Jasne strony pesymizmu [artykuł]

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez cyklopka 21 sty 2015, 00:53
http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,14229 ... mizmu.html

Mentalna smuga cienia stała się wstydliwa niczym brud za paznokciami, a publiczne przyznanie się do naturalnego sceptycyzmu zaczęło być wyznaniem na miarę obyczajowego coming outu. Pesymiści zaczęli być terapeutyzowani, a ci, którzy nie dali się pozytywnie znaturalizować, przechodzili leczenie farmakologiczne.

No więc ja bym chciała powiedzieć: dość. Moją fatalistyczną naturę chcę uznać za wartość, bez której nie byłabym tym, kim jestem. Optymizm spłaszczyłby mój odbiór świata. Chcę go widzieć w lekko szarawym kolorze. Lubię czerń.

Postanowiłam więc ująć się za marudami. Czy nauka nie znajduje dla nich żadnego pocieszenia? Społecznej roli, w której mogliby się poczuć przydatni i spełnieni?
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez jetodik 21 sty 2015, 01:10
Optymizm spłaszczyłby mój odbiór świata. Chcę go widzieć w lekko szarawym kolorze. Lubię czerń.

jakaś szafiarka ten artykuł pisała?
dla mnie prawdziwy pesymizm to po prostu zbiór pewnych poglądów, wg których świat nie ma sensu, śmierć to zniknięcie na zawsze, a ludzie i zwierzęta doświadczają takich cierpień w wielu przypadkach, że lepiej jakby się nie narodzili i w ogóle lepiej jakby planety nie było.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez cyklopka 21 sty 2015, 01:12
Wkleiłam przykładowy fragment, żeby nie był post z samym linkiem. Zamysł całego artykułu jest dość dobry.

A to co zdefiniowałeś to bardziej fatalizm niż pesymizm.
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez jetodik 21 sty 2015, 01:23
cyklopka, pesymista to ktoś kto upatruje niepomyślnego przebiegu wydarzeń z różnych możliwości, jednak gdy to się nie bierze z mody czy czegoś podobnego, a z osobistej historii to zgadzam sie z ideą tematu (?), że kardynalnym błędem często popełnianym przez ludzi jest wymuszanie w ten czy inny sposób zmianę postawy, chyba, że jest to uzasadnione w wyjątkowych sytuacjach.
ten zbiór poglądów też może wynikać z osobistej historii, tzn, kojarzenia jej faktów.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez black swan 22 sty 2015, 00:00
Mogę polecić książkę "Optymizmu można się nauczyć" pesymistom. Była naprawdę przydatna, szkoda tylko że nie pamietam o jej treści w każdem minucie życia, by móc się sprawnie oduczyć pesymizmu. ;) Ale od dłuższego czasu i tak jest dużo lepiej po przeczytaniu.
No risk - no fun, no pain - no gain.

przez jetodik 22 sty 2015, 14:39
black swan, czyli polemizujesz z tą szafiarką, której artykuł wkleiła cyklopka, bo ona nie traktuje pesymizmu jako czegoś czego należy się z góry oduczać :)

przez ala1983 22 sty 2015, 14:50
"Chroni przed lekkomyślnymi inwestycjami, ryzykownym zachowaniem, pobudza kreatywność. Czarnowidztwo może uratować życie"

:great:
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

przez nieboszczyk 22 sty 2015, 16:26
uczy człowieka że skacząc z okna zawsze się połamie lub zabije a nie poleci do góry.i tak jest ze wszystkim.
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

przez INTEL 1 22 sty 2015, 16:38
PESYMISTA TO DOBRZE POINFORMOWANY OPTYMISTA... niestety
...nie mam podpisu...

przez adel 22 sty 2015, 16:39
nieboszczyk, jak dla mnie to raczej realizm... ;)
I'm toxic...

przez Arhol 22 sty 2015, 17:37
"Chroni przed lekkomyślnymi inwestycjami, ryzykownym zachowaniem, pobudza kreatywność. Czarnowidztwo może uratować życie"

dis szit is tró

poza tym to część konstruktu osobowego,nie wyobrażam sobie już własnej osoby bez tego katastrofizmu i reszty bullshitu D: !
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

przez black swan 22 sty 2015, 21:32
jetodik, jasne. Pesymizm doprowadza do chorób i przedwczesnej śmierci. Optymiści odczuwają zdecydowanie więcej szczęścia w życiu (o ile pesymiści odczuwają jakiekolwiek), mają lepsze zdrowie i dużo rzadziej schodzą na zawał.
No risk - no fun, no pain - no gain.

przez Kosmaty 23 sty 2015, 09:39
Pesymizm kontra optymizm, to dla mnie słaby podział.

Wole taki :

Tchórzostwo :zonk: ---- Odwaga :great: ----- Brawura :time:

przez Bukowski 23 sty 2015, 10:17
Pesymistą umiera się łatwiej niż optymistą. Optymiści z reguły w dużej większości są głupcami. Optymista to oklepany frazesami chłystek. Pesymiści najlepiej czują ironię i sarkazm, są typowymi intelektualistami.
Bukowski

Sortuj wg