Nieadekwatne reakcje

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Nieadekwatne reakcje

przez Artemizja 10 sie 2013, 16:48
Jak wygląda u Was sprawa z reakcjami na zachowanie/ sytuacje/ słowa innych? Zdarza Wam się zareagować zbyt emocjonalnie? Czy Wasze reakcje bywają czasami nieproporcjonalne do sytuacji? Przykładowo, ktoś powie cos pół-żartem, pół-serio, zupełnie nie mial zamiaru być złośliwym, a Wy weźmiecie sobie to mocno do serca, przeżywacie, płaczecie, zadręczacie się, a z czasem stwierdzacie, że tak naprawdę nie było się czym tak przejmować? Czy zdarza Wam się zareagować niewyobrażalną złoscią na czyjąś zwykłą wypowiedź, a później tego żałujecie, bo stwierdzacie, że jednak przesadziliście? Jeśli tak, to co najbardziej wywołuje w Was tego typu reakcje? Jak sobie z tym radzicie?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Nieadekwatne reakcje

przez Candy14 10 sie 2013, 16:50
Ja juz nie.. trzymam swoje jazdy pod kontrola
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Nieadekwatne reakcje

przez Auman 10 sie 2013, 16:51
Moje reakcje nigdy nie są przesadzone.
Auman

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Nieadekwatne reakcje

przez Candy14 10 sie 2013, 16:52
Marcin20.04, nie lubie slowa "nigdy" bo czasami kazdy nie wytrzyma
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Nieadekwatne reakcje

przez Auman 10 sie 2013, 16:54
Candy14 napisał(a):Marcin20.04, nie lubie slowa "nigdy" bo czasami kazdy nie wytrzyma

Jeśli zareaguję agresywnie to znaczy że sytuacja tego wymagała, więc reakcja jest jak najbardziej adekwatna do sytuacji.
Auman

Nieadekwatne reakcje

przez Artemizja 10 sie 2013, 17:13
Marcin20.04, a może Tobie się wydaje, że sytuacja tego wymagała, ale wcale mogło tak nie być. Dopuszczasz do siebie taką myśl, że to, co Ci się wydaje nie zawsze musi być zgodne z obiektywnego punktu widzenia?

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Nieadekwatne reakcje

przez Auman 10 sie 2013, 17:15
Lilith napisał(a):Marcin20.04, a może Tobie się wydaje, że sytuacja tego wymagała, ale wcale mogło tak nie być. Dopuszczasz do siebie taką myśl, że to, co Ci się wydaje nie zawsze musi być zgodne z obiektywnego punktu widzenia?

A dlaczego mój punkt widzenia miałby być nie obiektywny?
Auman

Nieadekwatne reakcje

przez Artemizja 10 sie 2013, 17:19
Marcin20.04, ponieważ każdy patrzy na daną sytuację z subiektywnego punktu widzenia, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą emocje ;) Większym obiektywizmem cechują się osoby niezaangażowane emocjonalnie w daną sytuację...

Administrator

Nieadekwatne reakcje

przez Auman 10 sie 2013, 17:20
Lilith napisał(a):Marcin20.04, ponieważ każdy patrzy na daną sytuację z subiektywnego punktu widzenia, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą emocje ;) Większym obiektywizmem cechują się osoby niezaangażowane emocjonalnie w daną sytuację...

Ale ja zawsze na wszystko patrzę obiektywnie i nigdy nie daję się ponieść emocjom.
Auman

Nieadekwatne reakcje

przez deader 10 sie 2013, 17:22
Zdarza mi się, w pewnych okolicznościach. Nie wiem tylko czy to jest patologiczne, czy właśnie jak najbardziej normalne, nie tylko ja tak mam z tego co obserwuję. Najlepiej wyjaśnić na przykładach.

