Bierna agresja

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Bierna agresja

przez bittersweet 13 lis 2014, 10:52
monk.2000, u mnie w domu tez bylo dostatnio, ale brakowalo ciepla, radosci, zaufania , poczucia bezpieczenstwa... byla za to wiecznie napieta i podminowana atmosfera tak ciezka, ze mozna bylo w powietrzu siekiere zawiesic. Nic nie bylo wyjasnione w normalny sposob , wprost , pytania budzily zlosc bo rodzice nie uwazali za stosowne sie "tlumaczyc "przede mna. Stad zapewne "spokoj " ktory pokazuje swiatu - po latach ukrywania emocji i tlamszeniu w sobie to moja stala twarz.Te maski staja sie druga natura.... ja przez przypadek dowiedzialam sie, ze mam problemy psychiczne bo zostaly tak gleboko ukryte, ze ujawnialy sie jako schorzenia psychosomatyczne. Te okazaly sie objawami depresji maskowanej a ona z kolei maska zaburzenia osobowosci. To skutki wieloletniego wypierania stresow i traum.

Faktycznie uwazam , ze powinnam zerwac stosunki z matka , ona do tej pory mnie zatruwa. Ale nie potrafie bo ja kocham , mimo ze jest egoistycznym potworem. Oprocz tego szkoda mi jej , wiem ze jej zachowanie to nie jej wina, tak samo jak moje zaburzenie nie jest moją. Wiem , ze moje odejscie z jej zycia by ja zalamalo , ale prawdopodobnie niczego nie nauczylo.
Z tego co piszesz podobnie dzialaja Twoi rodzice, nie chca , czy tez nie stac ich na to zeby przyznac sie do bledu i cos zmienic.

Ja swoja matke postrzegam na poziomie emocjonalnym kilkuletniego dziecka, skoncentrowanego na wlasnych potrzebach ale pozbawionego empatii i wgladu w siebie. Nota bene jest bardzo inteligentna kobieta.
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

Bierna agresja

przez mark123 13 lis 2014, 13:36
Artemizja napisał(a):Jak miałoby to Twoim zdaniem wyglądać?

Poprzez potraktowanie narządów w organizmie jako osobne byty z osobowością, emocjami. Przykład: chce mi się jeść (w moim przypadku akurat nie dotyczy to jedzenia, podaję tylko przykład) i powstrzymuję się długo przed jedzeniem, żeby zrobić żołądkowi na złość, żeby zadać mu cierpienie.

-- 13 lis 2014, 12:53:41 --

bittersweet napisał(a):Faktycznie uwazam , ze powinnam zerwac stosunki z matka , ona do tej pory mnie zatruwa. Ale nie potrafie bo ja kocham , mimo ze jest egoistycznym potworem.

Tak się teraz zastanawiam, czy przypadkiem to, że nie kocham swoich rodziców nie jest elementem mojej biernej agresji, może podświadomie stosuję bierno-agresywne odtrącenie wobec nich.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Bierna agresja

przez wysłowiona 13 lis 2014, 16:22
Poprzez potraktowanie narządów w organizmie jako osobne byty z osobowością, emocjami. Przykład: chce mi się jeść (w moim przypadku akurat nie dotyczy to jedzenia, podaję tylko przykład) i powstrzymuję się długo przed jedzeniem, żeby zrobić żołądkowi na złość, żeby zadać mu cierpienie.

Ja czasami tak mam, najczęściej za karę. W sumie jak to piszę to dopiero teraz widzę jak to jest bardzo absurdalne o.o

Ale to nie jest bierna agresja. Jej najważniejszą cechą jest fakt, że ukrywasz nawet po części przed sobą, że robisz coś na złość. Osoba bierno-agresywna zawsze potrzebuje mieć furtkę wyjścia gdyby ktoś próbował ją "odkryć". Jeśli na przykład nie jesz cały dzień i mówisz sobie, że masz dużo pracy i po prostu nie masz czasu, a w rzeczywistości jesteś na siebie zły albo na swoje ciało, to wtedy to bierna agresja. Jak ktoś Ci powie, że tak robisz, najpewniej odpowiesz coś w stylu "nie no, naprawdę nie zdążyłem". Tak też czasami mam;p

