Budowanie pewności siebie

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez potęga_umysłu 29 lis 2013, 19:41
carlosbueno napisał(a):mark123, W dzisiejszych czasach bycie cichym i spokojnym to zdecydowanie wada, trzeba rozpychać się rękami, krzyczeć i walczyć o swoje tak się ociąga sukces.

Z ciekawości, jeśli można wiedzieć to ile masz lat?

Rozumiem, że w młodości bycie duszą towarzystwa jest niewątpliwie zaletą, ale myślę, że osoby które umieją chłodno przeanalizować jakąś sytuację i pomóc innej osobie są często jeszcze bardziej cenione. Poza tym można mieć dwa w jednym jeśli ma się ochotę, jaki to problem?

Zdrowe poczucie własnej wartości

przez mark123 29 lis 2013, 19:52
carlosbueno napisał(a):mark123, W dzisiejszych czasach bycie cichym i spokojnym to zdecydowanie wada, trzeba rozpychać się rękami, krzyczeć i walczyć o swoje tak się ociąga sukces.

Bycie spokojnym (oczywiście bez przesady) jest moim zdaniem zaletą no i należy być też zaradnym; a to, że bardziej akceptowani są ludzie agresywni niż ludzie spokojni, to inna sprawa.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Artemizja 18 gru 2013, 21:29
Zastanawiam się, czy osoby, które nie zaznały poczucia bezpieczeństwa, będę kiedykolwiek w stanie zbudować pewność siebie...?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez jetodik 21 gru 2013, 16:12
Nefertari, możesz podać przykład braku pewności siebie?
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Artemizja 21 gru 2013, 16:39
jetodik, najprostszy z możliwych:wiemy, ze w czymś mamy rację, ale nie potrafimy tego obronić, odpowiednio argumentować, walczyć o swoje zdanie, bo lęk przed innymi, oceną, brak wiary we własne siły i swój rozum, niskie poczucie własnej wartości uniemożliwiają jakąkolwiek próbę przekonania innych do swojego punktu widzenia.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez jetodik 21 gru 2013, 17:43
Nefertari, oczywiście, że ma szanse, tak jak w jedną stronę można się chorobliwie uzależnić od opinii innych tak w drugą też ;)

-- 21 gru 2013, 17:50 --

myślę, że pewność siebie właśnie polega ogólnie na oparciu dla siebie, kiedy inni są przeciwko.
pewnym innych poza wyjątkami jest być trudno, a gdy wiem, że sam sobie nie będę wrogiem i nie będę się katował z tego powodu, że inni mają o mnie złe zdanie, to wtedy jestem pewny siebie.

no ale ja właśnie jestem autodestrukcyjny więc nie mogę tego powiedzieć o sobie. :?
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Monar 22 gru 2013, 06:39
Ja myślę, że gdybym wychowała się w normalnym środowisku, w normalnym domu, rozwijałabym się prawidłowo, to prawidłowo bym o sobie myślała, zatem i nie miałabym problemów np. z pewnością siebie. Pewność siebie mogą zbudować osoby, które były i są zapewniane o tym, że są w czymś dobre, nie słyszą na okrągło krytykowania swojej osoby i mają powody by po prostu być pewne siebie...
Jeśli ktoś tego nie ma - nie będzie pewny siebie.
Pewnie dlatego są terapeuci, by w końcu móc usłyszeć to, co nigdy nikt nam nie powiedział, a potem samemu to wypowiadać i móc się w końcu samemu docenić. Choć pewności siebie nie zbuduje się raczej na słowach terapeuty, czyli na słowach osoby, której płacimy i tak naprawdę osoby, której na nas nie zależy, jesteśmy tylko klientami i to co nam mówi jest w cenie. :bezradny:
Reasumując, zbudowanie pewności siebie nie jest możliwe, dopóki nie odnajdziemy ważnej dla siebie osoby, która zacznie zapewniać nas o naszych zaletach. I to też nie jest takie proste, ale gdy znajdzie się taką osobę, to będzie znacznie łatwiej. Do tego unikanie patologicznego środowiska, ludzi, którzy wysysają z nas energię, mówiąc jacy my źli i powinno to odbudowywanie tej pewności siebie postępować...