Sytuacja 1) Jestem w pracy, mam masę zleceń, od wyjątkowo upierdliwych klientów, zasuwam na trzech komputerach jednocześnie, nagle - dzwoni dział księgowości żebym przyszedł. Zazwyczaj chodzi o to że klient jakiś przyszedł i trzeba przyjąć zlecenie. Więc biegnę, a na miejscu okazuje się że kumpela-księgowa która zajmuje się też wysyłką kurierem różnych prac prosi mnie o zaklejenie pudełka do wysyłki. Patrzę na paczkę - i wystarczy po niej "przejechać" pistoletem z taśmą klejącą i załatwione - w takiej sytuacji minimalną reakcją z mojej strony jest wymruczenie kilku pradawnych klątw pod nosem, a maksymalną - nawrzeszczenie na kumpelę że tak prostą czynność jak zaklejenie pudełka to powinna po 8 latach pracy u nas zdążyć opanować. Ale czy to jest przesadna reakcja, jak odrywają cię od ważnej roboty do dupereli które mogli zrobić sami?

Sytuacja 2) Nie lubię "nieogaru", a mam kumpelę która jest totalnie "zakręcona", nigdy nie pamięta gdzie co ma, gdzie jest telefon, gdzie papierosy, gdzie portmonetka... Czasem w jej towarzystwie nie wytrzymuję i "pękam" i zaczynam rzucać k*rwami że mogłaby się wreszcie nauczyć jakiejś podstawowej organizacji typu "telefon zawsze trzymam w prawej kieszeni; papierosy zawsze w tej lub tamtej kieszonce torebki".

Sytuacja 3) Gdy na jakiś temat wypowiadają się ludzie nie mający o temacie pojęcia,a akurat tak się składa że ja mam, to potrafi mi się włączyć "tryb furii". Przykład: kiedyś siedziałem z ziomami z osiedla i rozmowa zeszła na temat gier video, konkretniej na konsole. Dyskutowaliśmy o cenach gier porównując ceny gier na konsole a tymi na komputery i w którymś momencie zacząłem objaśniać model biznesowy jaki stoi za branżą konsolową, chodziło konkretnie o to że powiedziałem że konsole są sprzedawane poniżej swej wartości (tzn. koszty wyprodukowania są większe od kosztu produktu później na półce). Jeden gość zaczął się wyśmiewać co za głupoty gadam, bo żadna firma nie sprzedawała by czegoś tak żeby na tym tracić. Tłumaczenie że tak właśnie jest, bo producenci odbijają sobie te straty na tantiemach od gier (tzn. 40 % kwoty z każdej gry konsolowej trafia do producenta sprzętu) i to całkiem nieźle bo rynek gier konsolowych jest dużo większy od pecetowego. Po półgodzinie byłem czerwony ze wściekłości, bo koleś uważał że skoro on studiuje to się lepiej zna na wszystkim; tymczasem ja mam za sobą ciut działalności w tej branży i... po prostu wiem jak jest. Jak wiem co jak funkcjonuje a ktoś to kwestionuje to się wkurwiam, oj, ale jak!!!
When I die, bury me upside down so the world can kiss my ass

Nieadekwatne reakcje

przez Artemizja 10 sie 2013, 17:22
nigdy nie daję się ponieść emocjom
Jeśli zareaguję agresywnie
Jedno przeczy drugiemu. Agresję wyzwalają emocje...

Administrator

Nieadekwatne reakcje

przez Auman 10 sie 2013, 17:23
Lilith napisał(a):
nigdy nie daję się ponieść emocjom
Jeśli zareaguję agresywnie
Jedno przeczy drugiemu. Agresję jest powiązana z emocjami...

U mnie agresja jest wynikiem osądu że dana sytuacja tego wymaga, a nie wynikiem emocji.
Auman

Nieadekwatne reakcje

przez Candy14 10 sie 2013, 17:25
A dlaczego mój punkt widzenia miałby być nie obiektywny?

chociazby dlatego
Ale ja zawsze na wszystko patrzę obiektywnie i nigdy nie daję się ponieść emocjom.

Musisz byc chodzacym idealem a jak wiadomo idealy tylko w bajkach. To najdobitniej swiadczy o tym ze postrzegasz siebie bardzo subiektywnie

Nieadekwatne reakcje

przez Auman 10 sie 2013, 17:27
Candy14 napisał(a):To najdobitniej swiadczy o tym ze postrzegasz siebie bardzo subiektywnie

Mi to raczej wygląda na realną ocenę samego siebie.
Auman

Sortuj wg