Budowanie pewności siebie

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez rotten soul 04 lis 2013, 01:43
alicja_31,
wiesz, ja od kiedy pamiętam, starałam się pracować nad sobą, już jako dziecko..

Jako dziecko to ja miałem pstro w głowie i liczyła się zabawa. Praca nad sobą, troski ? A gdzieżby tam.

praca na etat - dla mnie ważna, bo ja w budowaniu pewności siebie potrzebowałam własnego źródła utrzymania,

Tak to bardzo ważne również dla mnie. To podstawa. Jakbym ją straciłem, to wszystko co sobie obmyśliłem, zaplanowałem mógłbym spuścić w kiblu i wrócić do starego trybu życia albo z miejsca do planu B.

wpływ na samoocenę - to wszystko razem, o czym pisałam wyżej

Rozumiem. Fajnie, że Ci się udało. :great:

teraz to sobie popłaczę nad tym wszystkim :cry:

A czemuż to? :? Sprowokowałem jakoś czy winko wprowadziło w nostalgiczny nastrój?
rotten soul

przez alicja_31 04 lis 2013, 01:55
rotten soul, dzieciństwo miałam spierdolone na maxa, yyy, jakby to napisać, zbyt szybko stałam się dorosła? przez problemy rodziców, przez wstyd za siebie, ojca... sytuację, wymyśliłam sobie alternatywne życie, w którym byłam kim chciałam i robiłam co chciałam, kłamałam koleżankom, wymyślałam jaką to mam fajną rodzinkę, ciężko do tego wracać,,, wieczorami rozkminiałam cały dzień...

z moim mężem miałam też przeboje, odejścia, powroty, bywały różne fascynacje innymi facetami, ale ostatecznie - on wytrzymał moje wszystkie jazdy! rozumie, że się leczę, średnio rozumie powody... niezbyt jest emocjonalny i niezbyt za moimi emocjami nadąża, ale w miarę, nawet...towarzyszy mi w drodze - to cenię, w ostatnich miesiącach coraz bardziej

to że sobie popłakałam/dalej płaczę - no winko na pewno, pytania też i wspomnienia burzliwe też, z drugiej strony - naprawdę długą, wyboista drogę przeszłam i wiem, że to mnie wzmocniło i dlatego myślę, że dalej powinno być tylko łatwiej. amen. 8)

przez mark123 04 lis 2013, 02:04
alicja_31 napisał(a):mark123, to ja mam ostatnio tak, że gdy spotka mnie porażka, to nie z mojej winy... to wygodne, bo przecież jestem fajna, chciałam dobrze, to inni coś spieprzyli, że nie wyszło... a następnym razem się zabezpieczę na tę okoliczność i będzie git malina ;)
i tak należy myśleć!!! bo jesteś przecież super, a jak inni myślą inaczej to ich zasrany problem :mrgreen:

Nie jestem super, nigdy nie osiągnąłem żadnego sukcesu, jestem leniwy i tchórzliwy oraz nic przydatnego nie umiem.

magnolia84 napisał(a):nie wiem na ile sesji musiałabym pójść, żeby to przekonanie zmieniło się. Zresztą mój brak pewności siebie wiąże się z zaburzeniami lękowymi, których konsekwencją było dosłowne zmarnowanie 8 lat życia.

Mój zaś wynika chyba z braku przydatnych umiejętności, tchórzliwego charakteru oraz lęku przed porażką.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ty_tez_mozesz 04 lis 2013, 03:38
Temat "Budowanie pewności siebie" podzieliłbym na dwa
1) duże kroki
2) małe kroki

Ad.1
wszelkie znaczące obszary życiowe, praca nad tym by dobrze się odnajdywać w tych obszarach
- wyprowadzenie sie z domu, usamodzielnienie się
- praca, szkoła
- bycie z partnerem
- psychoterapia
- przyjaciele

Ad.2
wszelkie codzienne sytuacje, gdzie mozemy pokazac swoją wartość. obronić ją także.
"ludzie cierpią często dlatego, że czują się sami. sami bo są samotni lub bo czują się samotni wśród ludzi"

przez EmInQu 04 lis 2013, 08:29
Nefertari napisał(a): Jak zbudować pewność siebie, podnieść poczucie wartości, jak w siebie uwierzyć? Jak sprawić, by poczuć się na tyle pewnie, by walczyć o siebie? Macie jakieś pomysły, rady, doświadczenia?

