Style przywiązania

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Style przywiązania

przez SmutnaTęcza 01 sty 2014, 19:43
Nefertari napisał(a):
-styl lękowo-ambiwalentny – osoba boi się utraty bliskich osób. Stara się odnaleźć osobę, z którą będzie mogła spędzić resztę życia i robi wszystko by spędzać z nią jak najwięcej czasu. W momencie gdy brakuje osoby, z która się związuje, zaczyna bać się, że może ją stracić. Styl ten występuje u osób, którym w dzieciństwie rodzice, bądź inne obiekty znaczące, nie poświęcały wystarczająco dużo uwagi.

Do mnie ten drugi pasuje, ale... nie wszystko się zgadza. A mianowicie to, że rodzice poświęcali mi wiele uwagi w dzieciństwie (jako że byłam jedynaczką i dzieckiem, na które czekali kilkanaście lat (a przynajmniej mama, bo ojciec wiadomo jaki jest)).
A dlaczego zachowuję się jak zachowuję w stosunku do osób, które uznaję za bliskie...? Sama chciałabym to wiedzieć. Może dlatego, że zbyt szybko się przywiązuję oraz boję odrzucenia i samotności?

Style przywiązania

przez khaleesi 03 sty 2014, 07:54
U mnie przewyższa styl... Zachowam to dla siebie ale ktoś kto mnie choć trochę zna od razu będzie wiedział.
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

Style przywiązania

przez Etna 03 sty 2014, 19:30
Styl lękowo-ambiwalentny.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Style przywiązania

przez Artemizja 21 cze 2015, 05:42
Jak myślicie, czy w perspektywie czasu styl przywiązania może ulec zmianie? Jeśli tak, to Waszym zdaniem, co musiałoby się wydarzyć, żeby do tego doszło?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Style przywiązania

przez Nicholas1981 21 cze 2015, 08:43
Myślę, że jak się zrozumie swój problem, to można popracować, żeby coś zmienić. Chociaż nie zawsze da się w stu procentach przepracować coś, co głęboko tkwi w podświadomości. Sam zdecydowanie mieszczę się w kategorii 2: styl lękowo-ambiwalentny. Doskonale też wiem dlaczego tak jest - w dużej mierze wynika z poczucia braku miłości w dzieciństwie, ale też trochę w doświadczeniach z dorosłego życia. Dla mnie ostatni rok był próbą zmiany utartych zachowań, próbą pokonania tego cholernego strachu i zazdrości, gdy partnerka wychodziła gdzieś sama. Trochę mi się udało a trochę nie. Chyba nadal potrzebuję ciągłego potwierdzenia uczucia z jej strony i nadal do końca nie jestem pewny. Ale reaguję mniej histerycznie, więc i tak uważam to za sukces
Nicholas1981

Sortuj wg