Jasne strony pesymizmu [artykuł]

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Ferdynand k 23 sty 2015, 12:13
black swan napisał(a):jetodik, jasne. Pesymizm doprowadza do chorób i przedwczesnej śmierci. Optymiści odczuwają zdecydowanie więcej szczęścia w życiu (o ile pesymiści odczuwają jakiekolwiek), mają lepsze zdrowie i dużo rzadziej schodzą na zawał.

bullshit jeśli wyżywasz frustracje a nie trzymasz w sobie tj opierdolisz winowajcę idziesz na trening jakiegoś sportu itp
to nie a faktycznie ciekawy artykuł sprzeciwia się owczemu pędowi społeczeństwa :brawo:
Naczelny Użyszkodnik

przez black swan 24 sty 2015, 11:51
Ferdynand k, przydałyby się jakieś przecinki i kropki, żeby było łatwiej skumać o co Ci chodzi. ;)

Generalnie może i macie rację, że optymiści to przeważnie głupcy, pesymiści są realistami, itp, itp, nie chce mi się wszystkiego cytować, ale co to za życie we wiecznym pesymizmie? Przez większość życia byłam (może i jestem, choć staram się nie?) pesymistką i takie życie jest do dupy. Chyba już wolę być odczuwającym przez większość czasu szczęście głupcem niż nieszczęśliwym, czującym wieczny niedosyt, depresyjnym pesymistą...
No risk - no fun, no pain - no gain.

przez natrętek 24 sty 2015, 12:27
black swan, zgadzam się z Tobą, tylko powiedz mi jaki jest sposób na zmianę osobowości, bo ja tyle lat żyję i jeszcze go nie odkryłem ? Przecież nie będę nagle super radosny i szczęśliwy będąc melancholikiem. Czy akceptacja swojej osobowości nie wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem ?
Gdy nie ma możliwości się zmienić, trzeba nauczyć się żyć ze swoją osobowością.
4w5/ISFJ

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Arhol 24 sty 2015, 12:39
Nie ma sposobu,części siebie nie zmienisz,po prostu,każdego można złamać,ale nie każdego złamanego "posklejasz" z powrotem,będzie jakoś inaczej i tak,część rzeczy,cech,zachowań nie wróci,rany nigdy do końca się nie zabliźnią.
Z optymisty zrobisz pesymiste,ale nie zrobisz z pesymisty osobę optymistyczną.
Choć to też pewnie "zależne",od charakteru,światopoglądu,twardości psychiki i tego jak bardzo kogoś "złamano".
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

przez black swan 24 sty 2015, 15:07
Ale czemu pesymizm ma się brać tylko od złamania? Może wziął się od wychowania, wpojonych wzorców, środowiska, może nawet od predyspozycji genetycznych. Ja wierze, że da się zmienić siebie, kiedyś byłam inna, było mi ze sobą dużo gorzej, odkąd nie mieszkam na stałe w domu rodzinnym, dużo się w mojej osobowości pozmieniało (w sumie już wcześniej się trochę zmieniało przez czytanie książek). Wzorce wpajane przez rodziców nie mają już na mnie tak potężnego wpływu jak kiedyś. Ale jeszcze dużo mi brakuje do pożądanego stanu. Gdybym nie wierzyła w to, że da się go osiągnąć, mogłabym się od razu położyć do trumny.

Może to z mojej strony pewnego rodzaju optymizm - a to by znaczyło, że po części już mi się udało. Praca nad sobą przynosi efekty.
No risk - no fun, no pain - no gain.

przez mark123 24 sty 2015, 15:22
Pesymizm chroni przed zawiedzeniem, rozczarowaniem się.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Sortuj wg