Teorie, typy, klasyfikacje osobowości

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Artemizja 11 lis 2013, 12:17
Jakie znacie klasyfikacje osobowości? Interesują mnie wszystkie możliwe teorie i podziały, przykładowo koncepcje cech, Wielka Piątka, podział osobowości uwzględniający zaburzenia, typy osobowości w pracy i tak dalej.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez MadGregor 11 lis 2013, 13:00
W książce J. Oldham, L. B. Morris "Twój psychologiczny autoportret", autorzy wyróżnili 14 typów osobowości i odpowiadających im zaburzeń.

Czujny - Paranoidalny
Samotniczy - Schizoidalny
Niezwyczajny - Schizotypowy
Awanturniczy - Antysocjalny
Zmienny - Borderline
Dramatyczny - Histrioniczny
Pewny siebie - Narcystyczny
Wrażliwy - Unikający
Oddany- Zależny
Sumienny - Obsesyjno- kompulsywny
Wygodny - Bierno- agresywny
Władczy - Sadystyczny
Ofiarny - Masochistyczny
Poważny - Depresyjny

Tu znajdziecie objaśnienie każdego z typów, a także preferencje zawodowe:
http://www.psycholog-psychoterapia.slas ... lista.html
http://zwierciadlo.pl/tag/typy-osobowosci
"Nie jesteśmy żywi, więc nie możemy umrzeć.Ale nie jesteśmy też martwi.Za długo pożerało mnie pragnienie, którego nie można zaspokoić.Za długo głodowałem, czekając na śmierć i nie umierając.Niczego nie czuję.Wiatru na mej twarzy, ani rozpryskującej się bryzy, ani ciepła kobiecego ciała."

przez Siding Spring 11 lis 2013, 13:30
Wyglada na to, ze jaki kto by nie byl to i tak jest zaburzony:D

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Asuu 11 lis 2013, 13:38
Hmmm ja pewnie polecę "top trendy", czyli MBTI i enneagram, w przypadku tego drugiego jest podział ze skrzydłami, trójtyp oraz poziomy zdrowia, na którego podstawie są właśnie wymienione zaburzenia. Przykładowo, dla mojej piąteczki poziomy zdrowia wyglądają tak:
http://www.enneagram.pl/Enneagram/pozio ... iomy5.html

-- 11 lis 2013, 13:53 --

Jeszcze jeden link:
http://www.enneagram.pl/dokuwiki/doku.p ... :mindheart

przez carlosbueno 11 lis 2013, 19:18
Gregg1991, Wg tej klasyfikacji jestem w 100 % typem poważnym- depresyjnym i wrażliwym- unikającym, gorzej być nie mogło.
Największy Forumowy Maruda

przez Kalebx3 11 lis 2013, 20:15
Jestem leptosomem z grupy schizotymików . Przedstawiciele tej grupy ; Don Kichot , Robespierre.
Wierzę w teorię Konstytucjoną E. Kretschmera ,a następnie W. Sheldona jak amen w pacierzu.
- to znaczy ( najprościej ) taka nasza psychika jak nasze ciało.
William Sheldon jest przedstawicielem psychologii konstytucjonalnej.

"Sheldon wyróżnił trzy podstawowe układy budowy ciała powstające z trzech listków zarodkowych: endomorfii, mezomorfii i ektomorfii. Na przykład typowy ektomorfik to jest 1-1-7, typowy endomorfik to 7-1-1, a typowy mezomorfik 1-7-1. Budowa ciała predestynuje do rozwoju pewnych stylów zachowań. Trzy typy budowy ciała odpowiadają trzem typom zachowań: wiscerotonikowi, somatotonikowi i cerebrotonikowi. Te style zachowań najczęściej są łączone z pojęciem temperamentu. Temperament odpowiada za szybkość wzbudzania stanu emocjonalnego, za ruchy i intensywność przeżyć. U Sheldona temperament to nie tylko te wymiary, ale również też pewne cechy zachowań, cechy osobowości.