IMO
Najistotniejszym elementem jest racjonalizm. Bez niego człowiek zagłębia się w zakrzywionym obrazie emocji i doświadczania poszczególnych sytuacji życiowych. Naginanie faktów w sposób irracjonalny powoduje systematyczne obniżanie poczucia wartości lub zatracenie się w rzeczywistości z szybką eskalacją samooceny w tym drugim kierunku np. osobowość narcystyczna, psychopaci.
Racjonalne/logiczne podejście do otoczenia kreuje racjonalne podejście do samego siebie na tle tegoż właśnie otoczenia. Jeśli przykładowo kobieta wychodząca na spacer stwierdzi, że wygląda koszmarnie i pewnie wszyscy będą się na nią gapić z politowaniem, wówczas tworzy obraz irracjonalny, całkowicie pozbawiony faktów. Nawet nie chce na faktach się oprzeć. Paradoksalnie czuje się bezpieczniej w tym swoim negatywnym świecie iluzji. Brak racjonalizmu pozbawia bowiem człowieka odwagi akceptowania w ogóle jego istnienia.
Zrób wszystko, aby uniknąć walki, ale gdy już musisz do niej stanąć - WYGRAJ!
Gdybym stosowała się do wszystkich reguł, daleko bym nie zaszła.

przez brum 04 lis 2013, 09:27
1. Związki międzyludzkie. Ja zauważyłam, że potrzebuje aprobaty swoich poczynań ze strony bliskich mi osób i że jak mi się coś udaje w życiu, to też chcę im o tym mówić i przed nimi okazywać satysfakcję z tegoż. I mimo, że jestem raczej samotnikiem, to czasami dobrze mi robi "wygadanie" się z siostrą. I taki zdrowy, szczery kontakt z ludźmi naprawdę działa tak, że przez jakiś czas nie czuję się jak jakiś dzikus i pozwalam sobie widzieć mnie jako kogoś takiego jak inni, nie gorszego.

2. utrzymanie. Tak jak już pisano. Praca może nie jest najważniejsza w życiu, ale jak człowiek posiedzi trochę na bezrobociu i nie ma środków do życia albo staje się ciężarem dla rodziny, to zaczyna czuć się totalnym bezużytecznym zerem. Trudno czuć się pewnie nie mając pewności, czy będziesz miał za co opłacić czynsz albo nakarmić siebie i dzieci np.

3. zdrowie. A już zwłaszcza w tym kraju. Jak już poważnie zachorujesz i potrzeba naprawdę szybkiego leczenia, to łamie człowieka fakt, że musi czekać miesiące w kolejkach na badania, jego leki nie są refundowane i w sumie miesięczne leczenie przekracza jego możliwości finansowe.
(kolejność przypadkowa)

przez Arhol 04 lis 2013, 09:42
Ja i poczucie pewności siebie czy wartości? Niee,mam za lichą psychikę by to stworzyć i się nie-nienawidzić.
Otoczenie i ja sam skutecznie to wybiliśmy z mojej i tak słabej psychicznie głowy.
Jedyne czego oczekuje od siebie to niezależność finansowa od rodziny za pare lat.
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

przez TEUFEL 04 lis 2013, 10:37
EmInQu napisał(a):
Nefertari napisał(a): Jak zbudować pewność siebie, podnieść poczucie wartości, jak w siebie uwierzyć? Jak sprawić, by poczuć się na tyle pewnie, by walczyć o siebie? Macie jakieś pomysły, rady, doświadczenia?

IMO
Najistotniejszym elementem jest racjonalizm. Bez niego człowiek zagłębia się w zakrzywionym obrazie emocji i doświadczania poszczególnych sytuacji życiowych. Naginanie faktów w sposób irracjonalny powoduje systematyczne obniżanie poczucia wartości lub zatracenie się w rzeczywistości z szybką eskalacją samooceny w tym drugim kierunku np. osobowość narcystyczna, psychopaci.
Racjonalne/logiczne podejście do otoczenia kreuje racjonalne podejście do samego siebie na tle tegoż właśnie otoczenia. Jeśli przykładowo kobieta wychodząca na spacer stwierdzi, że wygląda koszmarnie i pewnie wszyscy będą się na nią gapić z politowaniem, wówczas tworzy obraz irracjonalny, całkowicie pozbawiony faktów. Nawet nie chce na faktach się oprzeć. Paradoksalnie czuje się bezpieczniej w tym swoim negatywnym świecie iluzji. Brak racjonalizmu pozbawia bowiem człowieka odwagi akceptowania w ogóle jego istnienia.

