Księga myśli i refleksji

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Księga myśli i refleksji

przez Zbychu 1977 21 mar 2015, 21:23
Psychologia systemowa:
Każdy organizm jest dynamicznym porzadkiem części składowych i procesów we wzajemnej interaskcji.Nawet bez zewnętrznych bodźców organizm nie jest systemem pasywnym,lecz z samej swej natury jest systemem aktywnym.Z ostatnich badań wynika ze za najbardziej istotną poiwinno sie uwazac autonomiczną aktywnośc systemu nerwowego tkwiącą w nim samym.W trakcie rozwoju i ewolucji mechanizmy są nakładane na prymitywne czynności rytmiczno-lokomotoryczne.Bodziec nie wywołuje procesu w skądinąd bezwładnym systemie,modyfikuje on tylko procesy w autonomicznie czynnym systemie.Żywy organizm utrzymuje się w stanie nierównowagi zwanym stanem stabilności systemu otwartego i zatem jest zdolny do oddawania istniejącego potencjału lub do wyzwalania napięć w spontanicznym działaniu lub w reakcji wyzwalanej przez dany bodziec;zbliza się on przez to do wyzszego uporzadkowania i zorganizowania.Aktywnosc autonomiczna jest najprymitywniejszą formą zachowania,występuje ona w procesach psychologicznych oraz w działaniu mózgu.Uwolnienie od napięć (pozbawienia bodzców) wcale nie jest stanem idealnym, wywołuje on nieznosny niepokój ,halucynacje i inne objawy psychozy.Psychoza więzienna czy nerwica emerytalna są potwierdzeniem tego ,ze organizm psychofizyczny ,aby mógł zdrowo funkcjonowac,potrzebuje pewnej ilosci napięć i działania.Osłabienie spontaniczności jest symptomem choroby umysłowej.Pacjent coraz bardziej staje się automatem,działającym na zasadzie bodziec-reakcja,kierują nim popędy biologiczne ,odczuwa obsesyjną potrzebe jedzenia i wyprózniania,zaspokojenia seksualnego itd,
Model organizmu biernego dość dokładnie odpowiada stereotypowi zachowań impetyków i pacjentów z uszkodzeniami mózgu.Tym samym widac ze zachowania normalne jest zupełnie inne.
U chorych psychicznie funkcje niehomeostatyczne z reguły słabną.Rozwój wielu zaburzeń psychicznych to swoista seria mechanizmów obronnych,schodzących kolejno na coraz niższe homeostazy az po ostatni na którym odbywa sie juz tylko podtrzymywanie zycia fizjologicznego.
"Ja" ,"swiat","duch" i "materia" nie są czyms poprostu danym ani pierwotnymi antytezami.Są one końcowym rezultatem długiego procesu ewolucji biologicznej,rozwoju umysłowego dziecka oraz historii powstawania kultury i lingwistyki, w którym to procesie człowiek jest nie tylko biernym odbiorcom bodzców,lecz w bardzo realnym sensie sam tworzy swój swiat.

-- 21 mar 2015, 21:23 --

Psychologia systemowa:
Każdy organizm jest dynamicznym porzadkiem części składowych i procesów we wzajemnej interaskcji.Nawet bez zewnętrznych bodźców organizm nie jest systemem pasywnym,lecz z samej swej natury jest systemem aktywnym.Z ostatnich badań wynika ze za najbardziej istotną poiwinno sie uwazac autonomiczną aktywnośc systemu nerwowego tkwiącą w nim samym.W trakcie rozwoju i ewolucji mechanizmy są nakładane na prymitywne czynności rytmiczno-lokomotoryczne.Bodziec nie wywołuje procesu w skądinąd bezwładnym systemie,modyfikuje on tylko procesy w autonomicznie czynnym systemie.Żywy organizm utrzymuje się w stanie nierównowagi zwanym stanem stabilności systemu otwartego i zatem jest zdolny do oddawania istniejącego potencjału lub do wyzwalania napięć w spontanicznym działaniu lub w reakcji wyzwalanej przez dany bodziec;zbliza się on przez to do wyzszego uporzadkowania i zorganizowania.Aktywnosc autonomiczna jest najprymitywniejszą formą zachowania,występuje ona w procesach psychologicznych oraz w działaniu mózgu.Uwolnienie od napięć (pozbawienia bodzców) wcale nie jest stanem idealnym, wywołuje on nieznosny niepokój ,halucynacje i inne objawy psychozy.Psychoza więzienna czy nerwica emerytalna są potwierdzeniem tego ,ze organizm psychofizyczny ,aby mógł zdrowo funkcjonowac,potrzebuje pewnej ilosci napięć i działania.Osłabienie spontaniczności jest symptomem choroby umysłowej.Pacjent coraz bardziej staje się automatem,działającym na zasadzie bodziec-reakcja,kierują nim popędy biologiczne ,odczuwa obsesyjną potrzebe jedzenia i wyprózniania,zaspokojenia seksualnego itd,
Model organizmu biernego dość dokładnie odpowiada stereotypowi zachowań impetyków i pacjentów z uszkodzeniami mózgu.Tym samym widac ze zachowania normalne jest zupełnie inne.
U chorych psychicznie funkcje niehomeostatyczne z reguły słabną.Rozwój wielu zaburzeń psychicznych to swoista seria mechanizmów obronnych,schodzących kolejno na coraz niższe homeostazy az po ostatni na którym odbywa sie juz tylko podtrzymywanie zycia fizjologicznego.
"Ja" ,"swiat","duch" i "materia" nie są czyms poprostu danym ani pierwotnymi antytezami.Są one końcowym rezultatem długiego procesu ewolucji biologicznej,rozwoju umysłowego dziecka oraz historii powstawania kultury i lingwistyki, w którym to procesie człowiek jest nie tylko biernym odbiorcom bodzców,lecz w bardzo realnym sensie sam tworzy swój swiat.
Zbychu 1977

Księga myśli i refleksji

przez abrakadabra xx 03 kwi 2015, 11:31
Ostatnio coraz częściej myślę o sobie, że jestem chory. I przez to gorzej się czuję. Kiedy mówiłem sobie, że nic mi nie jest, mam jakieś tam zaburzenia, depresję a po za tym wszystko ok. czułem się lepiej. I teraz kłóci mi się to z teorią która mówi, że najlepiej zaakceptować chorobę, nie wypierać jej na siłę. Jednak ta teoria jest gówno warta bo negatywnie na mnie wpływa. W jaki sposób myślicie o sobie biorąc pod uwagę wasze problemy?

Księga myśli i refleksji

przez SrebrnaSowa 03 kwi 2015, 12:00
Wyjechałam za granicę dla pieniędzy i lepszego jutra, a gdzieś po drodze zgubiłam samą siebie...
Zrozumiałam że moje bogactwo ... to to czego nikt nie mógł mi odebrać , rozwijający się , chłonny umysł.
Zaskakujący intelekt, nabyta wiedza, odrobina wrażliwości i empatii wymieszana z chłodną kalkulacją ...jako wspaniały system poznawczy .
Sama przyczyniłam się do zubożenia ,mimo kilku zer na koncie.
...

Smutne...

"Czy ponadczasowy utwór można napisać przed czasem?
A da się założyć świat, zanim ten świat się zacznie?"

"Blizny to ślady po wygranej walce, z tym co chciało nas skrzywdzić "

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Księga myśli i refleksji

przez mark123 06 kwi 2015, 12:08
Człowiek z natury ma predyspozycje do bycia złym.

-- 06 kwi 2015, 22:01:50 --

Zalety człowieka rozwijają się w czasie konieczności samodzielnego radzenia sobie z sytuacją subiektywnie znacznie negatywną. Wady rozwijają się, bo to naturalne.
Każde zwierzę jest bardziej przyjazne dla człowieka niż pies.
Związek małżeński - związek nielubiących lub nienawidzących się kobiety i mężczyzny, którzy chcą poświęcić życie na wzajemnym sprawianiu sobie przykrości.
Tylko dołujące, przygnębiające życie daje możliwość zarabiania pieniędzy.

Księga myśli i refleksji

przez zmór dostatni 07 kwi 2015, 00:15
największy pożytek z tego forum mają psychopaci właściwi
zmór dostatni

Księga myśli i refleksji

przez mark123 10 kwi 2015, 11:09
Nie rozumiem, czemu ludzie z poczuciem humoru na poziomie ciągle wydurniającego się przed wszystkimi nastolatka są zazwyczaj lubiani.
Związek małżeński - związek nielubiących lub nienawidzących się kobiety i mężczyzny, którzy chcą poświęcić życie na wzajemnym sprawianiu sobie przykrości.

Księga myśli i refleksji

przez katia010 10 kwi 2015, 19:52
Paradoksalnie dlatego, że "Badania naukowe nie wykazują wprawdzie istnienia ścisłego związku między poczuciem humoru i inteligencją, jednak zazwyczaj łączymy te dwie cechy intuicyjnie." - tak to wyjaśnia poradnik zdrowie. Jest też pewnie wiele innych powodów, których szkoda czasu aby je wymieniać, ten powód wydawał mi się tu najbardziej na miejscu ;)
A co do poziomu wydurniającego się nastolatka, to zależy od środowiska - może w tym, do którego się odnosisz, takie "wydurnianie się" jest uważane za błyskotliwe? Nie wiem wokół jakich ludzi się obracasz.

Księga myśli i refleksji

przez Arhol 11 kwi 2015, 10:16
Te mury nie runą,w niektórych kwestiach nie ma już odwrotu,trzeba podążyć obraną ścieżkącnawet jeśli prowadzi to do autodestrukcji i dewastacji.
Z drugiej strony bariery umysłu są tylko tam,to co często wydawało się nieodwracalne, potrafiło zniknąć,bądź pozostać zdewastowane.
Koniec końców wszystko kwestią losowości i nieprzewidywalności
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

Księga myśli i refleksji

przez jetodik 18 kwi 2015, 20:05
"Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić,
Odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić,
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego".

mój komentarz:
chciałbym mieć siły by móc solidnie działać w kierunku realizacji swoich celów, myślę, że jedynie takie działanie ujawniłoby dokładnie ograniczenia - z perspektywy czasu pokazałoby co mogłem zmienić a co nie. trudno to wiedzieć przed podróżą, choć chciałoby się i rozumiem tych, którzy się o to modlą.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Księga myśli i refleksji

przez mark123 22 kwi 2015, 17:23
Pewne rzeczy "bolą" bardziej, gdy zazna się je w życiu dorosłym niż w dzieciństwie.

Księga myśli i refleksji

przez mark123 13 maja 2015, 14:27
Każdy mówi, że po kierunku studiów, który skończyłem, bardzo łatwo dostać pracę. Może i bardzo łatwo, ale pod warunkiem, że nie przeszło się tych studiów z przymusu, metodą ZZZ oraz nie ma się dużych problemów w komunikacji z ludźmi.

Księga myśli i refleksji

przez mark123 17 maja 2015, 13:01
Jeśli teoria mówiąca o tym, że wolna wola to złudzenie stwierdza niepodważalne fakty, to tak naprawdę człowiek na nic nie ma wpływu, tylko mu się wydaje, że ma.

Księga myśli i refleksji

przez Druid 30 maja 2015, 00:54
Naszła mnie refleksja w związku z rozmową o mojej hipotetycznej dojrzałości. Stosowanie zasad psychoterapii z niewielką modyfikacją na co dzień, wobec innych i wobec siebie uczyniłoby mnie dojrzałą? Jest ryzyko pojawienia się oporu wobec zasad, wtedy skutek może być odwrotny od zamierzonego. Nie pamiętam ich wszystkich i nie znalazłam w google, żeby przekopiować. Może niektóre z nich są po to, by je złamać - w przeciwnym razie byłabym jedynie "skontrolowanym robotem". Tym ostatnim chyba i tak jestem, nie będąc w dodatku świadomą wszystkich pobudek.
Druid

Księga myśli i refleksji

przez Druid 30 maja 2015, 01:39
...oczywiście bez kontenerowania i analizowania. Samo "rusztowanie" pozwalające określić granice.
Druid

Sortuj wg