Psychotyzm

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Psychotyzm

przez greg666 22 maja 2015, 18:57
To jest coś co mnie najbardziej interesuje ;) Piszcie wszystko co wiecie na temat psychotyzmu.

Psychotyzm

przez greg666 22 maja 2015, 19:10
To może ja zacznę.

Psychotyczność – w psychologii oznacza cechę osobowości o charakterze psychotycznym, psychopatycznym lub schizofrenicznym. Za wymiar przeciwny psychotyczności można uznać uspołecznienie, konwencjonalność, konformizm i altruizm.

Pojęcie to wprowadził Eysenck w teorii temperamentu PEN. Eysenck nie zdefiniował psychotyczności wprost, uznając ją za korelacje między cechami.

Psychotyczność składa się z następujących cech:

agresja
chłód emocjonalny
egocentryzm
impulsywność
aspołeczność
brak empatii
twórczość (kreatywność)

Eysenck zauważył, że osoby o wysokich wynikach na skali psychotyzmu osiągają zazwyczaj wysokie wyniki w oryginalności testów myślenia dywergencyjnego

dywergencyjne myślenie psychol. proces myślowy zakładający wiele punktów widzenia i obejmujący liczne możliwości problemu, bez troski o "poprawną" odpowiedź czy "logiczny" układ

Psychotyzm

przez NN4V 22 maja 2015, 22:41
greg666 napisał(a):....dywergencyjne myślenie psychol. proces myślowy zakładający wiele punktów widzenia i obejmujący liczne możliwości problemu, bez troski o "poprawną" odpowiedź czy "logiczny" układ

Właściwie jedynie słuszne myślenie dla ogarniania tak słabo deterministycznych zagadnień, jak międzyludzkie interakcje.
W nich z definicji brak logiki, a poprawność odpowiedzi uzależniona jest od środowiska, czy ideologii wyznawanej przez oceniającego.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Psychotyzm

przez Evia 23 maja 2015, 12:20
Naskrobałam obszerniejszą wypowiedź na ten temat, ale podczas wysyłania pojawiły się komplikacje i wszystko straciłam, z racji tego, że już nie chce mi się dziś wysilać, to coś więcej postaram się napisać innym razem.

Powiem tylko, że temat bardzo mnie interesuje, ponieważ uzyskałam wysoki wynik psychotyzmu w teście Eysencka. Próbowałam nawet poradzić się z tym tu na forum (mój temat jest w tym dziale)
ale tak naprawdę niczego się nie dowiedziałam.

Psychotyzm

przez monapayne 25 maja 2015, 15:46
Też posiadam wysoki stopień psychotyzmu. Są jednak na to leki... : /
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

Psychotyzm

przez Evia 25 maja 2015, 19:21
robotnica, leki? :shock: Nawet nie wiedziałam, że jest to wskazane :? Bierzesz je? Kto Ci je zalecił i na jakiej podstawie? Tylko ze względu na wysoki stopień psychotyzmu? Ile go masz w stenach?

Psychotyzm

przez monapayne 25 maja 2015, 22:07
Nie wiem ile w genach. No ja mam schizotypię jako efkę. W szpitalu mnie zaczęli karmić. Ale nie, nie biorę już leków.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"

Psychotyzm

przez Evia 25 maja 2015, 22:12
To czyli to cos innego niż u mnie
Pytałam o ilość stenów nie genów. Sten to taki przelicznik ;)

Myślałam, że może również miałaś robiony ten test co ja

Psychotyzm

przez monapayne 25 maja 2015, 22:22
Nie wiem. Oni mi nic nie mówili. W swoim życiu miałam 3 testy psychiatryczno-psychologiczne... 500-600 pytań. Nie pamiętam dokładnie już jak to się nazywa, te testy.

edit: przeczytałam w 'genach', sorry. ; D

Psychotyzm

przez greg666 03 cze 2015, 15:32
podobno są różne rodzaje psychotyzmu. Może to być psychopatia, schizofrenia, manie . Ten eysneck czy jak mu tam twierdził że wszystkie te zaburzenia mają jedno źródło. Twierdził też że psychotycy pod wpływem stresu mają skłonność do psychoz. Gdzieś wyczytałem że chodzi o zaburzone funkcje poznawcze. Psychotycy mają skłonność do myślenia jak im się podoba. Jeśli np walną się młotkiem w palec mogą stwierdzić że było fajnie hehe

Psychotyzm

przez greg666 03 cze 2015, 15:37
Nie wiem czy wiecie ale gdzieś tam słyszałem że psychotykami byli np vincent van gogh , stalin , hitler. Podobno psychotyzm wiąże się z wysoką kreatywnością. Co by nie mówić vincent pięknie malował, hitler nieźle przemawiał, a stalin był mistrzem terroru i kłamstwa. hehe

Psychotyzm

przez greg666 03 cze 2015, 15:39
Podobno wielu chorych psychicznie ludzi ze schizofrenią np ma cechy psychopatyczne co by potwierdzało słowa tego eysnycka czy jak on sie nazywał ;)

Psychotyzm

przez Evia 04 cze 2015, 13:40
Nie wiem czy ten cały psychotyzm nie jest trochę przesadzony.

Jeśli chodzi o mnie to pomimo wysokiej skali psychotyzmu nie mam żadnych psychoz, schizofrenii itd
Za specjalnie kreatywną również się nie uważam...

Dane z którymi się spotkałam na temat tego zagadnienia często były sprzeczne i niejasne, często powtarzane jest w kółko te same zdanie jakby nic więcej nikt nie wiedział na ten temat...

Wiem, że jest inaczej (jeśli chodzi o test epqr i pewnie nie tylko) jeśli psychotyzm łączy się z innymi cechami np z neurotyzmem czy ekstrawersją.
Np osoby, które mają wysoką ekstrawersję i psychotyzm mogą mieć zdolności manipulacyjne.

Czytałam również, że osoby z wysoką skalą psychotyzmu mają zaburzoną ekstrawersję i neurotyzm

Psychotyzm

przez monapayne 04 cze 2015, 18:39
To jest naprawdę tylko część tego jaki jest człowiek. Potrzeba by wziąć jeszcze milion kawałków.
Każdy ma jakiś stopień psychotyzmu.

Z tym młotkiem to trochę prawda. Choć porównanie dość brzydkie.

Sortuj wg