Wpływ komputera na osobowość i zachowanie.

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Goryla Gorillas 09 wrz 2014, 17:57
Używam komputera nałogowo 10 lat przez kilkanaście godzin. Na początku bardzo dużo grałem, lecz w wieku 17 lat gry zaczęły mnie już nudzić i grałem coraz mniej.

Teraz mam 23 lata i od roku znowu zacząłem pykać w gierki Dota2, Left4Dead, TF2 i zauważyłem, że moja osobowość wróciła do stanu sprzed terapii u psychologa - nie ma we mnie już takiej spontaniczności, wesołości, wolniej myślę, mówię głupio. Moje granie wygląda jak ciągi pijacze - gram przez kilka dni, a potem przerwa na tydzień.

Najgorsze objawy mam dopiero świeżo po graniu. Mam wtedy problemy w mówieniem, znacznie spowolnione myślenie, w ogóle nie interesują mnie związki, przyszłość i jestem nadmiernie uspokojony.

Wie ktoś dlaczego już godzina grania na mnie tak otumaniająco działa?

przez ekspert_abcZdrowie 09 wrz 2014, 19:45
Goryla Gorillas, wszystko w nadmiarze szkodzi. Kilka czy kilkanaście godzin przed komputerem codziennie może naprawdę źle wpłynąć nie tylko na psychikę, ale też na zdrowie człowieka (problemy ze wzrokiem, wady postawy etc.). Nie wspominając o tym, że to zakrawa o uzależnienie od komputera. Przedkładasz rzeczywistość wirtualną nad realną, a to naprawdę niepokojące. Powinieneś skonsultować się ze specjalistą, bo być może Twoje złe samopoczucie w trakcie korzystania czy po skończeniu korzystania z komputera to swoiste objawy uzależnienia (jak objawy abstynencyjne u alkoholika). Odsyłam do tekstów: http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-komputera i http://portal.abczdrowie.pl/skutki-uzal ... -komputera. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Psycholog

przez Inga_beta 09 wrz 2014, 19:58
Pewnie działa to u ciebie tak jak u alkoholika. wystarczy jeden kieliszek i od nowa jest się uzależnionym.
zdaje się że tak samo jak alkoholik, w ogóle nie bedziesz mógł już grać, bo wszystkie negatywy będą wracać.
ale jeżeli z tego powodu chodziłeś na terapię to sam powinieneś wiedzieć najlepiej.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Goryla Gorillas 09 wrz 2014, 22:32
Tylko, że ja nie mam objawów typu; obsesyjne myślenie o grach i komputerze, niecierpliwość kiedy nie mam dostępu do komputera. Nawet jak rozwiązywałem te internetowe testy na uzależnienie, to wychodziło, że nie jestem uzależniony. :mrgreen: Jedyny objaw jaki do mnie pasuje, to tylko kilkunastogodzinne przesiadywanie przed komputerem oraz izolowanie się od otoczenia.

-- 10 wrz 2014, 11:58 --

Echh. Szkoda, że nikt nie odpisuje, bo ten temat miał służyć ogólnej dyskusji.

Wyczytałem w internecie, że u osób nadużywających komputera, pojawiają się cechy jak u ludzi z Aspergerem. Czy takie zmiany są trwałe?

przez monooso 10 wrz 2014, 12:21
Nadużywanie komputera to tylko skutek. Musi być przyczyna dlaczego tyle czasu przed nim siedzisz. To właśnie w tamtej pierwszej przyczynie jest źródło Twoich problemów. Nie zwalaj winy na komputer.
monooso

przez goodluck 10 wrz 2014, 14:16
Internet i komputer to dobra i wygodna rzecz ale gdy się korzysta z umiarem.

Komputery to była moja pasja od młodych lat ale niestety nie korzystałem z umiarem bo siedziałem dawniej przez komputerem nawet do 20h/dobę i zapomniałem, że życie to też wyjście z domu, spotkanie się z znajomymi, poznanie dziewczyny, wyjście na imprezę, czy jakiś sport. Aktualnie nie mam znajomych, nie mam dziewczyny, mam fobię społeczną i ogólnie nic ciekawego...

