Czym tak naprawde jest inteligencja?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez liven 17 lip 2014, 20:33
Ostatnio ktoś wmawia mi, że inteligencja nie jest uwarunkowana genetycznie, tylko uzależniona jest od otoczenia itd. Zgadzacie sie z tym? Jakoś cieżko mi sie z tym zgodzić, że nie jestem zdolny, nie dlatego, że taki sie urodziłem

przez Pieprz 17 lip 2014, 20:43
Ostatnio ktoś wmawia mi, że inteligencja nie jest uwarunkowana genetycznie, tylko uzależniona jest od otoczenia

A skąd on to może wiedzieć...
Uwag, z racji problemów technicznych mam 2 konta, drugie jest do rozmów na PW.
Król Balu

przez Kontrast 17 lip 2014, 20:52
genetyka, względy środowiskowo wychowawcze.
Nie znam roli którą gram. Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez liven 17 lip 2014, 21:05
Jeśli chodzi o genetyke, to jak sam mi powiedział "nie jest to udowodnione naukowo" A więc, tak na prawde, chyba nie można stwierdzić jednoznacznie czym jest uwarunkowana inteligencja

przez kaffe_och_blod 17 lip 2014, 21:08
Jeśli chodzi o genetyke, to jak sam mi powiedział "nie jest to udowodnione naukowo" A więc, tak na prawde, chyba nie można stwierdzić jednoznacznie czym jest uwarunkowana inteligencja

I na tej podstawie wierzysz, bo ktoś Ci tak powiedział. Tak?
:D

przez Kontrast 17 lip 2014, 21:15
Inteligencja to genetycznie, umiejętność wykorzystania jej to względy środowiskowe. Ogólnie jest parę rodzajów, ale taki się rodzisz, jak to wykorzystujesz i czy umiesz umiejętnie wykorzystać, to już zależy od wielu czynników. Zauważ że są osoby dużo uczący się, ale słabo łapiące. Zawsze przygotowani, uszeregowani, wykuci na pałę, bo mają niska inteligencje, ale dobrze ją wykorzystują i na odwrót, osoby szybko adaptujące się, uczące ostatniej nocy przed egzaminem, elastyczne, posiadające zdolność improwizacji, umiejące zabrać wszystko na logikę...
Nie znam roli którą gram. Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.

przez cyklopka 17 lip 2014, 21:21
Ja rozumiem inteligencję jako umiejętność uczenia się, łatwość kojarzenia pewnych rzeczy i dostosowywania się do sytuacji.

Predyspozycje do nauki są raczej wrodzone, ale trzeba je w miarę wcześnie rozwijać, a zaradności można się nauczyć
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez liven 17 lip 2014, 21:22
kaffe_och_blod napisał(a):

I na tej podstawie wierzysz, bo ktoś Ci tak powiedział. Tak?
:D

A jest to udowodnione naukowo?

przez kaffe_och_blod 17 lip 2014, 21:25
Dam Ci może podpowiedź.
Porównaj sobie inteligencje pieska i człowieka ..i za sprawą czego jest spowodowana.

przez liven 17 lip 2014, 21:43
A ja rozumiem inteligencje jako coś co nazywamy talentem. I wg mnie nie można stwierdzić ogolnie, że ktoś jest inteligentny. Zgadzam sie z teorią, że jest wiele typów inteligencji - logiczno-matematyczna, językowa, kinestetyczno-cielesna, muzyczna, wizualno- przestrzenna, interpersonalna, intraparsonalna
Każdy posiada wymienione rodzaje inteligencji i każdy któryś z tych typów ma bardziej rozwinięty
Dzisiejszy swiat jest najlepiej przystowowany dla ludzi z inteligencją matematyczno logiczną językową, dlatego jest im najłatwiej sie odnaleźć i są najbardziej doceniani. Szkoły powinny podchodzić do uczniów bardziej indywidualnie, aby ocenić jaką inteligencje dziecko posiada i w tym kierunku go rozwijać...a tak jest jak jest. Czyli jeśli ktoś nie jest uzdolniony logiczno-matematycznie i językowo jest poniżany, a inne zdolności są zatracane

-- 17 lip 2014, 21:53 --

kaffe_och_blod napisał(a):Dam Ci może podpowiedź.
Porównaj sobie inteligencje pieska i człowieka ..i za sprawą czego jest spowodowana.

No dobra, ale to i tak niczego nie dowodzi jeśli chodzi o różnice w inteligencji tej samej rasy. Wg badań ludzkich mózgów niczym sie od siebie nie różni

-- 17 lip 2014, 21:55 --

*Wg badań struktury ludzkich mózgów niczym sie od siebie nie różnią

przez Łapa 18 lip 2014, 00:48
Moim zdaniem proporcje są rozłożone w taki sposób: 30% genetyka, 70% środowisko.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

przez EmInQu 18 lip 2014, 07:48
Dla mnie inteligencja to coś, czego nie można się wyuczyć. To szybka zdolność kojarzenia, bystrość, umiejętność wybrnięcia z każdej sytuacji, całkowita kontrola nad własnymi emocjami, spryt, wrodzona pomysłowość, zdolności analityczne, umiejętność szybkiego serwowania zaskakujących adwersarza ripost, szybkiego i trafnego reagowania we wszystkich dziedzinach życia itp.
Już obserwując grupę dzieci w wieku przedszkolnym można zauważyć, które przejawia w/w cechy.
Zrób wszystko, aby uniknąć walki, ale gdy już musisz do niej stanąć - WYGRAJ!
Gdybym stosowała się do wszystkich reguł, daleko bym nie zaszła.

przez MadGregor 18 lip 2014, 10:12
EmInQu napisał(a):Już obserwując grupę dzieci w wieku przedszkolnym można zauważyć, które przejawia w/w cechy.

Właśnie. Jednostki genialne już w dzieciństwie (do 3-4 lat ale zdarzało się, że już mając 6 miesięcy) przejawiają niezwykłe zdolności, więc trudno uwierzyć że inteligencja jest uwarunkowana środowiskowo, kiedy owe środowisko nawet nie zdążyło wpłynąć. Ale korzystna kombinacja genów na niewiele się zda, jeśli rozwój prenatalny zostanie zakłócony.
"Nie jesteśmy żywi, więc nie możemy umrzeć.Ale nie jesteśmy też martwi.Za długo pożerało mnie pragnienie, którego nie można zaspokoić.Za długo głodowałem, czekając na śmierć i nie umierając.Niczego nie czuję.Wiatru na mej twarzy, ani rozpryskującej się bryzy, ani ciepła kobiecego ciała."

przez Candy14 19 lip 2014, 10:10
Kazdy rodzi sie z jakims potencjalem IQ ... potem albo se go rozwija abo nie i tu juz jest wplyw srodowiska. Poza tym poziom IQ nie jest staly...w ciagu alego zycia bywa skokowy...mozna sie uwstecznic albo rozwinac
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Sortuj wg