Ekstrawersja czy introwersja?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez wiejskifilozof 22 sie 2015, 19:59
Kajmanowa Vlog.Świetny tekst o intro.

przez bittersweet 22 sie 2015, 20:07
Debilny ten test, ale chyba wiarygodny, bo miałam tylko 2 odp A. Kiedys z testu w ksiązce "Płec mózgu" miałam wynik 100% kobiety.
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

przez Evia 22 sie 2015, 20:16
Candy14 napisał(a):Kokojoko, fajny

ten tez http://zwierciadlo.pl/2012/psychologia/ ... e-wiedziec

a według mnie te "rady" są równie głupie co ten test

czy cały portal jest tak tendencyjny?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez bittersweet 22 sie 2015, 20:35
Evia, wg tych opisów ekstrawertyk to jakiś półmózg co klepie bez zastanowienia i nie potrafi słuchać :shock:
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

przez Evia 22 sie 2015, 20:52
bittersweet napisał(a):Evia, wg tych opisów ekstrawertyk to jakiś półmózg co klepie bez zastanowienia i nie potrafi słuchać :shock:

racja, co prawda tacy się zdarzają, co nie znaczy, że jest to reguła
co do rad tyczących się introwertyka to również nie do końca się zgodzę
Moja przyjaciółka jest introwertykiem i wbrew temu co zostało napisane to:
- lubi gadać przez telefon
- wielokrotnie czuje się samotna
- kiedy siedzi cicho, to wcale nie oznacza jednoznacznie, że jej się nie chce gadać (częściej tak bywa w moim przypadku) tylko po prostu analizuje to co chce powiedzieć, żeby się nie zbłaźnić, czasem też faktycznie jest znudzona lub nie chce nawiązywać z kimś znajomości (chociaż w tym drugim przypadku raczej bywa opryskliwa)
-chce pobyć sama nie tylko po to aby być samą, ale również po to żeby na spokojnie sobie wszystko poukładać

autor tekstu ewidentnie jest introwertykiem, szkoda tylko, że wszystkich innych introwertyków potraktował jako swoje lustrzane odbicie a o ekstrawertykach ma raczej znikome pojęcie
a może to wynika z tego, że introwertycy mają raczej wąskie grono znajomych, co przełożyło się na tekst, który był sugerowany osobistymi doświadczeniami...

przez ego 22 sie 2015, 20:56
Wiecie ja też zauważyłam, że nie tylko w tym artykule, ale w ogóle w necie jest taka tendencja, do zniekształcania ekstrawertyzmu, że jak nieraz czytam o nich, to odnoszę wrażenie jakby to mieli być normalnie jacyś upośledzeni. Bo wszystko o czym myślą introwertycy to niby takie ważne i głębokie, a te głupie ekstrawertyki to czysta płycizna umysłowa. I się zastanawiam czemu ma to służyć?
I pisze to jak półbóg introwertyk, słaby bo słaby, ale jednak. ;)
ego

przez Evia 22 sie 2015, 21:07
ego napisał(a):introwertycy to niby takie ważne i głębokie, a te głupie ekstrawertyki to czysta płycizna umysłowa.

Bo tak faktycznie się zdarza, że wiele ekstrawertyków to płycizna umysłowa (przynajmniej znam wiele takich przypadków) Jednak tak samo znam pseudogłębokich introwertyków.
Poza tym głupie introwertyki nie rzucają się tak w oczy jak ci pierwsi :P Głupi ekstrawertyk przez swój sposób bycia będzie słynny na całą okolicę :lol:

ego napisał(a):I się zastanawiam czemu ma to służyć?

Czasem takie rozgraniczanie na pustaków i inteligentów może wynikać ze słabego poznania jednych i drugich, przyczyną może być jednak również pewna frustracja, a raczej chęć dowartościowania.
W sieci mamy raczej głównie do czynienia z introwertykami, oprócz tego, że poprzez tę tendencję nadal mają znikomą wiedzę na temat ekstrawertyków, to mogą tworzyć swoją małą sektę gdzie mogą sobie wzajemnie schlebiać :lol:
W każdym razie traktuję to jako niegroźne zjawisko
Ostatnio edytowano 22 sie 2015, 21:11 przez Evia, łącznie edytowano 1 raz

przez bonsai 22 sie 2015, 21:08
To chyba symbol czasów. Nienormalność jest gloryfikowana lub wynajduje się argumenty by się nią szczycić, a swoje słabości trzeba przekuwać w zalety, bo za wszelką cenę należy być zadowolonym z siebie. Liczy się sukces, nieważne, czy stoją za nim silne podstawy, czy jest to bańka mydlana. Niektóre osobniki mają się za jednostki wyjątkowe, mimo iż oprócz nich nikt tak nie twierdzi (a wręcz przeciwnie). No ale każdą tezę można poprzeć badaniami, bo ich są setki - nieważne, że jedno badanie obala drugie. :) A co do takich miałkich testów, to czymś trzeba szpalty gazety wypełnić - tania rozrywka nadaje się do tego znakomicie. ;)
bonsai

