Powracający przez lata motyw senny: nieskończenie wysokie mu

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Asembler 10 kwi 2015, 00:34
Dopiero niedawno zauważyłem coś co mnie zdziwiło. Pisałem w innym temacie, że mam bogate i rozbudowane sny, ale jakoś nie zwracałem uwagi na elementy wspólne. Powiedzmy od ostatnich 10 lat, z pewnymi przerwami, ale regularnie śnią mi się mury, skały, ściany. Np skała idealnie pionowa i wysoka do nieba, mury budynku, w którym jestem tak wysokie, że gdy w śnie patrzę do góry by zobaczyć jak są wysokie to w śnie dostaję zawrotów głowy, duszności, dzwonienia w uszach, tracę przytomność, czasami budzę się z szybkim biciem serca.

Raz to będzie wysoka skała na znanej mi naprawdę łące, prawie idealnie gładka i pionowo stroma, sięgająca nieba, raz wewnętrzne ściany dużego budynku, raz ślepy zaułek w mieście, raz masywne ceglane mury otaczające miejski plac.

Nie mam klaustrofobii, lęk wysokości mały i raczej przy bardziej ekstremalnych rzeczach jak wspinaczka, prace na dachu, ale nie robię zawodowo czy nawet amatorsko, bardzo rzadko się to zdarza i jest do okiełznania, wejścia na wieże, chodzenie po górach, punkty widokowe, windy - taka codzienność nie robi na mnie żadnego wrażenia, więc to też nie to.

Rozwiązanie wydaje się proste: strasznie / nieskończenie wysokie mury, ściany symbolizują problemy, które mogą wydawać mi się ogromne, nie do przeskoczenia. Ku temu też skłaniała się moja P-T, ale dziwi mnie konsekwencja w tego rodzaju snach, bo z różnymi przerwami, a pojawiają się od młodości, a problemy życiowe bywają różne. Za czasów szkolnych, przed sprawdzianem czy nawet maturą nie miałem tego typu jazd, to nei to.

Wysokie mury, ściany + zawroty głowy. Miał ktoś podobne "filmy"?

przez SrebrnaSowa 11 kwi 2015, 09:52
Cześć.
Moim skromnym zdaniem, Twój mózg uznał za problem i ograniczenie ten " delikatny lęk " przed wysokimi ścianami / murami.
I najzwyczajniej trenuje Cię podczas snu. W bezpiecznych warunkach , to trochę jak ćwiczenia w symulatorze ;))
Kiedy przestaniesz w śnie odczuwać te dolegliwości , kiedy pogodzisz się z najwyższą ścianą i murem... sny miną .

U mnie tak było .

Zaobserwowałam to , dzięki podpowiedzi z mojego ulubionego czasopisma " Świat wiedzy " .
Tam był ostatnio artykuł " dlaczego śnią nam się koszmary " . Wyjaśnione zostało że mózg zachowuje się jak trener ( od siebie dodam że bardziej jak współlokator ciała o które chce zadbać by tworzyć silną ,godną przetrwania jednostkę) który poddaje Cię co noc treningowi byś pokonał lęk , który Cię niszczy / osłabia.

I to naprawdę tak działa.

W którymś z wątków opisałam problem który mnie ostatnio spotkał , przyjaciel mojego faceta , bardzo mi doskwierał, dogadywał, ośmieszał i chamsko wpieprzał się w związek, nie raz nie dwa , doprowadzając mnie do płaczu.
Nie potrafiłam na niego patrzeć ... nie potrafiłam myśleć o tym człowieku.... był dla mnie okropnym idiotą .
I zaczęły się sny... różnej maści.... kiedy to zazwyczaj on w roli głównej ranił mnie coraz bardziej, coraz mocniej, z coraz większym wyrafinowaniem i finezją .
Trwało to może z miesiąc dwa... bo sny przestały mnie tak przerażać , zaczęłam się w nich odzywać , walczyć ... coś robić po prostu .
Sny czasem się jeszcze pojawiają - nawiązujące do tego " tematu " , bo w realu kiedy ktoś mi wspomni o tym typie , to odżywają we mnie jeszcze emocje ( nad którymi pracuję ) , jak widać sprawa nie jest jeszcze zakończona.

To tylko jeden przykład, ale takich rodzajów snów było wiele...

Także jeśli przypadła Ci do gustu ta teoria, to spróbuj w śnie działać , jakkolwiek, nie patrz na ścianę a dotknij jej, postaraj się wspiąć , poszukaj jakiejś liny, drabiny... Próbuj :)

Trzymam kciuki :))
I Uśmiech ślę :))
INFP-T
4w5

Z każdym dniem , namiętniej całujesz swoją własną Noc...

Gustuję w tchnieniach myśli, o smaku niebieskich migdałów .

Sortuj wg