Aleksytymia

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Aleksytymia

przez Storożak 20 sty 2015, 20:17
Do członków rodziny mogę się odezwać np. dopiero wtedy gdy czegoś potrzebuję. I nie jest to przejaw egoizmu tylko poprostu tak jest. Rodzinę mam naprawdę normalną, ja się wśród nich wyróżniam ale w pewien sposób do tego przywykli, co nie znaczy, że to akceptują. Jednakże gdyby coś się stało jednej z moich sióstr, np. potrzebowałaby pomocy w sytuacji zagrożenia byłbym w stanie nawet zaryzykować swoje zdrowie. Na rodzinę patrzę jako grupa w której się urodziłem i siłą rzeczy jesteśmy przez to zespoleni więzami solidarności.

To, że pomógłbyś siostrze w trudnej sytuacji, to też chyba jakieś emocje, no chyba, że tego się wyuczyłeś, zrobiłbyś tak, bo tak trzeba.
Ja mam podobne podejście do rodziny niestety. Nie wiem czemu, choć na 99% aleksytymikiem nie jestem.
Pie.dole nie biore...

Aleksytymia

przez kubon 20 sty 2015, 20:23
Madlen92 dlaczego uważasz, że miałbym kłamać odnośnie tego że o aleksytymii dowiedziałem się dopiero niedawno? Przecież nie rejestrowałbym się specjalnie na tym forum żeby pisać kłamstwa. Mam ciekawsze zajęcia niż wypisywanie bredni na jakimś tam forum.

Aleksytymia

przez xorrida 20 sty 2015, 21:56
Dziękuję kubon, za odpowiedź :)

Co do wypowiedzi odnośnie psa to użyłeś określenia "uwielbiam" czy to nie wyraz emocji??
Mówisz, że lubisz rozmawiać z ludźmi. O czym najczęściej rozmawiacie? Jakie tematy rozmów cię interesują?
Wiesz, ja to widzę tak, że osoba dotknięta aleksytymią jest bierna, obojętna i nie potrafiąca zgłębiać tematów z potrzeby "ducha", a jedynie np. może się wyspecjalizować w danym kierunku, bardziej technicznym i skupiającym się na szczegółach, na precyzji wykonania. Na czymś co ma określone "ramy"np rysunek techniczny, obróbka drewna, meble. A nie np. na analizie ludzkich zachowań, interpretacji filmów itp. To co czytałam na ten temat wskazywało, że tak to wygląda. A co Ty o tym myślisz?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Aleksytymia

przez madlen92 21 sty 2015, 07:31
kubon, napisałeś, że masz nadzieję na odzew, nadzieja może się skojarzyć z głupotą co prawda, ale to już chyba jakieś uczucie. Zastanawiałeś się czy terapia by ci pomogła? Jak ty uważasz co by ci mogło pomóc? Jeśli nie bardzo lubisz rozmawiać z innymi to chyba też nie bardzo chcesz by jakaś dusza ci pomogła, napisałeś, że człowieka postrzegasz raczej "materialnie". Zastanawia mnie dlaczego tak bardzo chcesz się zdiagnozować, to wynika z tego, że niedawno poznałeś ten termin i ta potrzeba napisania tu o osobie wyszła od ciebie "na gorąco" czy to wynika z czegoś głębszego? Co ci da papier? Chcesz się tym dobić czy pokazać jaki jesteś inteligentny? Chcesz mieć na piśmie, że jesteś botem? A może nim nie jesteś :P Nie dziwi mnie, że chcesz mieć na piśmie, ale dlaczego chcesz to zrobić? Wspomniałeś, że byłeś w trzech związkach, to była miłość w ogóle? Masz nadzieję, że spotkasz miłość czy dajesz sobie luz w tym temacie? A może w związku chodzi ci tylko o seks? Co myślisz o osobach które chciały od ciebie usłyszeć "kocham cię"? Napiszesz, jak okazujesz sympatię innym? Mam nadzieję, że się nie zniechęcisz, ale sam napisałeś, że masz nadzieję na odzew i żeby pytać :D A propos szkoły, jak się zachowywałeś wśród rówieśników, rozumiem, że poziom nauczanie był wysoki, czy zastanawiałeś się jaki byś był gdybyś chodził do szkoły ze średniakami?
madlen92

Aleksytymia

przez greg666 14 lut 2015, 11:13
to musi być porąbane ;) Ja tam wiem co czuję ;)

Aleksytymia

przez Artemizja 15 mar 2015, 07:22
greg666, dla człowieka, który od dziecka ma problem z identyfikacją uczuć, który wielokrotnie mówi, że nie jest w stanie czegoś poczuć, przeżyć, nie rozumie sfery emocjonalnej i ma tak od zawsze, nie jest to niczym porąbanym. Dla osoby, która nie doświadczyła przeżywania emocji takiego, jak inni, nie ma porównania, czy i co utraciła, bo skoro nigdy tego nie posiadała, to i nie wie, co to strata.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Aleksytymia

przez mark123 23 lut 2016, 22:17
Mnie terapeutka dzisiaj powiedziała, że mam częściową aleksytymię (to można mieć częściową aleksytymię?)
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Sortuj wg