Ekstrawersja czy introwersja?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Mae 22 sie 2015, 14:23
Spojrzałam na ten test, który rzekomo ma określać płeć mózgu. Uważam go za jawnie dyskryminujący. ,,Męski" mózg został przedstawiony w superlatywach, a ,,kobiecy" z zastrzeżeniami w stylu: ,,masz taką i taką cechę, którą można uznać za zaletę, ale i tak musisz myśleć jak mężczyzna, bo masz zbyt podzielną uwagę". Zadziwia mnie to wbijanie szpil w kobiecość i standaryzowanie. Wam to, kobiety, nie przeszkadza?
Trolololololo
Mae

przez Evia 22 sie 2015, 16:47
NN4V napisał(a):Evia, ale po co mleć ozorem o pierdołach?

jeśli się gada o pierdołach to oznacza, że się również o nich myśli, przemilczenie tej kwestii nie zmieni bezsensowności tego faktu, no chyba, że istnieje pewna celowość, która miałaby stworzyć iluzję osoby mądrzejszej niż się nią jest w rzeczywistości :lol:

poza tym mówienie o tym co się myśli wcale nie równa się gadaniu jedynie o pierdołach, takie założenie upraszcza strukturę myślenia
no chyba, że ktoś ma sieczkę w mózgu, ale w tym przypadku to jak pisałam powyżej, przemilczenie niestety nic nie zmieni

przez ego 22 sie 2015, 17:00
Mae mnie bardziej rozbraja przewidywalność takich testów, że po dwóch, max trzech pytaniach, już wiadomo jak dalej odpowiadać, w zależności od tego, jaki by się wynik chciało uzyskać. ;)

Zadziwia mnie to wbijanie szpil w kobiecość i standaryzowanie. Wam to, kobiety, nie przeszkadza?
Nie widzę żeby kobiety protestowały. Bycie kobietą, na pewno nie gwarantuje lubienia kobiecości.
ego

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Mae 22 sie 2015, 17:17
ego napisał(a):Mae mnie bardziej rozbraja przewidywalność takich testów, że po dwóch, max trzech pytaniach, już wiadomo jak dalej odpowiadać, w zależności od tego, jaki by się wynik chciało uzyskać. ;)

O tym to już nawet nie wspominam. Poziom Bravo. :mrgreen:

ego napisał(a):
Zadziwia mnie to wbijanie szpil w kobiecość i standaryzowanie. Wam to, kobiety, nie przeszkadza?
Nie widzę żeby kobiety protestowały. Bycie kobietą, na pewno nie gwarantuje lubienia kobiecości.

Ale wychodzi na to, że wielu kobietom podoba się bagatelizowanie ich przyrodzonych cech. Nawet nie chodzi mi o sam fakt lubienia swojej płci, ale poczucia własnej wartości. Nikt nie ma wpływu na płeć i by nie dostać fiksacji, musi nauczyć się ją akceptować oraz rozwijać wcześniej wspomniane cechy. Ten test jest po prostu szowinistyczny, bo z góry zakłada, że kobiety gorzej myślą.
Trolololololo
Mae

przez Evia 22 sie 2015, 17:19

Nie wiem, nie czytałam tamtego, jednak w sumie mnie to nie dziwi. Jest to dosyć tendencyjne "zachowanie", właśnie w wyniku takich założeń, niektóre feministki poszły w swoich bojach bardziej do upodobniania się do facetów, niż gloryfikowania samych siebie.

Nie wiem czy takie coś mi przeszkadza (pewnie w zależności od humoru) jednak jakby nie było to nie jesteśmy w stanie zmienić całego schematu myślowego dużej części ludzkości, lepiej jest wykorzystywać i modyfikować to co się ma, i czerpać z tego osobiste korzyści.

przez ego 22 sie 2015, 17:37
Mae, no nie wiem co Ci odpowiedzieć, bo ja z tych kobiet co kobiecości nie lubią i chciałyby być facetem.

Ale wychodzi na to, że wielu kobietom podoba się bagatelizowanie ich przyrodzonych cech.
Jest też taka opcja, że one faktycznie mają małe znaczenie.

