Budowanie pewności siebie

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez monk.2000 23 gru 2013, 18:20
Mi się wydaje, że sport może pomóc. Ludzie w postanowieniach często chcą zacząć trenować coś, żeby ćwiczyć formę. Dla wielu praca nad sobą to właśnie jakiś bodyboulding albo sztuki walki.

No i zastanawiam się, czy nad budowanie pewności siebie może pomóc przesadne myślenie na temat, czy jesteśmy pewni siebie. :)
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez ala1983 23 gru 2013, 21:28
Nefertari napisał(a):Zastanawiam się, czy osoby, które nie zaznały poczucia bezpieczeństwa, będę kiedykolwiek w stanie zbudować pewność siebie...?

:bezradny:
Ja póki co, szukam wszelkich sposobów na poczucie się bezpiecznie sama z sobą.
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

przez Candy14 23 gru 2013, 21:32
ala1983, dobry cytat wrzucilas:) Nefertari mysle ze tak o ile zaczna inaczej postrzegac tych ktorzy nie dali poczucia berzpieczenstwa i zacznie polegac na sobie
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ala1983 23 gru 2013, 21:42
Candy14, Właśnie to próbuje mi uświadomić moja terapeutka w szpitalu. Próbuje mi pokazać rodziców od innej strony. No i drugą część Twojego zdania też próbuje mi wbić do głowy.

-- 23 gru 2013, 20:43 --

Candy14, KAJA, a Ty skąd wiesz takie rzeczy?
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

przez carlosbueno 23 gru 2013, 22:49
Byśmy my mogli myśleć o sobie pozytywnie, potrzebne są dobre słowa od rodziców. I nikt mnie nie przekona, że nie.
Podstawowe wartości przecież budujemy dzięki rodzicom (albo i właśnie nie budujemy - stąd zaburzenia, niska samoocena) --> do któregoś tam wieku dla dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu
I to nie wystarcza, wierz mi ja w dzieciństwie bardzo dużo dobrego o sobie słyszałem od rodziców zwłaszcza matki, do dziś to słyszę a pewności siebie nie mam za grosz i samoocena tragiczna. Od rodziców miałem dobre słowa ale od rówieśników odwrotnie że jestem frajer, kretyn itd i im wierzyłem, bardziej. W dorosłości mam to samo od innych zwłaszcza jeśli chodzi o sferę zawodową non stop krytyka, naśmiewanie, uważanie mnie za niedorozwiniętego i nawet dobre słowa od rodziców nie pomogą. Mnie zniszczył świat, ludzie na około a nie rodzice, choć najbardziej to ja niszczę sam siebie.
Największy Forumowy Maruda

przez mark123 23 gru 2013, 23:06
Ja odkąd pamiętam nigdy nie usłyszałem od nikogo jakichś bardzo złych słów na swój temat; ale ze względu na jakieś zaburzenia czułem dużą przykrość nawet, gdy zostałem lekko skrytykowany. Jedynie w okresie niemowlęcym i w okresie wczesnego dzieciństwa, biorąc pod uwagę sytuację, jaka panowała w mojej rodzinie, istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że słyszałem jakąś ostrą krytykę ze strony mojego ojca oraz ze strony brata mojej matki.
Dobre słowa słyszałem od matki i babci, ale w żaden sposób nie podnosiły one mojej pewności siebie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Monar 23 gru 2013, 23:21
carlosbueno napisał(a):
Byśmy my mogli myśleć o sobie pozytywnie, potrzebne są dobre słowa od rodziców. I nikt mnie nie przekona, że nie.
Podstawowe wartości przecież budujemy dzięki rodzicom (albo i właśnie nie budujemy - stąd zaburzenia, niska samoocena) --> do któregoś tam wieku dla dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu
I to nie wystarcza, wierz mi ja w dzieciństwie bardzo dużo dobrego o sobie słyszałem od rodziców zwłaszcza matki, do dziś to słyszę a pewności siebie nie mam za grosz i samoocena tragiczna. Od rodziców miałem dobre słowa ale od rówieśników odwrotnie że jestem frajer, kretyn itd i im wierzyłem, bardziej. W dorosłości mam to samo od innych zwłaszcza jeśli chodzi o sferę zawodową non stop krytyka, naśmiewanie, uważanie mnie za niedorozwiniętego i nawet dobre słowa od rodziców nie pomogą. Mnie zniszczył świat, ludzie na około a nie rodzice, choć najbardziej to ja niszczę sam siebie.

