Nomenklatura psychiatryczna w mowie potocznej

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Lord Kapucyn 21 gru 2013, 16:42
Ludzie często używają w mowie potocznej różnych określeń pochodzących z nomenklatury psychiatrycznej- np. "masz obsesję", "jesteś maniakiem", "ty debilu". Postaram się wyjaśnić jakie znaczenie mają one w nazewnictwie medycznym.

Obsesja
-potocznie termin używany do opisywania czyichś przesadnych, dużych zainteresowań- "masz obsesję na czyimś/kogoś punkcie"
-w psychiatrii określenie natrętnych myśli o podłożu lękowym występujących w przebiegu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego/nerwicy natręctw

Maniak
-potocznie człowiek ogarnięty jakąś myślą, ideą itp.; fanatyk, oszołom; osoba mająca jakąś pasję, bez reszty nią pochłonięta; zapaleniec;
-w psychiatrii mania oznacza zaburzenie z grupy zaburzeń afektywnych objawiające się podwyższonym nastrojem, gadatliwością, pobudzeniem psychoruchowym, obniżoną potrzebą snu, odhamowaniem seksualnym, skłonnością do podejmowania działań ryzykownych i autodestrukcyjnych, gonitwą myśli, zwiększeniem siły/energii, zawyżoną samooceną.
- mania może też być dodawana jako przyrostek/sufiks do rdzenia innego wyrazu, aby utworzyć słowo faktycznie opisujące czyjeś owładnięcie jakąś sprawą/ideą- np. erotomania, megalomania, melomania, ablutomania itp.

Debil
-potocznie obelga/inwektywa
-dawniej inna nazwa upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim

Imbecyl
-dawniej inna nazwa upośledzenia umysłowego w stopniu średnim

Idiota
-dawniej inna nazwa upośledzenia umysłowego w stopniu ciężkim

Kretyn/matoł
-potocznie obelga/inwektyw
-dawniej kretynizmem albo matołectwem był określany ciężki niedorozwój umysłowy spowodowany zespołem wrodzonej niedoczynności tarczycy, związanym z niedoborem jodu

Paranoja
-potocznie "mieć paranoję" oznacza głosić sądy niedorzeczne, pozbawione sensu, być chorobliwie zaabsorbowanym jakimś zagadnieniem.
-w psychiatrii to system rozbudowanych i spójnych urojeń(zaburzeń treści myślenia)

Żółte papiery
-potocznie jeżeli ktoś ma żółte papiery to jest chory psychicznie, jest świtem, czubkiem, wariatem, jest niebezpieczny
-podobno wzięło się to stąd, że w okresie powojennym i późniejszym dokumentacja w szpitalach psychiatrycznych była spisywana na intensywnie żółtym papierze;
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez MadGregor 21 gru 2013, 17:10
Gratuluję jubileuszowego POSTU. :shock: Wiele z terminów psychiatrycznych na stałem przeszło do LAMUSA.

-wiadomość, informacja wysłana na grupę lub forum dyskusyjne, napisana w określonym temacie wypowiedź
-dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia w ogóle, lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa), przez określony czas

Lamus
-klasowy odrzutek, zazwyczaj nie lubiany przez nikogo, także ciota, frajer, sierota
-skład starych rzeczy
-budynek gospodarczy stawiany dawniej przy dworach
"Nie jesteśmy żywi, więc nie możemy umrzeć.Ale nie jesteśmy też martwi.Za długo pożerało mnie pragnienie, którego nie można zaspokoić.Za długo głodowałem, czekając na śmierć i nie umierając.Niczego nie czuję.Wiatru na mej twarzy, ani rozpryskującej się bryzy, ani ciepła kobiecego ciała."

przez Lord Kapucyn 21 gru 2013, 17:20
Jeszcze byś się zdziwił bo ostatnio byłem świadkiem jak osoba(fakt, że starej daty) związana ze środowiskiem medycznym użyła terminu matołectwo na określenie jednostki chorobowej. ;)

Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zupapomidorowa 21 gru 2013, 17:26
"Kretyn/matoł
-potocznie obelga/inwektyw
-dawniej kretynizmem albo matołectwem był określany ciężki niedorozwój umysłowy spowodowany zespołem wrodzonej niedoczynności tarczycy, związanym z niedoborem jodu"

Ja mam niedoczynność - znaczy jestem kretynką? :D
Dawniej Luktar

przez Lord Kapucyn 21 gru 2013, 17:30
Tylko jeżeli Twoja niedoczynność tarczycy jest wrodzona, jej patomechanizm jest związany z niedoborem jodu i spowodowała niedorozwój umysłowy. :P