Nikt nie ma wpływu na płeć i by nie dostać fiksacji, musi nauczyć się ją akceptować oraz rozwijać wcześniej wspomniane cechy
Cechy powinno się rozwijać w zależności od indywidualnych predyspozycji, potrzeb i pragnień. Ja sfiksowałam na punkcie tej pieprzonej płci m.in nie dlatego, że nie rozwinęłam w sobie pewnych cech, uznawanych powszechnie za kobiece, tylko właśnie dlatego, że na siłę chciano je we mnie rozwijać, bo jakiś mundry kiedyś stwierdził, że jak chłop, to powinien się zachowywać tak i tak , a jak baba to tak i srak... i trzeba to rozwijać! :silence:

Ten test jest po prostu szowinistyczny, bo z góry zakłada, że kobiety gorzej myślą.
Nie. Zakłada, że jak kobieta "myśli" po kobiecemu, to myśli gorzej. Jak myśli po męsku to już lepiej. ;)
ego

przez Evia 22 sie 2015, 17:49
ego napisał(a):Nie. Zakłada, że jak kobieta "myśli" po kobiecemu, to myśli gorzej. Jak myśli po męsku to już lepiej. ;)

zależy komu lepiej :lol:

Poza tym w ogóle nie wiem o czym tu mowa, tzn wiem, o jakimś durnym teście rodem z bravo, i o wynikającej z niego "psychoanalizie" :lol:

Zauważyłam, że ludzie bardzo lubią szufladkować. Tworzyć białe i czarne, co pomaga pewnie niektórym w dowartościowywaniu się cudzym kosztem.

Wielokrotnie wyszło mi w tego typu teścikach, że myślę jak facet, ostatnio nawet mi wyszło, że mam typowo męski typ śnienia.
Czy taka jest prawda? Nie. Jestem babą i myślę jak baba! Proste, a jeśli wychodzi mi w testach co innego, to jedynie mogłoby dowodzić temu, że takie podziały to pic na wodę i fotomontaż

przez Mae 22 sie 2015, 18:01
ego napisał(a):Mae, no nie wiem co Ci odpowiedzieć, bo ja z tych kobiet co kobiecości nie lubią i chciałyby być facetem

A dlaczego? Pytam z obiektywnych przyczyn. :smile:

ego napisał(a):Jest też taka opcja, że one faktycznie mają małe znaczenie.

Troska, empatia, współczucie, równość (przeciwieństwo hierarchizacji), czy nawet umiejętność zwracania uwagi na bardziej abstrakcyjne detale to raczej kobiece cechy. Wydaje mi się, że bez nich bylibyśmy robotami bez uczuć i wyobraźni. ;)

ego napisał(a):Cechy powinno się rozwijać w zależności od indywidualnych predyspozycji, potrzeb i pragnień. Ja sfiksowałam na punkcie tej pieprzonej płci m.in nie dlatego, że nie rozwinęłam w sobie pewnych cech, uznawanych powszechnie za kobiece, tylko właśnie dlatego, że na siłę chciano je we mnie rozwijać, bo jakiś mundry kiedyś stwierdził, że jak chłop, to powinien się zachowywać tak i tak , a jak baba to tak i srak... i trzeba to rozwijać! :silence:

To są właśnie stereotypy, o których piszę, tylko na problem spojrzałam z innej strony. Można to skomasować: w dzieciństwie dziewczynka głupieje, bo nie może zanadto eksponować swych kobiecych cech, ,,coby nie prowokować", a potem gnębi się ją za posiadanie emocji, ,,bo są irracjonalne".
Nikt nie może się czuć sobą. W sumie też ulegasz powszechnej maskulinizacji społeczeństwa (bez obrazy, jestem obiektywna), stawiając tzw. męskie myślenie nad kobiecym.
Wrażliwy, lekko zniewieściały chłopak będzie stygmatyzowany, bo wg opinii społecznej nie zachowuje się jak prawdziwy mężczyzna. Kto określa granice prawidłowych/nieprawidłowych cech?

ego napisał(a):Nie. Zakłada, że jak kobieta "myśli" po kobiecemu, to myśli gorzej. Jak myśli po męsku to już lepiej. ;)

Mnie wyszło myślenie po kobiecemu. Czyli źle myślę?
Trolololololo
Mae

przez Mae 22 sie 2015, 18:02
Evia napisał(a):Poza tym w ogóle nie wiem o czym tu mowa, tzn wiem, o jakimś durnym teście rodem z bravo, i o wynikającej z niego "psychoanalizie" :lol:

Zauważyłam, że ludzie bardzo lubią szufladkować. Tworzyć białe i czarne, co pomaga pewnie niektórym w dowartościowywaniu się cudzym kosztem.

Wielokrotnie wyszło mi w tego typu teścikach, że myślę jak facet, ostatnio nawet mi wyszło, że mam typowo męski typ śnienia.
Czy taka jest prawda? Nie. Jestem babą i myślę jak baba! Proste, a jeśli wychodzi mi w testach co innego, to jedynie mogłoby dowodzić temu, że takie podziały to pic na wodę i fotomontaż

Jestem idealistką i lubię naprawiać świat. :lol:
Trolololololo
Mae

przez Evia 22 sie 2015, 18:12
Mae napisał(a):Jestem idealistką i lubię naprawiać świat. :lol:

kiedyś zwątpisz...

przez bonsai 22 sie 2015, 18:17
Sam dla relaksu zacząłem odpowiadać na pytania z testu, ale od początku wydawało mi się, że to chyba jest zabawa dla kobiet. Pewności nabrałem przy "Miałaś ciężki dzień w pracy, na dodatek zepsuł ci się samochód i poplamiłaś atramentem nową spódnicę."