Wiem, że to może nie wystarczyć. Chodzi mi tu raczej o to, że budowanie pewności siebie opiera się na słowach rodziców. Nie wykluczam, że można tą pewność siebie mieć i ją utracić w wyniku wpływu rówieśników - ba, ja to popieram. Wiadomo, że życie wszystko weryfikuje, jakby nie było ludzie mają na nas wpływ. Niby ludzie tu próbują przekonać, że tak nie jest, ale zazwyczaj przejmujemy się słowami nawet tymi, którymi nie powinniśmy, a z jakiegoś powodu, bierzemy pod uwagę i stajemy się coraz mniej pewni siebie. Bo jak być pewnym siebie, skoro inni dostrzegają w nas tyle wad... :)

przez carlosbueno 23 gru 2013, 23:31
Ja się wychowałem w rodzinie bez grama alkoholu, jakiejkolwiek przemocy zarówno psychicznej jak i fizycznej a jakoś nie wyrosłem na szczęśliwego i radzącego se w życiu człowieka, zbyt wielki dysonans jest między moja rodziną a resztą życia, ludzi i pewnie gdybym bardziej dostał w kość w domu to twardszy bym był wobec przeciwności losu. A tak miałem chowanie pod kloszem, wyręczanie a świat taki łagodny i pomocny nie jest bo inni próbują cię wykorzystać na każdym kroku.

przez mark123 23 gru 2013, 23:38
carlosbueno napisał(a):i pewnie gdybym bardziej dostał w kość w domu to twardszy bym był wobec przeciwności losu. A tak miałem chowanie pod kloszem, wyręczanie a świat taki łagodny i pomocny nie jest bo inni próbują cię wykorzystać na każdym kroku.

Ja, gdybym dostał mocno w kość w domu, to raczej albo byłbym totalnym kłębkiem nerwów i tak niewiele umiejącym albo już bym nie żył; jestem przypadkiem beznadziejnym.
Ostatnio edytowano 23 gru 2013, 23:44 przez mark123, łącznie edytowano 1 raz
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Candy14 23 gru 2013, 23:40
Aluś z doswiadczenia :) Nie mialam bezpiecznego domu i musialam byc wciaz czujna zeby nie oberwac. To zrobilo ze mnie bardzo niesmiale dziecko i nastolatke. Moje malzenstwo tez polegalo raczej na niszczeniu mojej samooceny. W koncu przyszedl moment kiedy zrozumialam ze jak sama siebie nie docenie to nikt tego nie zrobi wiec zaczelam dostrzegac swoje mocne strony i nie dawala sobie wmowic ze ich nie mam. Spojrzałam tez inaczej na tych, ktorzy powinni mnie chronic a tego nie robili. Zrobilo mi sie ich zal ze nie potrafili inaczej i stracili cos mega waznego... mnie ;)
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

przez carlosbueno 23 gru 2013, 23:45
Candy14, Taka nieśmiała nie byłaś skoro w wieku nastu lat wyszłaś za maż i urodziłaś dziecko ja przed 20 tką to nawet bałem się do dziewczyny odezwać, no ale mnie w nieśmiałości niewielu przebija. ;)

przez Candy14 23 gru 2013, 23:50
Troche mnie rozkrecily dziewczyny w szkole sredniej :) MIalam fajna paczke ale do nich bylo mi daleko.

przez mark123 23 gru 2013, 23:53
Ja nawet "cześć" zazwyczaj rówieśnikom nie mówiłem, bo się wstydziłem i bałem, że mnie wyśmieją albo każą mi "spadać".

przez carlosbueno 24 gru 2013, 00:05
Candy14 napisał(a):Troche mnie rozkrecily dziewczyny w szkole sredniej :) MIalam fajna paczke ale do nich bylo mi daleko.

Połowa Polaków uważa się za nieśmiałych, może i w pewnych sytuacjach są ale daleko im do prawdziwej nieśmiałości, ja teraz i tak jestem o niebo śmielszy niż kiedyś a mimo to wciąż mocno nieśmiały jestem. A w technikum to byłem pośmiewiskiem tak samo jak w podstawówce, dopiero na studiach było w miarę bo ludzie mądrzejsi i starsi ale i tak ja swoje zdanie negatywne o sobie miałem zakodowane przez wcześniejsze doświadczenia szkolne. Do dziś myślę że inni ciągle mnie obgadują i obśmiewają za plecami, choć pewnie w wielu przypadkach to moje fantazje, ale tak mi zostało od dzieciństwa i parę razy w życiu dorosłym się okazało że nadal tak się zdarza.

Sortuj wg