Jak dyskutować z ludźmi?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Mistrz Gry 06 paź 2015, 16:21
Cześć, chciałbym się dowiedzieć czy robię coś źle, bo ręce mi opadają kiedy próbuję się z kimś niezgadzać i ta osoba odpowiada. Czy to normalne, że ludzie uciekają od meritum, odpowiadają chaotycznie, a potem zarzucają brak czytania ze zrozumieniem albo brak wiedzy? Sami tej wiedzy nie podają zostawiając to tak jakby oni byli ekspertami i muszę im wierzyć na słowo, a jeśli nie to znaczy, że ich obrażam. Jak wytknę komuś błąd w rozumowaniu to staję się wrogiem nr 1 i jestem atakowany, ale te osoby przedstawiają to jakbym ja był winny.

Podam dyskusję z tatą jako przykład:
ja: życie nie ma sensu, tylko pracujemy jak mrówki, zarabiamy pieniądze żeby je wydać i robimy to co trzeba żeby przeżyć, ale po co przeżyć?
t: jesteś chyba chory psychicznie, że zajmujesz się takimi myślami. Masz jakąś depresję, idź do lekarza.
ja: mówię o swoich przemyśleniach, nie mam depresji, tylko na chłodno wyciągam takie wnioski i mogę ci je udowodnić
t: naprawdę jesteś debilem, szkoda czasu na rozmowę z tobą. Pójdziesz do lekarza, zapisze ci leki i nie będziesz o tym myślał
ja: ale ja ci mówię, że nie mam żadnego problemu tylko to są refleksje filozoficzne i różni filozofowie o tym mówią, to oni też mają się leczyć?
t: filozofia nic nie wnosi do świata i nauki, lepiej się zajmij czymś praktycznym, jakbyś miał jakieś hobby to byś tak nie pierd...
ja: moim hobby są przemyślenia i to ma taki sam sens jak twoja historia, a z historii nic nie wynika bo to już było i nas nie dotyczy

I dalsza rozmowa schodzi na tematykę historii, a potem ojciec zmienia temat na jeszcze zupełnie inny i wtedy ma do mnie pretensje, że nie interesuję się historią albo np medycyną tylko pierdołami i jeszcze mówię, że chciałbym mieć dziewczynę to on się śmieje i mówi, że taniej mi wyjdzie samochód. W internecie jest to samo jak chce napisać jakąś myśl i jeszcze ludzie czepiają się mojej stylistyki, a ja mam dyslekcję i to nie dotyczy logicznego myślenia.

Jak powinienem rozmawiać w takich sytuacjach?

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 18:20
masz spoko tatę
nadmiar optymizmu obwieszcza zbliżającą sie rozpacz

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Łapa 06 paź 2015, 18:48
Jestem studentem filozofii, więc mam wątpliwości co do tego, że Twoje rozumowanie jest oparte na żelaznej logice. Co do tego, że życie jest bezsensowne to nie jest to.... najsensowniejsze z stanowisk filozoficznych jakie można przyjąć.
Poszukałbym błędu w sobie, a nie w innych, jeśli masz problemy z dyskutowaniem z ludźmi.
Dysleksja to w większości przypadków lenistwo bądź niechęć do czytania wystarczającej ilości książek.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 18:54
To że życie nie ma sensu jest jak najbardziej logicznym stanowiskiem, moze byc jedynie najmniej rozsądnym.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez my_name 06 paź 2015, 18:56
A można przyjąć, że życie jest bez sensu i się tym nie przejmować, czy jednak konieczną konsekwencją braku poczucia sensu jest depresja?

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Łapa 06 paź 2015, 19:03
o.k. neon niech będzie, że jest to stanowisko logicznie spójne, ale najmniej rozsądne.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Evia 06 paź 2015, 19:06
my_name napisał(a):A można przyjąć, że życie jest bez sensu i się tym nie przejmować, czy jednak konieczną konsekwencją braku poczucia sensu jest depresja?

Uważam, że życie nie ma sensu, a jeśli jest (i można to nazwać sensem) to opiera się on na niszczeniu, zabijaniu i krzywdzeniu
Mimo to, jakoś nie mam depresji

Co do tematu, jakieś miałkie te przemyślenia, więc trudno je nazwać filozofiami

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 19:06
my_name napisał(a):A można przyjąć, że życie jest bez sensu i się tym nie przejmować, czy jednak konieczną konsekwencją braku poczucia sensu jest depresja?

Są ludzie którzy mają głeboka swiadomosc tego, ze zycie nie ma sensu i chodza usmiechniete. Ale czy mozna ot tak sobie to przyjąć, to raczej mało prawdopodobne.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez TruchłoBoga 06 paź 2015, 19:10

Taki pogląd jest normalny i zdrowego człowieka raczej nie przygnębi, natomiast dla osób w depresji takich jak ja może to być gwóźdź do trumny, no ale mądrzejszego nie wymyślono, a ja nie lubię sobie wmawiać jakichś głupot, bo nawet mi się ta afirmacja nie uda.
TruchłoBoga

Jak dyskutować z ludźmi?

przez elo 06 paź 2015, 19:19
erystyka czyli sztuka prowadzenia sporow schopenhauera sie klania POLETZAM ELO
ps mam w domqu moge ci pozyczyc
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 19:24
Są ludzie, którzy pomyślą przez chwile "zycie nie ma sensu" i szybko o tym zapominaja rzucajac sie w wir działania. Ale sa i tacy, którym swiadomosc bezsensu towarzyszy w kazdej minucie zycia.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 19:29
elo, chcesz powiedzieć że sensem zycia jest sztuka prowadzenia sporów? 100% kobieta nie ma co haha :D

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Mistrz Gry 06 paź 2015, 19:32
Nietzsche udowodnił, że życie nie ma sensu i stworzył filozofię, która ma nadać sens (Dążenie do stania się nadczłowiekiem). O tym chciałem powiedzieć tacie, ale już na samym początku temat został zmieniony, a ja nie mam żadnej depresji.

Łapa dużo czytam, ale mój umysł pomija słowa składające się na sens zdań i zwyczajnie nie zapamiętuję tego. Czytam bardzo szybko i nie skupiam się na formie, bo ortografia to idiotyczny wymysł .
Elo nie chcę stosować erystyki ale widzę że ludzie często ją stosują jak ze mną rozmawiają.
Często chcę o czymś opowiedzieć i już na wstępie inni wyciągają dziwne wnioski, które wcale nie wynikają z moich słów.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez elo 06 paź 2015, 19:33
a gdzie ja pisalam cos o sensie zycia? to wy zaczeliscie hy hy
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie