Dorosle Dzieci Toksycznych Rodziców

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Candy14 17 wrz 2013, 14:20
Dla kogo brzmi znajomo?
Występowanie problemu dorosłych dzieci toksycznych rodziców wcale nie jest tak rzadkie jakby się mogło wydawać. Te problemy dotyczą nie tylko rodzin patologicznych, gdzie są problemy alkoholizmu czy przemocy. Toksyczni rodzice to wszyscy ci, którzy poniżają swoje dzieci, krytykują, nadmiernie kontrolują, nie dają wsparcia psychicznego. Ktoś, kto został wychowany przez toksycznych rodziców będzie cierpiał nawet w dorosłym życiu mają lat 30 czy 40. Dzieci wyrastające w takich rodzinach nie mają poczucia własnej wartości, przez co będąc już ludźmi dorosłymi często nie potrafią wyznaczać granic, mają problemy z asertywnością a inni to wykorzystują. Wielkim problemem dorosłych dzieci toksycznych rodziców jest stałe poczucie winy. Czują się one ciągle odpowiedzialne za swoich niby dorosłych rodziców, którzy często nie radzą sobie z codziennością i oczekują, że ich dorosłe dzieci będą rozwiązywać ich problemu w ramach długu, jaki rzekomo powinny spłacić. Ciężar wychowywania się w takich rodzinach jest bardzo duży. Dorosłe dzieci z toksycznych domów często pomimo osiągnięć czują się nic nie warte, mają problemy z tworzenie trwałych i satysfakcjonujących związków, nawet, jeśli układa im się w życiu towarzyskim mimo wszystko mają poczucie nieprzystosowania, czują się gorsi od innych.
Rodzice dorosłych dzieci, którzy mają zwyczaj ich kontrolować i narzucać jedynie słuszne rozwiązania doprowadzają do tego, że ich dorosłe dzieci są niesamodzielne, boją się podejmowania decyzji i odrzucenia. Życie nie przynosi im radości a oni sami do końca nie potrafią określić swoich potrzeb, odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego są nieszczęśliwi.
Dorosłym dzieciom toksycznych rodziców trudno funkcjonuje się także wśród znajomych. Niby są już samodzielni, często mają dobrą pracę, swoje mieszkania i dzieci jednak, gdy odwiedzają rówieśników zwłaszcza w ich domach rodzinnych zawsze ich coś kłuje z zazdrości, gdy widzą faktyczne zainteresowanie ze strony rodziców koleżanek, pomoc przy dzieciach i obecność przy każdym ważnym wydarzeniu życiowym, bo oni sami tego nigdy nie doświadczali.
Jak sobie radzić z tymi problemami w dorosłym życiu? Trzeba przede wszystkim uznać swoje poczucie niezależności i starać się uwolnić od poczucia winy. Jeśli dorosła osoba mieszka nadal z toksycznymi rodzicami powinna się wyprowadzić, choćby do wynajmowanego mieszkania nawet kosztem znacznego obniżenia stopy życiowej. Z pewnością dużo mniej stresujące jest życie w niedostatku czy spłata kredytu niż znoszenie upokorzeń ze strony toksycznych rodziców. Jeśli każda wizyta dorosłego dziecka u toksycznych rodziców kończy się poczuciem winy, depresyjnym nastrojem należy ich unikać.
Problem uzależnienia od toksycznego rodzica destrukcyjnie wpływa na wiele małżeństw, gdy jeden z partnerów zamiast żyć życiem swojej rodziny w pierwszej kolejności poświęca czas swoim rodzicom. Równie trudna jest sytuacja dorosłych singli, którym toksyczni rodzice nie pozwalają się usamodzielnić i wmawiają, że to oni jako samotni powinni zająć się starymi rodzicami. Każdy taki singiel powinien pamiętać, że owszem w miarę możliwości ma wspierać swoich rodziców, ale ma też prawo do własnego życia, również wtedy, gdy nie zdecyduje się na założenie rodziny.
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez ladywind 17 wrz 2013, 14:21
Candy14, dla mnie wszystko to brzmi aż za bardzo znajomo :roll:
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez Autodestrukcja 17 wrz 2013, 14:21
... wyprowadzka jest wazna, ale jesli trzeba wybierać : nauka czy samodzielnosć, wolność od rodziców? .. ;/

-- Wt wrz 17, 2013 1:21 pm --

... wyprowadzka jest wazna, ale jesli trzeba wybierać : nauka czy samodzielnosć, wolność od rodziców? .. ;/
Autodestrukcja

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez acherontia-styx 17 wrz 2013, 14:35
Znajome i to jak... a zwłaszcza to zdanie
Wielkim problemem dorosłych dzieci toksycznych rodziców jest stałe poczucie winy. Czują się one ciągle odpowiedzialne za swoich niby dorosłych rodziców,

:roll:
Świat zwariował, a wielu z nas wraz z nim...
Jemy szybko, pracujemy szybko, odpoczywamy szybko...
i umieramy zaskoczeni, że nasze życie już się skończyło.

Sertralinum 200mg
Quetiapinum 75mg

przez Lusesita Dolores 17 wrz 2013, 16:05
a co jeśli jeden rodzic jest tyksyczny a drugi po prostu boi sie odejść.
chodze boso po ulicy

Ketrel 400mg
Solian 800mg
Haloperidol 5mg

opium

przez Candy14 17 wrz 2013, 16:28
Ahma, sa terapie dla osob wpoluzaleznionych, organizacje zajmujace sie pomoca
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

przez carlosbueno 17 wrz 2013, 16:47
W mojej rodzinie to ja jestem najbardziej toksyczny na szczęście nie mam zamiaru zakładać własnej to nikogo już więcej nie skrzywdzę.
Największy Forumowy Maruda

przez MalaMi1001 17 wrz 2013, 20:54
Kurde no wypisz wymaluj moje życie.... :cry:

przez mark123 17 wrz 2013, 21:02
carlosbueno napisał(a):W mojej rodzinie to ja jestem najbardziej toksyczny na szczęście nie mam zamiaru zakładać własnej to nikogo już więcej nie skrzywdzę.

Obecnie ja też jestem w pewnym sensie chyba bardziej toksyczny od moich rodziców.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez inbvo 17 wrz 2013, 21:14
Hah ja się dziś pożarłem z terapeutką... a temat brzmi znajomo, zwłaszcza to cholerne poczucie winy za manifestowanie choćby najmniejszej potrzeby... i ciągłe.. wieczne krytykowanie :/

ale z jednym się nie zgodzę:
Jeśli dorosła osoba mieszka nadal z toksycznymi rodzicami powinna się wyprowadzić, choćby do wynajmowanego mieszkania nawet kosztem znacznego obniżenia stopy życiowej.
chyba też kogoś pojebało :/ sorry że tak dosadnie.
"nowa filozofia wolności słowa: myśl jak my albo Ci najebiemy"
>> https://www.youtube.com/watch?v=9Z9Fj4wU5t0 <<

przez rainshadow 17 wrz 2013, 21:22
Ech... Smutne słowa.
... dla niektórych karnawał, dla ciebie nawał kar...

przez Candy14 17 wrz 2013, 21:28
Hah ja się dziś pożarłem z terapeutką...

o co?

przez ladywind 17 wrz 2013, 21:33
Ja się właśnie wyprowadzilam od toksycznych rodziców , jeszcze w piątek zabiore swojego kocika i można odpocząć w końcu :-)
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez Candy14 17 wrz 2013, 21:34
ladywind, sluszna decyzja

Sortuj wg