Genialny post po prostu :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
TEUFEL

przez nerwosol-men 04 lis 2013, 11:44
Dziś mi spadła pewność siebie przez te gównianą nerwicę, ale zawsze jest nadzieja, że będzie lepiej
Załóż wy­god­ne bu­ty, bo masz do przejścia całe życie... Obrazek

http://www.poomoc.pl

przez zmęczona_wszystkim 04 lis 2013, 12:51
ty_tez_mozesz napisał(a):Temat "Budowanie pewności siebie" podzieliłbym na dwa
1) duże kroki
2) małe kroki
Ad.1
wszelkie znaczące obszary życiowe, praca nad tym by dobrze się odnajdywać w tych obszarach
- wyprowadzenie sie z domu, usamodzielnienie się
- praca, szkoła
- bycie z partnerem
- psychoterapia
- przyjaciele
Ad.2
wszelkie codzienne sytuacje, gdzie mozemy pokazac swoją wartość. obronić ją także.

Taki podział jest jak najbardziej sensowny, tylko jak ktoś się porządnie w życiu zamotał, to kiepsko lub prawie w ogóle nie funkcjonuje w żadnym z tych aspektów wymienionych w p.1. A one wszystkie są połączone i wzajemnie się przenikają. Brak wykształcenia/umiejętności + brak pracy uniemożliwia proces usamodzielnienia się, leczenia, wpływa na związki z innymi i w ogóle możliwość ich zaistnienia (na spotykanie z innymi konieczne są finanse, zadbanie o siebie - też finanse, mieszkanie, rachunki, itp.). Brak przyjaciół i nieumiejętność bycia z kimś innym wpływa ogólnie na samopoczucie, obraz siebie dobija i odbija się w ten sposób na szkole/pracy i codziennym funkcjonowaniu. I jeszcze aspekt zdrowotny... A niepoukładanie tych aspektów wpływa z kolei na to, że trudno czynić te małe kroczki. A z drugiej strony małe kroki mogą prowadzić do malutkiego polepszenia w tych dużych obszarach życiowych. I trudno z tego wszystkiego wybrnąć.

przez Unikalny 04 lis 2013, 13:20
Czytanie o pewności siebie tak naprawdę niewiele daje. Szczerze bardzo się tym tematem interesuje i nawet można powiedzieć, że pasjonuje pomógł mi jeden kurs w który zainwestowałem 200 zł, to jest 30 dniowy kurs z ćwiczeniami teoretycznymi i praktycznymi. Nie będę robił tutaj reklamy, bo nie ma po co, ale szczerze polecam pomógł mi jak żaden innych i SZCZERZE rekomenduje najlepiej wydana kasa na kurs rozwojowy :))

Tak nawiasem przy okazji warto posłuchać :))

Unikalny

przez kokos7 04 lis 2013, 14:42
Unikalny, brak pewności siebie odczytywałeś jako, fakt nie bycia 100% mezczyzna?

przez Unikalny 04 lis 2013, 16:34
kokos84, coś czuje, że Ty masz z tym problem dlaczego nie czujesz się 100% mężczyzną? Możesz odpowiedzieć szczerze i wtedy można coś zaradzić lub też nie, ale Twoja sprawa :) Pewność siebie też jest bardzo uzależniona od poczucia własnej wartości, przekonań na swój temat i przekonań na temat swojego wylądu sporo czynników na nią wpływa :)
Unikalny

przez kokos7 04 lis 2013, 16:47
Unikalny napisał(a):kokos84, coś czuje, że Ty masz z tym problem dlaczego nie czujesz się 100% mężczyzną? Możesz odpowiedzieć szczerze i wtedy można coś zaradzić lub też nie, ale Twoja sprawa :) Pewność siebie też jest bardzo uzależniona od poczucia własnej wartości, przekonań na swój temat i przekonań na temat swojego wylądu sporo czynników na nią wpływa :)

tak jest nie budowałem swojej meskosci przez tyle lat, nie czułem sie prawdziwym mezczyzna, mysle ze nie zasluguje na bycie z dziewczyna, co ludzie powiedza jak mnie z nia zobacze, dla mnie to trudne do wyobrazenia.
Jestem swiadom, ze tak jak kazdy jestem dzieckiem Boga i mam swoja godnosc.
Unikalny wygląd pomaga w Twoim zyciu, czujesz ze kobiety sa w Ciebie wpatrzone i jest Ci łatwiej?

Sortuj wg