W budowie ciała Sheldon wyróżnia trzy elementy wtórne:

Gynandromorfia – jest to stopień nasilenia w jakim ciało wykazuje cechy płci przeciwnej. W jakim stopniu kobieta jest mężczyzną a mężczyzna kobietą. W związku z tym może być mężczyzna, który ma ciało delikatne jak kobieta i budowę kobiecą lub odwrotnie (nie należy tego mylić z androginią czyli poczuciem bycia kobietą i mężczyzną, poczuciem obupłciowości). Gynandromorfia wyznacza też cechy osobowości.

Dysplazja – to jest bezkształtność i nieregularność. To jest niekonsekwentna, jakby mieszanina trzech podstawowych komponentów w różnych regionach ciała. Jest to miara dysharmonii między różnymi typami ciała. Na przykład głowa i szyja z jednego typu somatycznego a nogi z innego. Więcej dysplazji obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn. Siła cech zależy nie tylko od ciała ale również od tego jak otoczenie reaguje na mnie i na moje ciało. Otoczenie wydobywa z jednostki cechy (np. jakie masz piękne rzęsy).

Aspekt powierzchowności – najbardziej nieuchwytny ale chyba najważniejszy ze wszystkich komponentów wtórnych. Komponent ten ma duże znaczenie i porównuje osobę o wysokiej pozycji na tym wymiarze do rasowego zwierzęcia czystej krwi. W ramach każdego typu somatycznego istnieje dość wyraźna gradacja od bardzo ordynarnej do bardzo subtelnej powierzchowności fizycznej. Według Sheldona jest to miara atrakcyjności estetycznej.

Budowa ciała wiąże się z tendencją do pewnych form patologii:

endomorfia – temperament wiscerotoniczny – skłonności do psychozy afektywnej

ektomorfik – temperament cerebretoniczny - skłonności schizofreniczne

mezomorfik – temperament somatotoniczny - skłonności do paranoi

Endomorfia odpowiada za rozwój układów narządów wewnętrznych, mezomorfia za układ mięśniowo-kostny a ektomorfia za rozwój układu nerwowego).

Wiscerotonik – człowiek otwarty, zorientowany na wygody, charakter materialny i towarzyski. Jest to orientacja o charakterze zależnym, uległym, ustępliwym, zorientowana na chwytanie świata.

Somatotonik – jest nastawiony na działania, na wartości siły, aktywności fizycznej. Ma orientację na dominację, znaczenie. Pragnie kontrolować i zmieniać istniejącą sytuację, poznawać tajniki poprzez aktywność. Jest u niego dążenie do mocy.

Cerebrotonik - Jest to człowiek, który bardziej jest nastawiony na orientację niezależną w sensie wartości. Posiada wewnętrzną niezależność, dba o wiedzę i o samoświadomość. Jest nastawiony na zachowania refleksyjne, na wartości idealistyczne.

Cechy są wydobywane wtedy, kiedy jest układ interakcji pomiędzy otoczeniem a podmiotem. Podmiot wydobywa cechy z siebie, ponieważ otoczenie reaguje na jakieś cechy i w efekcie wzmacnia te cechy. Podmiot również wtedy wydobywa cechy, gdy ma cele, zamiary i aspiracje. Czyli jest ukierunkowany na wartości. Ten wymiar ukierunkowania ku pewnej przyszłości daje szansę łatwiejszego rozwoju zachowań ludzkich."
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez mark123 01 gru 2013, 16:13
Gregg1991 napisał(a):W książce J. Oldham, L. B. Morris "Twój psychologiczny autoportret", autorzy wyróżnili 14 typów osobowości i odpowiadających im zaburzeń.

