Piramida potrzeb Maslowa

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Piramida potrzeb Maslowa

przez jetodik 06 sty 2014, 14:12
*Monika*,
Jeśli więc ma się przed sobą trudne intelektualnie wyzwanie, albo obiekcje co do firanek.. po prostu dobrze byłoby mieć zaspokojoną potrzebę sexu

ale ja nie kwestionowałem pierwszeństwa seksu nad intelektualnymi wyzwaniami/firankami tylko pierwszeństwo intelektualnych wyzwań nad firankami, czy w firankami nad intelektualnymi wyzwaniami.
nie wiem jak Maslow to wyliczył.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Piramida potrzeb Maslowa

przez *Monika* 06 sty 2014, 14:21
jetodik, Nie będę podważała teorii Abrahama, tylko podkreślę, że gdy poziomy potrzeb były realizowane nie w takiej kolejności jak wyżej wymienionej, to w życiu człowieka wcześniej czy później pojawi się chaos i nieład. Gdy zaczniemy realizować potrzeby wyższego rzędu to życie człowieka nabierze głębszego sensu i będzie bardziej poukładaną całością.
Nie możemy zapomnieć o tych „mniej” ważnych potrzebach, bez których jednak realizacji żaden człowiek nie mógł by normalnie funkcjonować.
Obrazek
Główny Moderator

Piramida potrzeb Maslowa

przez mark123 06 sty 2014, 15:09
light napisał(a):mark123, No to życzę powodzenia w przełamywaniu, oby to nastąpiło jak najszybciej, bo czas gra na niekorzyść, zdajesz sobie z tego sprawę na pewno ;)

Może w tym tysiącleciu przełamię ;)
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Piramida potrzeb Maslowa

przez *Ai* 06 sty 2014, 15:18
*Monika*, wygląda na to, że jesteś nimfomanką. Być może to właśnie jest norma, do której się nie zaliczam.
Ostatnio edytowano 06 sty 2014, 15:19 przez *Ai*, łącznie edytowano 1 raz
*Ai*

Piramida potrzeb Maslowa

przez *Monika* 06 sty 2014, 15:19
Supernova napisał(a):*Monika*, Rozładowanie napięcia seksualnego nie wymaga udziału drugiej osoby...

Jeśli się chce go tylko rozładować to tak...
Aż się ciśnie na język, żeby dopowiedzieć..., że jest to rozładowanie w taki najprostszy, instynktowny sposób... co jest potwierdzeniem tylko tego, że Masłow prawidłowo usadowił potrzebę sexu na najniższym z poziomów...
Do zbliżenia potrzebna jest zaspokojona potrzeba miłości, żeby można było mówić już o wyższym szczeblu uprawiania sexu z tzw. emocjonalnym związaniem.
Niebezpodstawnie piramida potrzeb zawiera potrzebę sexu na najniższym... bo to tylko sex, rozładowanie bez związania emocjonalnego z drugim człowiekiem.

-- 06 sty 2014, 15:21 --

Supernova napisał(a):*Monika*, wygląda na to, że jesteś nimfomanką. Być może to właśnie jest norma, do której się nie zaliczam.

Nie, nie jestem... nie pragnę chorobliwie zbliżeń..., wyrażam tylko własne zdanie w tym wątku, tak jak Ty.
Obrazek
Główny Moderator

Piramida potrzeb Maslowa

przez *Ai* 06 sty 2014, 15:22
*Monika*, parę stron temu pytałam, jak interpretować "seks". Dla mnie "seks" to zbliżenie seksualne min. dwojga ludzi, a nie smyranie łechtaczki. dlatego też uważam, że seks nie powinien być na najniższym poziomie, ale na wszystkich pozostałych
*Ai*

Piramida potrzeb Maslowa

przez ala1983 06 sty 2014, 15:30
*Monika* napisał(a):Supernova, ... kiedy niższe poziomy wg potrzeb Masłowa nie zostaną zaspokojone w okresie chociażby dzieciństwa... to wtedy w życiu dorosłym, pomimo kompensacji braków z tego okresu... człowiek może borykać się z różnymi trudnościami.