przez Aneczak 22 gru 2013, 10:28
@Monar myślę, że pewność siebie, prawidłowa samoocena powinna wypływać z nas,z naszego wnętrza. A ty piszesz, że jest uzależniona od kogoś z zewnątrz. To praca dla nas, T może pokazać nam nasze zalety których wcześniej nie docenialiśmy w sobie czy nawet nie wiedzieliśmy o ich istnieniu. Co do T , surowo ich oceniasz, ja wiem, że to ich praca, ale to wcale nie znaczy, że im na nas klientach nie zależy, przecież większość z nas po pierwszych 10 minutach od razu by to wyczuła i więcej się tam nie pokazała.

przez mark123 22 gru 2013, 13:28
Ja chyba w jakiejkolwiek rodzinie bym się wychowywał, to miałbym problemy z pewnością siebie. U mnie jest to chyba w dużej części albo jeden z elementów mojego skrajnie tchórzliwego charakteru albo wrodzony problem neurobiologiczny.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez carlosbueno 22 gru 2013, 13:40
Ja odziedziczyłem na pewno brak pewności siebie po rodzicach, zwłaszcza matce, która jest nadwrażliwa i bojaźliwa ale miała cięższe niż ja życie i musiała se radzić. Mi najbardziej obniżono pewność siebie w szkole i w pracy gdzie inni zawsze mi dogryzali, a w pracy byłem dużo gorszy od innych. No ale gdybym nie był tak genetycznie nadwrażliwy to pewnie by aż tak tego nie przeżywał.
Największy Forumowy Maruda

przez mark123 22 gru 2013, 13:46
U mnie w rodzinie nie ma nikogo jakiegoś wyraźnie niepewnego siebie, więc ja chyba po nikim nie odziedziczyłem.

przez carlosbueno 22 gru 2013, 13:50
mark123 napisał(a):U mnie w rodzinie nie ma nikogo jakiegoś wyraźnie niepewnego siebie, więc ja chyba po nikim nie odziedziczyłem.

U mnie nawet siostra która ma męża i niezłą pracę jest mało pewna siebie, jej szef chcę ją wysłać na jakieś kursy z tym związane bo wg niego nie wykorzystuje swojego potencjału. Ojciec chyba jest najbardziej pewny siebie ale tez pewnie poniżej przeciętnej, a ja jestem najgorszy we wszystkim jak zwykle, tylko w marudzeniu przoduje.
Największy Forumowy Maruda

przez Monar 22 gru 2013, 15:50
Aneczak napisał(a):@Monar myślę, że pewność siebie, prawidłowa samoocena powinna wypływać z nas,z naszego wnętrza. A ty piszesz, że jest uzależniona od kogoś z zewnątrz. To praca dla nas, T może pokazać nam nasze zalety których wcześniej nie docenialiśmy w sobie czy nawet nie wiedzieliśmy o ich istnieniu. Co do T , surowo ich oceniasz, ja wiem, że to ich praca, ale to wcale nie znaczy, że im na nas klientach nie zależy, przecież większość z nas po pierwszych 10 minutach od razu by to wyczuła i więcej się tam nie pokazała.

Byśmy my mogli myśleć o sobie pozytywnie, potrzebne są dobre słowa od rodziców. I nikt mnie nie przekona, że nie.
Podstawowe wartości przecież budujemy dzięki rodzicom (albo i właśnie nie budujemy - stąd zaburzenia, niska samoocena) --> do któregoś tam wieku dla dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu
To co jest w nas (wspomniane wnętrze) --> wynosimy z domu.

Osoba, która nie wyniosła z domu tych podstawowych wartości --> nie potrafi, śmiem twierdzić, że nawet nie może (chyba, że rodziców np. zastępowali dziadkowie) myśleć o sobie dobrze. I wtedy takie osoby potrzebują zapewnień ze strony partnera, przyjaciół --> że są dobrzy, by móc w końcu zbudować te wartości samemu i móc w nie wierzyć.

To taka moja filozofia. ;)

przez SmutnyLysy 23 gru 2013, 16:31
Uprawianie sportu, trening sztuk walk - u mnie to też pomaga ;)
Ale nie zawsze niestety. Głębokie oddechy, dobra muzyka motywacyjna na codzień, starać się o dobrą samoocenę itp ;)

Sortuj wg