Manipulacja wspomnieniami

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Lilith 21 wrz 2014, 22:18
Jestem ciekawa Waszego zdania na ten temat. Czy jest to możliwe? Czy uważacie, że można manipulować własną pamięcią? Jak myślicie, na jakiej zasadzie miałoby to działać?
(powrót do starego nicka) Lilith=Artemizja

Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Nicholas1981 22 wrz 2014, 08:36
Nie wiem czy można to robić w sposób świadomy, ale nieświadomie tak. Pamięć zdecydowanie potrafi nam płatać figle. Prosty przykład - jest jakieś wydarzenie i kilku świadków, każdy zapamięta je nieco inaczej. Czasem wręcz odmiennie. Po pewnym czasie przeszłość może się jeszcze bardziej zniekształcić. Może w pewien sposób można wspomnieniami manipulować, jak się sobie coś powtarza przez dłuższy czas
Nicholas1981

przez bittersweet 22 wrz 2014, 10:15
Ja nie manipuluje pamiecia, to ona manipuluje mna. Wiekszosc swojego zycia zapomniałam, czasami uciekaja mi naprawde ważne zdarzenia, nie pamiętam swojego pierwszego pocałunku np. Inne wspomnienia pojawiają sie niespodziewanie, i jestem zdziwiona- o bylam tam i to robiłam :shock: ale niektóre znikneły bezpowrotnie. Czasami nie potrafie sobei przypomniec co było wczoraj :hide:
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Psychoanalepsja_SS 22 wrz 2014, 11:13
Można manipulować pamięcią. Istnieje nurt w psychoterapii zwany Recovered-memory therapy. Ci pseudoterapeuci często wmawiali pacjentom fałszywe wspomnienia molestowania seksualnego przez rodziców w wieku dziecięcym, co prowadziło do pozwów pacjentów przeciwko rodzicom.

przez mark123 22 wrz 2014, 13:16
Można manipulować wspomnieniami w "sferze" zwykłej pamięci, manipulacja wspomnieniami w "sferze" pamięci emocjonalnej jest znacznie trudniejsza lub w ogóle niemożliwa.
Większość toksycznych związków powstała i utrzymuje się dzięki wspólnej głupocie partnera i partnerki.
Gdyby prawo funkcjonowało uczciwie, w więzieniach mogłoby się znaleźć nawet 3/4 lekarzy.
Moja dusza nie pochodzi z Ziemi.

Sortuj wg