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Bierna agresja

przez mark123 13 lis 2014, 16:58
wysłowiona napisał(a): Jeśli na przykład nie jesz cały dzień i mówisz sobie, że masz dużo pracy i po prostu nie masz czasu, a w rzeczywistości jesteś na siebie zły albo na swoje ciało, to wtedy to bierna agresja. Jak ktoś Ci powie, że tak robisz, najpewniej odpowiesz coś w stylu "nie no, naprawdę nie zdążyłem". Tak też czasami mam;p

Ja w trakcie tego typu sytuacji z początku tłumaczę sobie w stylu, że nie mam czasu, a później czuję jawną złość na narząd i mam ochotę mu zadać cierpienie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Bierna agresja

przez wysłowiona 13 lis 2014, 17:42
Ja sobie zadawałam ból właśnie z takimi intencjami kilka miesięcy temu, ale w miarę mi przeszło. Pozostały epizody, najczęściej bardzo automatyczne. Mi strasznie pomogły ćwiczenia z self-compassion, wyobrażanie siebie i swojego organizmu jako przyjaciela, któremu jest smutno i którego należy pocieszyć a nie dobić.

Bierna agresja

przez mark123 17 lis 2014, 14:03
*Monika* napisał(a):Często stosują takie zachowania osoby, których rodzice byli bierno-agresywni. Przykładowo, kiedy zrobili coś źle, matka przestawała się odzywać. W dzieciństwie było to dla nich ogromną traumą. Bali się, że nie będą akceptowani i kochani przez rodzica, jeżeli nie spełnią jego oczekiwań. Tego typu doświadczenia mogą owocować tym, że powielamy takie zachowania w życiu dorosłym, bo inaczej nie umiemy wyrażać niezadowolenia.

Myślę, że przyczyną biernej agresji może być także nadmiernie dobra atmosfera w doma. Może to czasem spowodować nadmierne przyzwyczajenie do spokoju i na przyszłość silną niechęć do jawnej komunikacji, że coś się nie podoba i w efekcie powstania biernej agresji.

Bierna agresja

przez Artemizja 14 cze 2015, 17:56
Jak myślicie, czy celowe ignorowanie drugiej osoby, kiedy ta aż nadto pragnie kontaktu, może być niekiedy wykorzystywane jako forma biernej agresji?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Bierna agresja

przez NN4V 14 cze 2015, 18:23
Artemizja napisał(a):Jak myślicie, czy celowe ignorowanie drugiej osoby, kiedy ta aż nadto pragnie kontaktu, może być niekiedy wykorzystywane jako forma biernej agresji?

Oczywiście, że bywa. Przypadkiem miałem nawet okoliczność.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

Bierna agresja

przez Introwertyczka 15 cze 2015, 00:59
Ja kiedyś czasami stosowałam bierną agresję, a teraz już nawet nie mam na kim.
Introwertyczka

Bierna agresja

przez greg666 15 cze 2015, 13:35
to się zastanawiaj dalej. Właśnie tak

Bierna agresja

przez Artemizja 15 cze 2015, 16:31
greg666, Twoje posty nie wnoszą w dyskusję totalnie niczego. Jeśli nie masz nic sensownego do napisania, to w ogóle się nie odzywaj, bo jak tak dalej pójdzie, to Twoje posty będą lecieć do kosza.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Bierna agresja

przez mark123 28 cze 2015, 14:53
Po przemyśleniach doszedłem do wniosku, że to co u mnie występuje, to raczej nie bierna agresja, tylko bardziej dość mocne uzależnienie od wygody, patologiczne wygodnictwo, co skutkuje niektórymi zachowaniami podobnymi do biernej agresji.

Bierna agresja

przez Artemizja 28 cze 2015, 21:52
mark123, podasz jakiś przykład?

Administrator

Bierna agresja

przez mark123 28 cze 2015, 22:20
Artemizja napisał(a):mark123, podasz jakiś przykład?

Przykład pojawiająca się czasem bardzo silna złość, gdy ktoś coś ode mnie chce i muszę przerwać swój stan nicnierobienia. Psycholog z forum mi powiedziała, że to wygląda na bierną agresję, ale ostatnio doszedłem jednak do wniosku, że to bardziej uzależnienie od wygody, a nie bierna agresja.

Sortuj wg