Moderator/ R2 - D2

przez marwil 21 gru 2013, 18:59
Koziołek kretyn?
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez foxlae 22 gru 2013, 16:05
Dodałabym też depresję wyrażoną potocznie jako dołek, gorszy nastój, zły humor no i fiksacje jako potocznie dziwaczne zachowanie, pasję, uwielbienie czegoś :)

przez nova_2013 22 gru 2013, 17:25
Pamietam jak w gimnazjum ( w SZWECJI ) na kursie z psychologii omawial wykladowca stres, nerwice, depresje oraz inne przypadlosci psychosomatyczne oraz psychomotoryczne. I wtedy chcialam zablysnåc posrod szwedzkich uczniow uzywajåc wlasnie sformuowan debilizm, imbecylizm, idiotyzm i kretynizm i opisalam czym sie rozniå. Wszyscy spojrzeli na mnie z oslupieniem a ja wowczas oczekiwalam wsparcia nauczyciela w tym, co opowiedzialam. Zapadla dluga cisza wiec zapytalam w koncu wykladowce czy nigdy nie slyszal o takim nazewnictwie a on na to, ze NIE ( dziwne, bo byl prawie dwukrotnie starszy ode mnie wiec wydawalo mi sie to nieprawdopodobne aby nigdy nie zetknål sie z powyzszymi sformuowaniami).

Coz.... dalam za wygranå i nigdy wiecej nie powracalam do tego tematu, natomiast zaczelam szperac w czytelniach i dowiedzialam sie, ze nazewnictwo jakiego uzylam dawno wyszlo z uzycia, tj. w polowie lat 60-tych.

Dzis uzywa sie slow "niepelnosprawnosci umyslowej" i w zaleznosci od stopnia rozwoju okresla sie mianem :

niepelnosprawny intelektualnie w stopniu lekkim ( debilizm ) IQ 55-69 w skali Wechslera
niepelnosprawny intelektualnie w stopniu umiarkowanym ( ibecyl ) IQ 35-54
niepelnosprawny intelektualnie w stopniu znacznym ( idiota ) IQ 20 – 34.
niepelnosprawny intelektualnie w stopniu glebokim IQ ponizej 20
wrodzony syndrom braku jodu ( kretyn )

Podobnie jak w Szwecji nie uzywa sie slow : inwalida czy kaleka, zaståpiono te slowa NIEPELNOSPRAWNYM

Tak czy owak psychiatria byla wowczas w powijakach ale w ostatnim dwudziestoleciu poczynila wielkie postepy. I chwala za to !!!!
Mc zestaw Citalopram 20mg Obrazek

przez wiejskifilozof 16 sty 2015, 11:04
Mnie nazywano w szkole debil.

przez marwil 16 sty 2015, 13:05
detektywmonk, a powinno kretyn ;)
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez wiejskifilozof 16 sty 2015, 21:50
Albo głupek :smile:

przez monk.2000 03 lip 2015, 00:08
Najbardziej podoba mi się określenie żółte papiery. :D
Ciekawe skąd brali ten papier. Pewnie mieli jakieś swoje źródło.
Z resztą świat biurowy powinien być bardziej kolorowy, te wszystkie pisma są jakieś szarobure.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez Wołodi 13 paź 2016, 13:23
Pedofil
- w seksuologii człowiek preferujący kontakty seksualne z dziećmi w okresie przedpokwitaniowym,
- potocznie każdy mężczyzna który wiąże się z kobietami w wieku przedmaturalnym będąc od nich znacznie starszym.
Etymologią potocznego znaczenia jest zapewne zawiść starych ropuch zazdrosnych o to że atrakcyjni matrymonialnie mężczyźni wybierają zgrabne i jędrne niewiasty zamiast robić za kolejną z rzędu opcję dla sfrustrowanej zmarchami i tzw. pleco-cyckiem baby.
zbanowany

przez ExaeXeexO 13 paź 2016, 16:15
Pedofil - Etymologią potocznego znaczenia jest zapewne zawiść starych ropuch zazdrosnych o to że atrakcyjni matrymonialnie mężczyźni wybierają zgrabne i jędrne niewiasty zamiast robić za kolejną z rzędu opcję dla sfrustrowanej zmarchami i tzw. pleco-cyckiem baby.

NIEEEEEEEEEEEEEEEE!!! TO POPAPRAŃCY!!!, KTÓRZY GWAŁCĄ MAŁE DZIECI!!! :evil: :evil: :evil: ODSTRZAŁ TAKIEGO ŚCIERWA!!!, POWINIEN BYĆ LEGALNY!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil:
ExaeXeexO

Sortuj wg