Czy poczucie gorszości może prowadzić do depresji?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez carlosbueno 01 sie 2014, 20:26
elo, no ale jak ma się czuć taki facet jak ja 34 lata, zero poważnych związków( praktycznie wieczny celibat) kiepska praca a właściwie zlecenie( i wiele lat na bezrobociu, nigdy nie miałem etatowej pracy) mieszkanie z rodzicami, brak prawka itd, itd oczywiście ja sam temu jestem winien ale gdybym nie uważał się za gorszego to chyba coś nie tak ze mną było.
Największy Forumowy Maruda

przez elo 01 sie 2014, 20:30
jezus ale przeciez nie jestes najgorszy we wszystkim! sa rzeczy w ktorych jestes dobry [albo chociaz lepszy od przecietniaczkow] w koncu jestes juz po studiach masz niemala wiedze historyczno-polityczna i nawet potrafisz pisac poprawnie po polsku (wbrew pozorom to nie jest powszechna umiejetnosc)
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

przez Bonus 01 sie 2014, 20:31
Ale tu chodzi, właśnie o dowartościowanie się, o poczucie, że nie jest się komuś obojętnym, że jest się traktowanym na równi z innymi.
Wcale nie trzeba być od kogoś lepszym czy gorszym w sensie: inteligencji, spraw materialnych, pieniędzy. Wystarczy być dla kogoś życzliwym, w porządku, liczy się z kimś, traktować kogoś dobrze. Bardziej tu chodzi o uczucia, moralność, sprawiedliwość, uczciwość.

-- 01 sie 2014, 19:42 --

Ja nie mam żadnych studiów, bo nie udało mi się z maturą, ale z tego powodu, akurat nie czuje się gorszy i nie chce się czuć gorszy.
Ale za to byłem dobrym uczniem, czasami bardzo dobrym, bardzo dobry byłem z j. polskiego, z geografii. Nigdy nie olewałem nauki, lubiłem przebywać w szkole, lubiłem kolegów i koleżanki z klasy. W szkole było zawsze wesoło, ciekawie. I z tego jestem dumny, bo mam, jakieś osiągnięcie, na różnych występach szkolnych, akademiach. Wielu uczniów, nawet tego nie miało, uczyli się marnie, żadnych osiągnięć w szkole. Więc ja mam powodu do dumy.
Psychologia uczy nas myślenia i mądrego postrzegania świata.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez carlosbueno 01 sie 2014, 20:49
elo napisał(a):jezus ale przeciez nie jestes najgorszy we wszystkim! sa rzeczy w ktorych jestes dobry [albo chociaz lepszy od przecietniaczkow] w koncu jestes juz po studiach masz niemala wiedze historyczno-polityczna i nawet potrafisz pisac poprawnie po polsku (wbrew pozorom to nie jest powszechna umiejetnosc)

No nie jestem najgorszy ale w tych liczących się dla ogółu mocno odstaję. Zresztą moje poczucie bycia gorszym występuje u mnie z pewnym poczuciem wyższości nad innymi pod względem erudycji i samoświadomości ale to jednak nie jest aż takie ważne choc mam uczucie zwłaszcza w pracy ze otaczają mnie ludzie nie na moim poziomie.

przez monapayne 01 sie 2014, 21:36
Ja sie czuję gorsza od siebie, bo jestem perfekcjonistką, która potrafiła sama zrezygnować ze studiów, mimo że całkiem nieźle mi szło. Czuję też się gorsza od innych od jakiegoś czasu, bo nie potrafię sobie poradzić ze swoimi blokadami. I tak, moi znajomi kończą studia, a ja będę zaczynać i jeszcze nie jestem pewna czy mi się uda.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

przez carlosbueno 01 sie 2014, 21:40
robotnica, a ja mam poczucie niższości z powodu tego że studia mam ukończone. Ja sam to akceptuję ale denerwują mnie ludzie którzy się dziwią, pytają i udają oburzonych tym że mimo tego papierka wykonuje taka praca a nie inną. Ukrywam to ale i tak zawsze to wyjdzie na światło dzienne a wtedy przeżywam męczarnie. :twisted:

przez mark123 01 sie 2014, 21:46
U mnie poczucie gorszości i objawy depresyjne pojawiły się chyba jednocześnie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez monapayne 01 sie 2014, 21:54
carlosbueno, spoko, ja nie widzę przyszłości po studiach, dlatego też się ich bałam... ale teraz już nieważne... Chcę się uczyć.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

przez mark123 01 sie 2014, 22:07
elo napisał(a):gorsi od kogo? jakich innych?

Np. można być ogólnie gorszym od prawie wszystkich.

elo napisał(a):glupota jest uzaleznianie wlasnej samooceny od ludzi z zewnatrz na ktorych nie macie wplywu : D

Raczej trzeba trochę porównywać się z innymi, by mieć adekwatną samoocenę, tylko trzeba porównywać się rozsądnie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Bonus 01 sie 2014, 22:14
A co to studia? Studia nie sprawiają, że ktoś jest lepszy od innych. Jest wielu po studiach, a są głąbami, głupkami. Liczy się też inteligencja, charakter.

przez elo 01 sie 2014, 22:33
mark123 napisał(a): można być ogólnie gorszym od prawie wszystkich.

od jakich wszystkich................... wszystkich na forum? wszystkich ktorych znasz? a moze wszystkich na swiecie?

mark123 napisał(a):Raczej trzeba trochę porównywać się z innymi, by mieć adekwatną samoocenę, tylko trzeba porównywać się rozsądnie.

eh ale z ktorymi innymi? z tymi najlepszymi nie? w porownaniu z nimi tez wypadam blado a jednak nie czuje sie gorsza a wrecz przeciwnie
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

przez Bonus 01 sie 2014, 22:45
Ale nie zawsze jest to poczucie gorszości. Zależy w jakich sytuacjach i czego to dotyczy. Ja nie czuje się gorszy ze wszystkim, ale są sytuacje, gdzie takie poczucie gorszości jest.
Są to sprawy, psychologiczne, uczuciowe.

przez mark123 01 sie 2014, 23:59
Bonus napisał(a):A co to studia? Studia nie sprawiają, że ktoś jest lepszy od innych. Jest wielu po studiach, a są głąbami, głupkami. Liczy się też inteligencja, charakter.

Można być po studiach i być o wiele gorszym niż ktoś bez studiów.
Np. ja skończyłem studia, a moja wiedza jest taka, że w starym systemie edukacji to bym raczej tylko podstawówkę skończył.

elo napisał(a):od jakich wszystkich................... wszystkich na forum? wszystkich ktorych znasz? a moze wszystkich na swiecie?

Jestem gorszy od wszystkich, których znałem, od wszystkich na forum chyba też. Co do wszystkich na świecie, to jakby u każdego jakoś wyliczyć średni poziom negatywności, to może byłbym jednym z najgorszych.

elo napisał(a):eh ale z ktorymi innymi?

Najlepiej chyba przede wszystkim z przeciętniakami.

elo napisał(a):z tymi najlepszymi nie?

:roll: Przecież napisałem, że rozsądnie trzeba się porównywać.

przez Bonus 02 sie 2014, 00:42
Ale studia są potrzebne po to, by mieć, jakieś wykształcenie w danym kierunku i pracę. A teraz są czasy, że dużo ludzi ma studia, ale nie są to dobre kierunki i takie osoby wybrały te kierunki, których nie lubią.
Bo nie zawsze ktoś wybiera kierunek na studiach, który jest ciekawy i który lubi. A po co wybierać jakiś kierunek, który kogoś nie interesuje? To bez sensu.
To tak, jakby ktoś "na siłę" się uczył czegoś, czego nie lubi. Ja bym wolał nie mieć, w ogóle studiów, jeśli miałbym być na kierunku, który mnie nie interesuje. A i tak nie mam studiów.

Sortuj wg