Czujny - Paranoidalny
Zmienny - Borderline
Wrażliwy - Unikający
Oddany- Zależny
Władczy - Sadystyczny
Ofiarny - Masochistyczny
Poważny - Depresyjny

Tu znajdziecie objaśnienie każdego z typów, a także preferencje zawodowe:
http://www.psycholog-psychoterapia.slas ... lista.html
http://zwierciadlo.pl/tag/typy-osobowosci

Według tego w żadnym z tych typów nie mam 100 % cech, ale w typach: schizoidalnym, unikającym, zależnym oraz wygodnym mam ponad 50 % cech.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Po prostu maciek 01 gru 2013, 16:17
Mi się wydaje ze mam jakis typ dualizmu osobowościowego. Jakby było we mnie dwóch ludzi. Z zodiaku tez jestem bliznieta.
Rok 2015 będzie niewątpliwie inny.
Wraz ze zniknięciem Jej z mojego życia umarła połowa mnie. Natomiast druga połowa, która pozostała nienawidzi mnie jeszcze bardziej niż Ona.

przez EmInQu 11 gru 2013, 07:42
Gregg1991 napisał(a):
Czujny - Paranoidalny
Zmienny - Borderline
Wrażliwy - Unikający
Oddany- Zależny
Władczy - Sadystyczny
Ofiarny - Masochistyczny
Poważny - Depresyjny

Wydaje mi się, że najistotniejszą kwestią jest po prostu brak kontroli nad daną cechą, a nie jej posiadanie. Wszystkie w/w są bowiem jakąś tam częścią(mniejszą lub większą) każdego człowieka.
Czy ktoś, komu w teście wyjdzie, że w 60%-ch jest np. ofiarny musi z miejsca mieć skłonności do bycia zależnym lub wrażliwy do bycia unikającym? Przecież to jakiś absurd. Wyszłoby nawet na to, że wszystkie zwierzęta mają paranoję.
Czasami mam wrażenie, że Ci wszyscy naukowcy powinni się leczyć, bo po dłuższym czasie przebywania wśród tematów psycho przestają racjonalnie myśleć utożsamiając się tym samym z przykładami podręcznikowymi. Tak jak i większość artystów wciągniętych w świat sztuki i abstrakcji wizualnych. Wtedy nawet jak patrzą na zwykłe drzewo to widzą ludzką twarz wśród okraszonych poświatą księżyca słoneczników, a mrugające wolno powieki u współrozmówcy traktują jako wrażliwość artystyczną.
Zrób wszystko, aby uniknąć walki, ale gdy już musisz do niej stanąć - WYGRAJ!
Gdybym stosowała się do wszystkich reguł, daleko bym nie zaszła.

przez MadGregor 11 gru 2013, 18:54
EmInQu napisał(a):Wydaje mi się, że najistotniejszą kwestią jest po prostu brak kontroli nad daną cechą, a nie jej posiadanie. Wszystkie w/w są bowiem jakąś tam częścią(mniejszą lub większą) każdego człowieka.
Tak to należy czytać. Zaburzenia osobowości można sprowadzić do sztywnych cech, które upośledzają zdolność do przystosowania. Pamiętam, że pomiar dotyczył wszystkich wymienionych typów i był wyrażony na wykresie w formie sinusoidy. Z wykładu pamiętam, że uwagę należy zwrócić na trzy, najbardziej dominujące typy, bo to one determinują nasze zachowanie.
EmInQu napisał(a):Czy ktoś, komu w teście wyjdzie, że w 60%-ch jest np. ofiarny musi z miejsca mieć skłonności do bycia zależnym lub wrażliwy do bycia unikającym?
Test, który ma wyłonić dany typ osobowości nie diagnozuje jej zaburzeń. Od tego są inne, specjalistyczne kwestionariusze.
"Nie jesteśmy żywi, więc nie możemy umrzeć.Ale nie jesteśmy też martwi.Za długo pożerało mnie pragnienie, którego nie można zaspokoić.Za długo głodowałem, czekając na śmierć i nie umierając.Niczego nie czuję.Wiatru na mej twarzy, ani rozpryskującej się bryzy, ani ciepła kobiecego ciała."

