat, ani forum odpowiednie na dyskusje z gatunku "co byś polecił do czytania z filozofii", wiec nie odpowiem. Zarówno filozofia hedonistyczna jak i filozofia nadczłowieka to, niestety, przedszkole.

// No niech będzie, że wiek młodzieńczy, a nie przedszkole.

Nie ma żadnego zakazu, autor tematu zadał ci normalne pytanie. Najpierw wjeżdżasz na jego pogląd, a potem nie dajesz nic w zamian, dalej używając tylko prześmiewczych epitetów co do filozofii np. Nietzschego. To jest wg. mnie przedszkole.
TruchłoBoga

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Evia 06 paź 2015, 20:07
Łapa napisał(a):To nie jest ani temat, ani forum odpowiednie na dyskusje z gatunku "co byś polecił do czytania z filozofii", wiec nie odpowiem. Zarówno filozofia hedonistyczna jak i filozofia nadczłowieka to, niestety, przedszkole.

Tylko, że nie każdy jest studentem/absolwentem filozofii (i nie ma takich zamiarów) więc nie wiem skąd taka postawa
To chyba normalne, że osoba, która nie zajmuje się tym na co dzień, będzie zaczynała od przedszkola
I skąd też słowo "niestety"
Powinno się pomijać przedszkole i od razu skoczyć na studia? :D

Jak dyskutować z ludźmi?

przez my_name 06 paź 2015, 20:09
Nie wiem, czy jest jedna recepta na dyskusję. Mam wrażenie, że no forach internetowych występuje nadreprezentacja ludzi nerwowych. Może trzeba dopasować miejsce do tematu dyskusji, np. z sensem życia iść na forum filozoficzne. Wybór rozmówcy też ma znaczenie. Jak mamie powiem, że życie jest bez sensu, to będzie próbowała zmienić temat, bo sobie od razu wyobraża, że się powieszę z tego powodu, czy coś takiego. Za to z bratem mogę sobie o tym na luzie pogadać.
Jest tu już jakiś wątek o sensie i bezsensie?

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Mistrz Gry 06 paź 2015, 20:10
TruchłoBoga dzięki, wyręczyłeś mnie tą wypowiedzią :)

neon filozofia Nietzschego daje psychiczny komfort przy ustalaniu własnego sensu, bo podważa logicznie istnienie zewnętrznego sensu jako właściwości przypisanej światu. Może Łapa jako filozof wie więcej na ten temat i mnie poprawi, ale Nietzsche do mnie po prostu przemawia.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Łapa 06 paź 2015, 20:17
TruchłoBoga czuję się wywołany przed tablicę, więc polecam:
Platona, Arystotelesa, Stoików, Cyników, Epikurejczyków, Buddę
potem: Tomasza, Dunsa, Aweroessa i filozofię arabską, filozofię żydowską
potem: Kartezjusza, Kanta, Nietschego, Hegla, Jaspersa, Kirkegaarda
potem: Sartrea, Marksa, Wittgensteina, Froma, Kołakowskiego

To jest, rzekłbym elementarz. Po jednej, dwóch książeczek z każdego z autorów plus z 5 książek propedeutycznych. I wtedy możemy rozmawiać, wtedy możemy wybierać.

Już nie ma przedszkola?

Jak dyskutować z ludźmi?

przez TruchłoBoga 06 paź 2015, 20:18
Mistrz Gry napisał(a):TruchłoBoga dzięki, wyręczyłeś mnie tą wypowiedzią :)

neon filozofia Nietzschego daje psychiczny komfort przy ustalaniu własnego sensu, bo podważa logicznie istnienie zewnętrznego sensu jako właściwości przypisanej światu. Może Łapa jako filozof wie więcej na ten temat i mnie poprawi, ale Nietzsche do mnie po prostu przemawia.

Tak naprawdę nawet braku sensu nie możesz brać za pewne, w zasadzie niczego, co wychodzi poza naszą wiedzę nie można brać za pewne. Nie wiemy, co jest po śmierci, chociaż najsłuszniejsza dla mnie i pewnie ciebie wydaje się być teoria mówiąca o tym, że po śmierci jest to, co przed narodzinami, czyli nic. Ja zostawiam sobie mały margines na prawdopodobieństwo innych opcji, które wymyślił sam człowiek dzięki swojej wyobraźni.

Ja jako jednostka zdaje się nieco schorowana nie jestem w stanie iść za hedonizmem, a teoria nadczłowieka jest ciekawa, ale łatwo ją nadinterpretować.. Jak z Koranem, hehe. Żyję bez zmartwień, że robię coś nie tak i ktoś może mnie ocenić, nikt mi nie będzie mówił, jak mam żyć, dążę do wyleczenia i pełnej satysfakcji, która nie oznacza tylko dążenia do niskich lotów przyjemności, ale także nagromadzenia wiedzy i ćwiczenia intelektu.

Łapa: Nie, teraz już nie ma, wnioskuję, że zareagowałeś w taki sposób biorąc Mistrza Gry za trolla, ale nie była to w mojej opinii odpowiedź godna człowieka filozofii, teraz już tak :D
TruchłoBoga

Sortuj wg