Wstyd

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Wstyd

przez Artemizja 04 sie 2013, 06:44
Nieodłączny towarzysz wielu z tutejszych Użytkowników. A mnie ciekawi, czego się wstydzicie i czy ten wstyd faktycznie jest adekwatny do sytuacji? Jak bardzo wstyd jest Was w stanie ograniczać, paraliżować? Na ile upośledza Waszą samoocenę i co można z nim zrobić?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Wstyd

przez mark123 04 sie 2013, 12:52
Ja odkąd pamiętam czuję wstyd w sytuacjach:
- gdy jakieś dziecko albo nastolatek na mnie patrzy;
- gdy ktoś coś do mnie mówi;
- gdy ja coś do kogoś mówię;
- gdy jestem w nowym miejscu;
- gdy efekt zrobienia czegoś przeze mnie będzie gorszy, niż sobie wcześniej założyłem
- gdy siedzę przy ludziach w niektórych pozycjach (mimo, że są to normalne pozycje)
- gdy mam użyć zwrotu grzecznościowego

Kiedyś, gdy chodziłem do poradni psychologiczno-pedagogicznej, to jakieś badanie wykazało, że jestem bardzo silnie wstydliwy.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Wstyd

przez Artemizja 04 sie 2013, 17:12
mark123, czy ten wstyd jest adekwatny do sytuacji?

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Wstyd

przez carlosbueno 04 sie 2013, 18:11
Mi to najbardziej wstyd że żyję, bo raczej nie powinienem tego robić dla świata i rodziny, tylko gdzieś gnić pod ziemią tam gdzie jest miejsce dla takich jak ja.
Największy Forumowy Maruda

Wstyd

przez mark123 04 sie 2013, 18:28
Lilith napisał(a):mark123, czy ten wstyd jest adekwatny do sytuacji?

Nie bardzo rozumiem w jakim sensie adekwatny. Nie umiem zrozumieć tego pytania.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Wstyd

przez Artemizja 04 sie 2013, 18:29
mark123, czy jest odpowiedni dla danej sytuacji? Czy obiektywnie rzecz biorąc, powinieneś się az tak wstydzić w danych sytuacjach, czy może jest to zdecydowanie zbyt intensywna reakcja?

Administrator

Wstyd

przez carlosbueno 04 sie 2013, 18:31
mark123 napisał(a):
Lilith napisał(a):mark123, czy ten wstyd jest adekwatny do sytuacji?

Nie bardzo rozumiem w jakim sensie adekwatny. Nie umiem zrozumieć tego pytania.

Adekwatny wstyd to jak nago byś łaził po ulicy, albo nie potrafił robić prostych rzeczy typu jazda na rowerze, zawiązanie sznurówek( ja mam z tym problemy), albo by się inni dowiedzieli że seksu nie uprawiałeś nigdy( mega wstyd).
Największy Forumowy Maruda

Wstyd

przez mark123 04 sie 2013, 21:20
Lilith napisał(a):mark123, czy jest odpowiedni dla danej sytuacji? Czy obiektywnie rzecz biorąc, powinieneś się az tak wstydzić w danych sytuacjach, czy może jest to zdecydowanie zbyt intensywna reakcja?

Raczej nie, tylko to moja nieprawidłowa reakcja.
Jestem mało rozumny, nawet słowo "adekwatny" musiałem zobaczyć w słowniku, by się bardziej przekonać, co oznacza; ale i tak nie potrafiłem odpowiednio zrozumieć tamtego pytania.

Wstyd

przez Artemizja 05 sie 2013, 05:40
mark123, nie szkodzi. Każdy ma prawo czegoś nie zrozumieć i dlatego ważne, żeby dopytywać ;) W takim razie, skoro już wiesz, że to reakcja nieprawidłowa, to teraz warto się zastanowić, dlaczego się pojawia? Czego tak naprawdę się wstydzisz?

Administrator

Wstyd

przez wiejskifilozof 05 sie 2013, 10:11
Ja się wstydzę,wtedy gdy ktoś mnie za coś chwali.

Wstyd

przez zujzuj 05 sie 2013, 12:14
to jest akurat moja działka...ja mam kłopot nie tyle ze wstydem co z toksycznym wstydem...tak to sie ostatnio nazywa. To już nie jest tak że sie człowiek wstydzi konkretnych rzeczy, sytuacji...to jest tak że człowiek jest wstydem...Ja sie wstydzę wszystkiego w astronomicznej skali. To tak jakby powiedziec że mam skórę na twarzy rekach, to tak samo jak by powiedzieć że jestem i reaguje wstydem...gdzies jestem, ktoś spojrzy ... Każda emocja jest zastępowana wstydem. Zaczynasz sie śmiać?...od razu wstyd. Denerwujesz sie? Wstyd..Rozmowa o seksie? Wstyd...i nie mówię o reakcji wstydu. Mówię o przejaskrawionej reakcji na kosmiczną skalę. Tak jakby wstyd był juz autonomiczny i wyskakiwał sam i do tego przyjmował ogromne rozmiary...Mogę powiedzieć że moje reakcje wstydu były na tyle silnie dezorganizujące osobowość, psychikę że pojawiły się myśli paranoidalne...Po prostu nie mogłem zrozumieć jak jest możliwe odczuwanie czegoś tak monstrualnego w tak śmiesznych nieadekwatnych sytuacjach...i trochę się posypało...To się nazywa internalizacja. Jeśli jakies uczucie podlega internalizacji to staje sie częścią charakteru a nie ulotną emocją
http://www.google.pl/books?hl=pl&lr=&id ... me&f=false
Tu jest link do książki

http://www.youtube.com/watch?v=j1IzkRIp1KA Tutaj jest mowa właśnie o wstydzie. Od 1:13:30 ...U mnie każdy przejaw jakiejkolwiek egzystencji jest obarczony wstydem. Będę najgłupszy=wstyd. Bede najmądrzejszy=wstyd. Jestem brzydki=wstyd. Jestem ładny=wstyd...to juz nie ma żadnego sensu..tutaj zostaje juz tylko wstyd i nic więcej

Wstyd

przez _ewa_ 05 sie 2013, 12:22
detektywmonk napisał(a):Ja się wstydzę,wtedy gdy ktoś mnie za coś chwali.

mnie też to dotyczy. Zapominam wtedy języka i czuję,że palę cegłę na buzi i nie potrafię temu komuś spojrzeć w oczy i szybko próbuję zmienić temat
Yesterday is history .. Tomorrow's a mystery

http://www.youtube.com/watch?v=sV4_wHvP7b8

Wstyd

przez wiejskifilozof 05 sie 2013, 14:46
A zwłaszcza mnie dobija powiedzenie,jesteś równy gość.

Wstyd

przez rotten soul 05 sie 2013, 16:46
detektywmonk,
A mnie "fajny facet" :-| Jeszcze parę lat życia w samotności, podczas których usłyszę takie komplementy i uznam to za zakamuflowaną obelgę.
rotten soul

Sortuj wg