No i przerąbane :cry: Tym samym pozdrawiam ze szpitala psychiatrycznego :cry:
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

Piramida potrzeb Maslowa

przez jetodik 06 sty 2014, 15:38
*Monika*, ja uzasadniłem czemu powinna być na prawie najniższym szczeblu, dlatego już nie kontynuuje tematu.

zaspokojenie potrzeb wyższych nie może być pełne gdy nie ma zaspokojenia potrzeb niższych no to by się zgadzało ale elementy tej piramidki są bardzo dyskusyjne, niektóre błędne, w dodatku jest uproszczona i wiele sytuacji jej przeczy.

może być np. tak, że potrzeba uznania wyklucza się z potrzebą bezpieczenstwa.

-- 06 sty 2014, 16:02 --

ala1983, przecież te potrzeby można zaspokoić.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Piramida potrzeb Maslowa

przez *Monika* 06 sty 2014, 16:08
Supernova napisał(a):*Monika*, dlatego też uważam, że seks nie powinien być na najniższym poziomie, ale na wszystkich pozostałych

Może wyraz "sex" powinien być zastąpiony wyrazami "popęd płciowy" :D , wtedy wszystko powinno być łatwiejsze do dyskusji...
Dla mnie sex powinien łączyć się z bliskością, czułością i związaniem emocjonalnym.
Choć... dyskutowałam w oparciu o słowo sex=popęd płciowy :D
jetodik napisał(a):*Monika*,
zaspokojenie potrzeb wyższych nie może być pełne gdy nie ma zaspokojenia potrzeb niższych no to by się zgadzało ale elementy tej piramidki są bardzo dyskusyjne, niektóre błędne, w dodatku jest uproszczona i wiele sytuacji jej przeczy.

Są dyskusyjne, masz rację... dlatego dyskutowaliśmy ;)
Masz rację... piramidę znam też z innym nazewnictwem, ale odniosłam się do podanej przez założyciela wątku ;)
Obrazek
Główny Moderator

Piramida potrzeb Maslowa

przez ala1983 06 sty 2014, 16:15
jetodik napisał(a):ala1983, przecież te potrzeby można zaspokoić.

Poczucie bezpieczeństwa, miłości, akceptacji... no niby jak?
Nawet jeśli ktoś mnie na chwilę przytuli, porozmawia, zrozumie... to chyba tak nie działa, nie po tylu latach...
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

Piramida potrzeb Maslowa

przez mark123 06 sty 2014, 16:34
*Monika* napisał(a):Może wyraz "sex" powinien być zastąpiony wyrazami "popęd płciowy" :D , wtedy wszystko powinno być łatwiejsze do dyskusji...
Dla mnie sex powinien łączyć się z bliskością, czułością i związaniem emocjonalnym.
Choć... dyskutowałam w oparciu o słowo sex=popęd płciowy :D

Ja nawet popędu płciowego za bardzo nie mam, jedynie czuję, jakby mnie lekko "ciągnęło" do kobiet "sierotek".
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Piramida potrzeb Maslowa

przez carlosbueno 06 sty 2014, 16:34
ala1983, no ale dla Ciebie jako głęboko wierzącej i przestrzegającej zasad Kościoła każdy pozamałżeński seks jest grzechem, także najpierw musisz zaspokoić wyższe potrzeby żeby zejść do seksu. Zresztą to się kupy nie trzyma wobec wszystkich gorliwie wierzących na ale jak pisał Freud kultura( w tym religia) to źródło opresji poprzez hamowanie popędu.
Największy Forumowy Maruda

Piramida potrzeb Maslowa

przez TEUFEL 06 sty 2014, 16:38
carlosbueno napisał(a):ale jak pisał Freud kultura( w tym religia) to źródło opresji poprzez hamowanie popędu.

No dokładnie
TEUFEL

Piramida potrzeb Maslowa

przez jetodik 06 sty 2014, 16:41
ala1983,
Poczucie bezpieczeństwa, miłości, akceptacji... no niby jak?
Nawet jeśli ktoś mnie na chwilę przytuli, porozmawia, zrozumie... to chyba tak nie działa, nie po tylu latach...

ale to przecież wiadomo, że nie musisz się cofać w czasie, tylko na bieżąco realizować te potrzeby, przeszłości już nie ma.

Sortuj wg