Ech, stracony czas! No ale większość moich odpowiedzi to B. :bezradny:
bonsai

przez Evia 22 sie 2015, 18:27
bonsai napisał(a):"Miałaś ciężki dzień w pracy, na dodatek zepsuł ci się samochód i poplamiłaś atramentem nową spódnicę."

:lol:

odpowiedzi na to też są niezłe

A. po powrocie do domu bierzesz prysznic, nalewasz sobie kieliszek wina, włączasz DVD i oglądasz filmy
B. umawiasz się z przyjaciółmi na kolację, żeby się wyżalić i poczuć, że są ludzie, na których możesz liczyć

:lol:

przejrzałam pokrótce ten test i zgodnie z przypuszczeniami faktycznie zaznaczyłabym wiele odpowiedzi A
przeczytałam również wyniki i muszę przyznać, że nie wiem o co halo, wcale nie odczułam, żeby wynik B (kobiecy) był szkalowany

przez ego 22 sie 2015, 19:21
A dlaczego? Pytam z obiektywnych przyczyn. :smile:
Bo uważam płeć męską za lepszą.

Troska, empatia, współczucie, równość (przeciwieństwo hierarchizacji), czy nawet umiejętność zwracania uwagi na bardziej abstrakcyjne detale to raczej kobiece cechy. Wydaje mi się, że bez nich bylibyśmy robotami bez uczuć i wyobraźni. ;)
Racja, jednak takie cechy nie są moim zdaniem pożądane w społeczeństwie zmierzającym za wszelką cenę do postępu cywilizacyjnego, gdzie postęp rozumie się głównie przez rozwój techniczny, naukowy, kult racjonalizmu. Taki świat równie dobrze mogłyby tworzyć zaprogramowane roboty. Nie dziwi mnie, że kobiety w takim świecie stworzonym głównie przez mężczyzn, a nie przez kobiety, mogą stanowić głównie dodatek na osłodę.

Można to skomasować: w dzieciństwie dziewczynka głupieje, bo nie może zanadto eksponować swych kobiecych cech, ,,coby nie prowokować", a potem gnębi się ją za posiadanie emocji, ,,bo są irracjonalne".
Nie. Właśnie raczej od dziewczynki oczekuje się rozwijania tych tzw. kobiecych cech , a potem tak jak napisałaś, się ją gnębi z tego powodu. Ja tak to widzę.

W sumie też ulegasz powszechnej maskulinizacji społeczeństwa (bez obrazy, jestem obiektywna), stawiając tzw. męskie myślenie nad kobiecym.
Możliwe, jednak to też zależy w jakim kontekście społecznym oceniać to myślenie.A w naszym, nie ma się co oszukiwać, to faceci zbudowali cywilizację, a nie kobiety. Już o tym kiedyś pisałam na tym forum. :bezradny:

Wrażliwy, lekko zniewieściały chłopak będzie stygmatyzowany, bo wg opinii społecznej nie zachowuje się jak prawdziwy mężczyzna. Kto określa granice prawidłowych/nieprawidłowych cech?
Nie wiem kto, może nikt, może mamy to w genach, ale jednak faktem jest, że ludzie bardzo podobnie rozdzielają stereotypowe cechy męskie od kobiecych. Nikt raczej nie powie przykładowo, że siła to jest cecha kobieca, a wrażliwość męska.

Mnie wyszło myślenie po kobiecemu. Czyli źle myślę?
Moim zdaniem Ty nie myślisz po kobiecemu. Dopóki nie zorientowałam się, że jesteś kobietą, to po Twoich postach była przekonana, że to facet pisze. Ale to jest oczywiście tylko moja opinia, a raczej mojego stereotypowego mózgu. Tu masz test nieco bardziej obiektywny( tyle, że po angielsku), przynajmniej ciężko w nim ściemniać, tak jak to można robić w testach z bravo.
http://www.bbc.co.uk/science/humanbody/sex/add_user.shtml
ego

przez ego 22 sie 2015, 19:38
Kurde nie wiem co jest, ale po zrobieniu pierwszej części testu nie chce mnie przerzuć do drugiej. Dawniej jak robiłam, to wszystko było ok. :(
ego

Sortuj wg