przez Evia 22 sie 2015, 21:24
bonsai napisał(a):To chyba symbol czasów. Nienormalność jest gloryfikowana

ja tam nic złego w introwertyzmie nie widzę (chyba, że prowadzi do sprzeczności z samym sobą, ale tak samo może być w przypadku ekstrawertyzmu)

sama gloryfikuję nienormalność :lol:

większych ludzi ze swojego otoczenia uważam za ... hmm, nie wiem jak to ładnie ująć w słowa... popapranych :P i kiedy dochodzę do wniosku, że sama jestem nienormalna na ich tle, to nie jest mi z tym aż tak źle :P

bonsai napisał(a): wynajduje się argumenty by się nią szczycić, a swoje słabości trzeba przekuwać w zalety, bo za wszelką cenę należy być zadowolonym z siebie.

uważam, że to wcale nie jest złe, a nawet że jest to bardzo dobra cecha, jest to pewien sposób na radzenie sobie w życiu
"jeśli życie daje ci cytryny to zrób z nich lemoniadę"

przez bonsai 22 sie 2015, 21:34
Evia, ja nie widzę niczego nienormalnego w większości rzeczy, jeśli tylko daje to komuś szczęście i nie rani się przy tym nikogo. Trzeba jednak przyznać, że gdyby świat składał się tylko z introwertyków, to byśmy wyginęli, jak mamuty. ;) A i wiele dziedzin sztuki nie mogłoby się rozwinąć, bo ekspresja jest jakby główną siłą ich przekazu.

Radzenie sobie w życiu jest fajne i pożądane, ale miło byłoby, gdyby było powiązane z wykorzystywaniem naszych prawdziwych zalet i talentów, a nie z robieniem złota z g.... :> Taka utopijna myśl zawitała w mej uśmiechniętej dziś głowie.
bonsai

przez Evia 22 sie 2015, 21:45
bonsai napisał(a):Evia, ja nie widzę niczego nienormalnego w większości rzeczy, jeśli tylko daje to komuś szczęście i nie rani się przy tym nikogo

jestem podobnego zdania, dlatego też pisałam o tym, że tendencję szkalowania ekstrawertyków przez introwertyków uważam za niegroźną

bonsai napisał(a):A i wiele dziedzin sztuki nie mogłoby się rozwinąć, bo ekspresja jest jakby główną siłą ich przekazu.

Tak samo wiele dziedzin sztuki i innych, nie rozwinęłoby się bez introwertyków.

bonsai napisał(a):Radzenie sobie w życiu jest fajne i pożądane, ale miło byłoby, gdyby było powiązane z wykorzystywaniem naszych prawdziwych zalet i talentów, a nie z robieniem złota z g.... :> Taka utopijna myśl zawitała w mej uśmiechniętej dziś głowie.

Widzisz, ja tam jestem zdania, że większość ludzi i tak żyje w iluzji, a dokładniej, że to co ludziom daje szczęście to najczęściej wyimaginowane twory, myślę, że każda szczęśliwa osoba stworzyła sobie w głowie jakiś film, którym żyje. A jeśli ktoś potrafi zrobić złoto z gówna to jestem pełna podziwu :lol:

Myślę, że gdyby ludzie pozbawili się tej całej fikcyjnej otoczki to ludzkość popadłaby w marazm, który najczęściej by się zakończył samobójstwem

przez ego 22 sie 2015, 21:48
Evia,
Bo tak faktycznie się zdarza, że wiele ekstrawertyków to płycizna umysłowa (przynajmniej znam wiele takich przypadków)
Nie wiem, ale ja często gdy widzę kogoś, kto w moim odczuciu wydaje mi się płytki, to myślę sobie, że on tylko na zewnątrz takiego udaje, a w środku jest zupełnie inny.
ego

przez Evia 22 sie 2015, 21:53
ego napisał(a):Nie wiem, ale ja często gdy widzę kogoś, kto w moim odczuciu wydaje mi się płytki, to myślę sobie, że on tylko na zewnątrz takiego udaje, a w środku jest zupełnie inny.

masz dobre podejście, może faktycznie tak się zdarza

kiedyś mój kolega zapytał mnie czy nie uważam, że te osoby, które sprawiają wrażenie ludzi zahukanych, głośnych, chcących bycia w centrum uwagi itd, tak naprawdę nie ukrywają czegoś głębszego, a te zachowanie ma jedynie być kamuflażem
Może coś w tym jest...

przez Mae 23 sie 2015, 01:28
Evia napisał(a):
Mae napisał(a):Jestem idealistką i lubię naprawiać świat. :lol:

kiedyś zwątpisz...

Mnie się wydaje, że to cecha wrodzona, o ile to możliwe. Traktuję to jak hobby, choć nie ukrywam, że czasami ręce mi opadają.
Trolololololo
Mae

Sortuj wg