przez wielbłądzica 22 gru 2013, 21:32
'nauka' z newsweeka:
http://nauka.newsweek.pl/test-na-milosc ... 500,1.html
(...)Zdecydowanie prostszy i obiektywniejszy test zaproponowała prof. Helen Fisher, antropolog z Rutgers University, jedna z najbardziej znanych badaczek ludzkich zachowań. Zanim test powstał, uczona i jej współpracownicy przez wiele lat badali za pomocą rezonansu magnetycznego, jak działa mózg osoby zakochanej. Poznali biologiczny mechanizm leżący u podstaw dobierania się w udane pary. Ustalili, że wszyscy dzielimy się na cztery typy osobowościowe: badaczy, budowniczych, dyrektorów i negocjatorów. Przynależność do danego typu zależy od tego, pod wpływem którego hormonu czy neuroprzekaźnika się znajdujemy. Życiem tzw. badaczy kieruje dopamina, która napędza głód nowych wrażeń. Na budowniczych wpływa serotonina, odpowiedzialna za potrzebę stabilizacji, ładu i spokoju. Dyrektorami rządzi testosteron, który sprawia, że są skorzy do rywalizacji i walki o sukces. Negocjatorzy zaś mają podwyższony poziom estrogenu, za sprawą którego są nastawieni na głębokie emocjonalne reakcje.(...)

przez jetodik 22 gru 2013, 22:07
"Badacz i budowniczy szuka drugiej połowy podobnej do siebie, natomiast dyrektorów i negocjatorów pociągają przeciwieństwa".

czyli badacze będą poszukiwali dopaminowców, budowniczy serotoninowców, negocjatorzy testosteronowców, a dyrektorzy estrogenowców.

wychodzi na to, że jak facet jest typem negocjatora, to żadna go nie chce, bo w grupie, która go lubi - dyrektorzy (testosteron), nie może być kobiet z racji niewielkiej ilości testosteronu.

-- 22 gru 2013, 22:10 --

jedynie takie piękności jak na obrazku zostają dla negocjatorów ;)

-- 22 gru 2013, 22:19 --

z drugiej strony, faceci mają niski poziom estrogenów, więc ich nie może być w grupie negocjatorów, o tym nie pomyślałem:D
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Artemizja 30 gru 2013, 19:40
A co myślicie o Wielkiej Piątce?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Luloo 11 sty 2014, 21:59
Też dorzucę parę groszy do dyskusji :)
Lubię test Helen Fisher, ale osoby znające się na neurochemii mocno go krytykują.
Przy okazji - wg Helen Fisher przewaga negocjatorów wśród kobiet czy dyrektorów wśród mężczyzn jest nieznaczna. Jest sporo kobiet-dyrektorów czy facetów-negocjatorów.
Co do autoportretu osobowości Oldhama (psychiatry, o ile dobrze pamiętam) to jest to próba stworzenia teorii stylów osobowości, przez uśrednienie znanych w DSM-IV zaburzeń. No, i właśnie. Co z typami osobowości, których wypatrzenie nie jest w DSM-IV (ani V) uwzględniane?
Dotarłam jakiś czas temu do materiałów, gdzie były propozycje typów osobowości podawane przez jednych specjalistów, ale nie przegłosowane przez innych. Wiele autorytetów postulowało włączenie ich do DSM-V, a są to osoby, które mają swój wkład w kształtowanie obecnych teorii psychologicznych. Dlatego przykre jest to moim zdaniem, że tak mało się o tych "nieobecnych" typach mówi. One też mają swoje zaburzenia, które z braku odpowiedniej "etykietki" są przygarniane pod inne.
Nefertari, o Wielkiej Piątce słyszałam tylko, że jest uważana za dość wiarygodny model.

Sortuj wg