Dziś wiem, że ta pasja mi trochę życie zniszczyła niestety...
"Rodzimy się, krótko żyjemy i umieramy. Tak się dzieje od dawna" by Steve Jobs

przez Inga_beta 10 wrz 2014, 15:20
jeżeli nie jesteś uzależniony to dlaczego dalej grasz pomimo że wiesz że to dla ciebie szkodliwe? Co cię ciągnie do tego?

przez Goryla Gorillas 10 wrz 2014, 15:30
Siedzę tyle przy komputerze, bo nie mam żadnych znajomych i nic nie mam do roboty. Jestem ciekaw jak moja osobowość by wyglądała gdyby ograniczyło się nawet samo korzystanie z komputera.

przez monooso 10 wrz 2014, 15:49
Goryla Gorillas, Właśnie. Ja kiedyś też myślałem, że to komputer był moim głównym problemem ale później sobie uświadomiłem, że jednak inne osoby mają komputery, korzystają z nich i nie mają takich kłopotów jak ja. W dzieciństwie wynikało to u mnie z kompletnym olaniem kwestii wychowawczych przez rodziców. Nie pokazali mi żadnej innej alternatywy na spędzanie wolnego czasu ponieważ sami byli puści, nie mieli żadnych hobby, a wolny czas spędzali głównie przed telewizorem lub przy piwie (w przypadku ojca). Postawili mi komputer, który był moim jedynym źródłem rozrywki, nie wiedziałem co innego mogę robić poza nim, a później robili mi wyrzuty, że spędzam tyle czasu przed nim. No kur*a a czy ich sposób spędzania wolnego czasu był lepszy? To co niby, miałem spędzać go tak jak oni przed tv? Czy może w odurzeniu etanolem? W innych rodzinach to rodzice chociaż PRÓBOWALI coś robić ze swoimi dziećmi. Jakieś wypady gdzieś, wspólne gry, nie wiem, cokolwiek. A u mnie? Zero. A co do problemu z brakiem znajomych to pamiętam, że już przed tym jak posiadałem komputer to miałem z tym wielkie problemy. Komputer był tylko ucieczką przed brakiem akceptacji środowiska. Gdyby nie stworzyli komputerów to znalazłbym coś innego, może książki. To się wszystko zazębia.
monooso

przez Lethality 10 wrz 2014, 16:32
Gry są fajne. Valve <3

W nadmiarze wiele rzeczy może zaszkodzić.

przez monk.2000 10 wrz 2014, 17:18
Komputer coś daje, coś odbiera. W biurach nie ma maszyn do pisania, nie stosuje się papierowych kalek i nie wysyła listów. Czy to lepiej, że teraz wszystko robi komputer? Może ktoś woli pracować w centrum obliczeniowym i być żywym kalkulatorem, był taki zawód kiedyś. Tak samo kasety VHS mają swój urok, mam ich znak w awatarze.

Jakbyś nie siedział przy komputerze to byś znalazł inną rozrywkę, gotowanie, łowienie ryb.

KochajacyFacet, a ty dużo siedzisz przy komputerze poza pracą?
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez ekspert_abcZdrowie 10 wrz 2014, 18:29
Siedzę tyle przy komputerze, bo nie mam żadnych znajomych i nic nie mam do roboty.

Goryla Gorillas, a ja myślę, że nastąpiło pewne sprzężenia zwrotne, że tak to nazwę. Nie miałeś żadnych znajomych, trudno nawiązywałeś relacje interpersonalne i uciekłeś w świat wirtualny przed komputer. Komputer stał się dla Ciebie "ciekawszą" alternatywą, z tym, że z czasem komputer pogłębił tylko Twoje pierwotne problemy, czyli wraz z ilością spędzanego przed monitorem czasu miałeś jeszcze większe trudności, by z kimś porozmawiać w realu. Czy przypadkiem tak nie było?
Psycholog

przez Goryla Gorillas 10 wrz 2014, 18:55
Nie miałeś żadnych znajomych, trudno nawiązywałeś relacje interpersonalne
Mam problem z nawiązaniem kontaktu z rówieśnikami.
W ogóle nie potrafię z nimi złapać kontaktu, bo mocno się ode mnie różnią - mają inne poczucie humoru, styl bycia, osobowość.
Nie mam natomiast większych problemów z kontaktami z ludźmi 30+.

Jeśli kogoś polubię, to ujawnia się u mnie całkiem inna osobowość - pojawia się pewność siebie, skłonność do żartów, czasem gadatliwość itd. Sam nie wiem skąd ujawniają się u mnie takie cechy, skoro 10 lat siedzę w domu :D

przez mark123 10 wrz 2014, 19:13
W moim przypadku komputer chyba nie wpłynął w jakiś znaczny sposób na moją osobowość. Od zawsze, odkąd pamiętam nie potrzebowałem żadnych kontaktów z innymi oraz miałem emocjonalne problemy z odezwaniem się do kogoś oraz lubiłem "uciekać w świat nierzeczywisty"; wpłynął chyba tylko tyle, że to trzecie mi się nasiliło.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Sortuj wg